reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Umowa cesji podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 08.04.2008

W wyniku zawierania umów cesji wierzytelności podatnik świadczy usługi pośrednictwa finansowego. Do usług tych mają zastosowanie przepisy ustawy o VAT. W związku z tym umowy te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. »

Eleganckie ubrania z logo firmy mogą być kosztem podatkowym

Aktualizacja: 04.04.2008

Pracodawcy, którzy kupują pracownikom eleganckie ubrania i umieszczają na nich logo firmy, mogą wydatki z nimi związane zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jako wydatki na reklamę - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 28 lutego 2008 r. (sygn. akt I SA/Po 1540/07). »

Niewypłacona dywidenda jest przychodem spółki

Aktualizacja: 03.04.2008

Jeżeli spółka nie wypłaca w ustalonym terminie przyznanej wspólnikom dywidendy, uzyskuje nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. »

Mieszkanie trzeba kupić od osoby je budującej

Aktualizacja: 02.04.2008

Jeśli lokal mieszkalny nie został zakupiony od osoby, która go wybudowała w ramach wykonywania działalności gospodarczej, odsetki od kredytu zaciągniętego na ten lokal nie podlegają odliczeniu od dochodu. »

Premii pieniężnej nie dokumentuje się fakturą VAT

Aktualizacja: 31.03.2008

Otrzymanie przez spółkę premii pieniężnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w związku z czym czynność ta nie skutkuje obowiązkiem wystawienia faktury VAT. »

Od sprzedanych samochodów trzeba zapłacić podatek

Aktualizacja: 20.03.2008

Nawet sporadycznie dokonywana sprzedaż sprowadzonych z zagranicy samochodów jest działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT - orzekł WSA w Rzeszowie. »

Dochód z zasobów mieszkaniowych nie podlega CIT

Aktualizacja: 19.03.2008

Dochód spółdzielni z wynajmu lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Jeśli będzie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, będzie wolny od CIT. »

Premia pieniężna nie jest objęta VAT

Aktualizacja: 17.03.2008

Otrzymanie przez spółkę premii pieniężnej nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. »

Rezygnacja z umowy pozbawia prawa do kosztów

Aktualizacja: 13.03.2008

Tylko jeżeli utrata środka trwałego lub niemożność jego używania nastąpi w wyniku zdarzeń niezależnych od przedsiębiorcy, podatnik może skorzystać z dobrodziejstwa zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodu bądź też amortyzowania środka trwałego. W skład katalogu takich czynności wchodzą z całą pewnością takie zdarzenia, jak pożar, powódź, kradzież itp. »

Odliczenie VAT zależy od kosztów podatkowych

Aktualizacja: 11.03.2008

Podatnik, który poniesione wydatki zaliczył do kosztów uzyskania przychodów, może skorzystać z prawa odliczenia VAT. »

Nieodpłatne przekazanie nie podlega opodatkowaniu

Aktualizacja: 06.03.2008

Od 1 czerwca 2005 r. nie można uznać, że na gruncie ustawy o VAT nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem podlega opodatkowaniu VAT jako zrównane z odpłatną dostawą. »

Ewidencja jest wiążąca dla organów podatkowych

Aktualizacja: 04.03.2008

Powołanie się przez stronę w postępowaniu podatkowym na inne przeznaczenie gruntu, niż wynika z ewidencji, jak również na błędy w postępowaniu dotyczącym zmian w ewidencji gruntów i budynków, nie ma wpływu na decyzję w przedmiocie podatku od nieruchomości. Znaczenie dla sprawy ma bowiem tylko klasyfikacja wynikająca z ewidencji. »

Od otrzymanego bonu towarowego nie ma VAT

Aktualizacja: 27.02.2008

Otrzymanie bonu towarowego nie rodzi obowiązku podatkowego w VAT po stronie nabywcy, jak też konieczności wystawienia faktury VAT. »

Gdy nie ma świadczenia usług, nie ma zwolnienia VAT

Aktualizacja: 25.02.2008

Zbycie wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, jak również wekslem, nie stanowi świadczenia usług podlegającego zwolnieniu od VAT. »

Ustanowienie prawa do lokalu nie podlega VAT

Aktualizacja: 21.02.2008

Czynność ustanowienia własnościowego prawa do lokalu użytkowego, będącego towarem używanym, jest zwolniona od podatku od towarów i usług. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama