REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć podatek od spadków i darowizn w przypadku zaprzestania prowadzenia odziedziczonej działalności gospodarczej

Marta Stachowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2006 r. przyjąłem spadek i zobowiązałem się prowadzić działalność gospodarczą przez 5 lat. Na podstawie tego oświadczenia zostałem zwolniony od zapłacenia podatku od spadków i darowizn. Obecnie po 2 latach zamierzam zaprzestać prowadzenia odziedziczonej działalności gospodarczej. Czy należny podatek od spadku zostanie wyliczony proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności gospodarczej? Czy też muszę go zapłacić w wysokości, w jakiej został ustalony na dzień otrzymania spadku? Czy proporcjonalne wyliczanie stawki podatku odnosi się tylko do zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej jedynie ze względu na zdarzenia losowe?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

W Pana przypadku będą stosowane przepisy obowiązujące w chwili otrzymania spadku, czyli w 2006 roku. Zgodnie z ich wykładnią, w przypadku zaprzestania prowadzenia odziedziczonej działalności gospodarczej przed upływem 5 lat od dnia przyjęcia spadku, należy zapłacić podatek od spadków i darowizn, tak jakby podatnik nigdy nie korzystał ze zwolnienia. Proporcjonalne wyliczenie należnego podatku od spadków i darowizn dotyczy jedynie przypadków, gdy zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej wynika z przyczyn losowych.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2007 r. nie istnieje zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla odziedziczonej działalności gospodarczej w przypadku jej kontynuowania przez spadkobiercę przez okres 5 lat. Korzystne dla podatników zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn dotyczące zwolnienia z opodatkowania spadków i darowizn od najbliższej rodziny weszły w życie z tą datą. Jednak do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przed dniem wejścia w życie tych zmian, tj. przed 1 stycznia 2007 r., mają zastosowanie przepisy w brzmieniu obowiązującym przed tą zmianą.

Rozliczenie podatku od spadków i darowizn od działalności gospodarczej nabytej w drodze spadku przed 1 stycznia 2007 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Pana przypadku należy odwołać się do przepisów obowiązujących w dniu nabycia spadku, a więc w 2006 r. Skorzystał Pan wtedy z regulacji zawartej w przepisie art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przewidywała ona zwolnienie od podatku od spadków i darowizn dla nabycia przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny. Niedotrzymanie tych warunków oznaczało utratę zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Wyjątek dotyczył sytuacji, w których niemożność dalszego prowadzenia działalności gospodarczej była skutkiem zdarzeń losowych. W tym przypadku podatek należało obniżyć proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

WAŻNE!

Do końca 2006 r. małżonek lub zstępny, którzy otrzymali w drodze spadku lub darowizny zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy lub jego część, byli zwolnieni z obowiązku zapłacenia podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem że zakład ten będą prowadzić w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny.

Takie było też stanowisko organów podatkowych. W postanowieniu z 24 listopada 2005 r., nr US.V/436-16/05, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdził:

Cytowany wyżej przepis wyraźnie bowiem precyzuje, że jeśli nabywca nie dotrzyma warunków prowadzenia firmy w stanie niepogorszonym przez 5 lat, licząc od dnia przyjęcia spadku albo darowizny, traci zwolnienie. Podatek zostanie mu wymierzony tak, jakby ze zwolnienia nie korzystał. Obniżenie podatku, jak Panie sugerują, proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności może nastąpić tylko wówczas, gdy nabywca nie wykonał warunku z przyczyn losowych.

Również w postanowieniu z 14 kwietnia 2006 r., nr OPM/436/01/2006, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie stwierdził:

Jeżeli więc obdarowana spełni określony w art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn warunek, tj. będzie prowadziła zakład, który nabędzie w drodze darowizny, w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia darowizny, obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn z tytułu darowizny przedsiębiorstwa nie powstanie. Niedotrzymanie tego warunku będzie skutkowało natomiast utratą zwolnienia i powstaniem zobowiązania w podatku od spadków i darowizn.

• art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.

• art. 1 pkt 3 lit. a) tiret szóste i art. 3 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - Dz.U. Nr 222, poz. 1629

Marta Stachowiak

ekspert w zakresie podatków w dużej spółce akcyjnej

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA