Czy podatek od spadków przedawnił się
REKLAMA
REKLAMA
Nie
REKLAMA
Obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku.
Obowiązkiem spadkobiercy jest złożenie zeznania o nabyciu majątku w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Kluczową rolę odgrywa zatem prawidłowe ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Co do zasady jest to moment przyjęcia spadku lub data uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Zgodnie z procedurą nabycia spadku, samo przyjęcie spadku nie przesądza o tym, że osoba, która przyjęła spadek w toku postępowania spadkowego, zostanie przez sąd uznana za spadkobiercę. Dlatego też w praktyce rzadko samo przyjęcie spadku jest traktowane jako moment powstania obowiązku podatkowego. Organy podatkowe zajmują stanowisko, że moment ten może być przyjęty wyłącznie wtedy, gdy nie ma innych spadkobierców i nie dojdzie między nimi do konfliktu - chociaż jest to pogląd dość ryzykowny. Dlatego też organy podatkowe biorą pod uwagę głównie chwilę uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jako moment, wraz z którym pojawiają się obowiązki podatkowe spadkobierców.
REKLAMA
Przedawnienie zobowiązania w podatku od spadków i darowizn jest również ściśle powiązane z momentem powstania obowiązku podatkowego. Zobowiązanie to nie powstanie wtedy, gdy decyzja organu ustalająca je zostanie doręczona po upływie trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Z zadanego pytania wynika, że orzeczenie sądu zostało wydane w czerwcu 2008 r., zatem obowiązek podatkowy powstanie dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku. Przepisy stanowią, że w przypadku gdy nabycie spadku nie zostało zgłoszone do opodatkowania, a zostało następnie stwierdzone pismem, to pismo to przesądza o momencie powstania obowiązku podatkowego.
Podsumowując, podatniczka powinna w ciągu miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia złożyć deklarację podatkową, na podstawie której organ wyda decyzję ustalającą wysokość tego podatku.
Barbara Rusinowska
konsultant podatkowy w Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy, oddział w Toruniu
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 6 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat