reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Przelew zaliczki na podatek po terminie

Aktualizacja: 16.09.2008

Bank nie zrealizował polecenia przelewu należności w terminie zleconym przez jednostkę. W związku z tym zaliczki na podatek dochodowy pracowników jednostki za luty 2008 r. wpłynęły do urzędu skarbowego 21 zamiast 20 marca. Kto w takiej sytuacji ponosi odpowiedzialność za niewpłacone na czas zaliczki pracowników? »

Mały podatnik ma prawo do jednorazowej amortyzacji

Aktualizacja: 12.09.2008

Mały podatnik ma prawo do skorzystania z jednorazowej amortyzacji, gdyż korzystanie z pomocy de minimis w formie jednorazowej amortyzacji nie może być utożsamiane z nabyciem środków transportu. »

Bank może zaliczyć rezerwę do kosztów

Aktualizacja: 10.09.2008

Banki, które sporządzają sprawozdania finansowe zgodnie z MSR, mogą zaliczać do kosztów podatkowych rezerwę na poniesione nieudokumentowane ryzyko kredytowe (IBNR) do wysokości rezerwy na ryzyko ogólne (RRO). »

Nadwyżka przedawnia się jak zobowiązanie podatkowe

Aktualizacja: 08.09.2008

Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie jest zobowiązaniem podatkowym. Przedawnia się jednak tak jak zobowiązanie podatkowe. »

Ewidencjonowanie w kasie rejestrującej obrotu ze sprzedaży usług

Aktualizacja: 02.09.2008

Czy konieczność ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej sprzedaży płyt CD oznacza, iż obowiązkowi temu będzie także podlegać sprzedaż usług e-learningu, pomimo że zapłata za te usługi następuje na rachunek bankowy podatnika, a z dowodów dokumentujących transakcje wynika ich powiązanie z daną płatnością? »

Sprzedaż mieszkania z darowizny nie pozbawia ulgi

Aktualizacja: 29.08.2008

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w darowiźnie i budowa domu za otrzymane z tej transakcji pieniądze nie pozbawią podatniczki ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. »

Komis maszyn rolniczych musi mieć kasę fiskalną

Aktualizacja: 27.08.2008

Dostawa maszyn rolniczych w ramach komisu nie może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. »

Napiwki wypłacane przez szefa są opodatkowane

Aktualizacja: 22.08.2008

Napiwki wypłacane pracownikom przez pracodawcę są ich przychodem ze stosunku pracy. Trzeba je wykazać w rozliczeniu z fiskusem i opodatkować. »

Gdy podatek jest za mały, urząd musi wydać decyzję

Aktualizacja: 21.08.2008

Organ podatkowy ma obowiązek wydać decyzję, w której określa wysokość zobowiązania podatkowego, jeżeli w postępowaniu podatkowym stwierdzi, że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana przez podatnika w deklaracji. Nie ma znaczenia, czy deklarowana przez podatnika kwota zobowiązania wynika z pierwotnej, czy też ze skorygowanej deklaracji. »

Opłacenie dojazdu pracownikom jest przychodem

Aktualizacja: 20.08.2008

W przypadku zakupu przez pracodawcę usług polegających na dowożeniu do i z pracy dla pracowników ich wartość stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający PIT. Nie ma tu znaczenia opłacanie tej usługi ryczałtem. »

Umorzone odsetki bankowe są opodatkowane

Aktualizacja: 12.08.2008

Umorzone odsetki od kredytu bankowego są przychodem podatnika, który trzeba opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

Notą księgową można dokumentować premie

Aktualizacja: 07.08.2008

Premie pieniężne za osiągnięcie określonego poziomu obrotów oraz za terminowe regulowanie płatności nie rodzą obowiązku podatkowego w VAT. Mogą być zatem dokumentowane notą księgową. »

Środki pochodzące z UE nie podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 31.07.2008

Prefinansowanie z budżetu państwa nie stoi na przeszkodzie do zastosowania zwolnienia w podatku dochodowym w odniesieniu do pieniędzy pochodzących z UE. »

Podatnik musi udowodnić pochodzenie oszczędności

Aktualizacja: 30.07.2008

Jeśli podatnik nie potrafi odtworzyć sposobu wykorzystywania środków pochodzących z prezentów ślubnych, co ma podstawowe znaczenie dla wiarygodności jej twierdzeń o posiadanych z tego tytułu oszczędnościach, to nie sposób wymagać takich ustaleń od organów. »

Opinia biegłego stanowi dowód wykonania usług

Aktualizacja: 30.07.2008

Organy podatkowe, które kwestionują zaliczenie do kosztów usług materialnych, na okoliczność ich wykonania powinny przeprowadzić dowód z oględzin lub opinii biegłego. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama