REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć podatek od spadków i darowizn w przypadku zaprzestania prowadzenia odziedziczonej działalności gospodarczej

Marta Stachowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2006 r. przyjąłem spadek i zobowiązałem się prowadzić działalność gospodarczą przez 5 lat. Na podstawie tego oświadczenia zostałem zwolniony od zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Obecnie po 2 latach zamierzam zaprzestać prowadzenia odziedziczonej działalności gospodarczej. Czy należny podatek od spadku zostanie wyliczony proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności gospodarczej? Czy też muszę go zapłacić w wysokości, w jakiej został ustalony na dzień otrzymania spadku? Czy proporcjonalne wyliczanie stawki podatku odnosi się tylko do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej jedynie ze względu na zdarzenia losowe?

RADA

Autopromocja

W Pana przypadku będą stosowane przepisy obowiązujące w chwili otrzymania spadku, czyli w 2006 roku. Zgodnie z ich wykładnią, w przypadku zaprzestania prowadzenia odziedziczonej działalności gospodarczej przed upływem 5 lat od dnia przyjęcia spadku, należy zapłacić podatek od spadków i darowizn, tak jakby podatnik nigdy nie korzystał ze zwolnienia. Proporcjonalne wyliczenie należnego podatku od spadków i darowizn dotyczy jedynie przypadków, gdy zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej wynika z przyczyn losowych.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2007 r. nie istnieje zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla odziedziczonej działalności gospodarczej w przypadku jej kontynuowania przez spadkobiercę przez okres 5 lat. Korzystne dla podatników zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn dotyczące zwolnienia z opodatkowania spadków i darowizn od najbliższej rodziny weszły w życie z tą datą. Jednak do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przed dniem wejścia w życie tych zmian, tj. przed 1 stycznia 2007 r., mają zastosowanie przepisy w brzmieniu obowiązującym przed tą zmianą.

Rozliczenie podatku od spadków i darowizn od działalności gospodarczej nabytej w drodze spadku przed 1 stycznia 2007 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Pana przypadku należy odwołać się do przepisów obowiązujących w dniu nabycia spadku, a więc w 2006 r. Skorzystał Pan wtedy z regulacji zawartej w przepisie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przewidywała ona zwolnienie od podatku od spadków i darowizn dla nabycia przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Niedotrzymanie tych warunków oznaczało utratę zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Wyjątek dotyczył sytuacji, w których niemożność dalszego prowadzenia działalności gospodarczej była skutkiem zdarzeń losowych. W tym przypadku podatek należało obniżyć proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

WAŻNE!

Do końca 2006 r. małżonek lub zstępny, którzy otrzymali w drodze spadku lub darowizny zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy lub jego część, byli zwolnieni z obowiązku zapłacenia podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem że zakład ten będą prowadzić w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny.

Takie było też stanowisko organów podatkowych. W postanowieniu z 24 listopada 2005 r., nr US.V/436-16/05, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdził:

Cytowany wyżej przepis wyraźnie bowiem precyzuje, że jeśli nabywca nie dotrzyma warunków prowadzenia firmy w stanie niepogorszonym przez 5 lat, licząc od dnia przyjęcia spadku albo darowizny, traci zwolnienie. Podatek zostanie mu wymierzony tak, jakby ze zwolnienia nie korzystał. Obniżenie podatku, jak Panie sugerują, proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności może nastąpić tylko wówczas, gdy nabywca nie wykonał warunku z przyczyn losowych.

Również w postanowieniu z 14 kwietnia 2006 r., nr OPM/436/01/2006, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie stwierdził:

Jeżeli więc obdarowana spełni określony w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn warunek, tj. będzie prowadziła zakład, który nabędzie w drodze darowizny, w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia darowizny, obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn z tytułu darowizny przedsiębiorstwa nie powstanie. Niedotrzymanie tego warunku będzie skutkowało natomiast utratą zwolnienia i powstaniem zobowiązania w podatku od spadków i darowizn.

• art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.

• art. 1 pkt 3 lit. a) tiret szóste i art. 3 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz.U. Nr 222, poz. 1629

Marta Stachowiak

ekspert w zakresie podatków w dużej spółce akcyjnej

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

    Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

    Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

    Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

    Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

    Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

    Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

    Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

    System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

    Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

    "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

    Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

    Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

    Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

    Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

    Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

    Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

    Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

    Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

    Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

    REKLAMA