reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Koszt rachunkowy i koszt podatkowy to nie to samo

Koszt rachunkowy i koszt podatkowy to nie to samo

Podejmując decyzję o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, kierujemy się przekonaniem, że realizowane działania doprowadzą do osiągnięcia zysku.  Zanim jednak na naszym rachunku bankowym zaobserwujemy kolejne wpłaty, musimy wypłacać, pożyczać, kupować. Już od początku prowadzenia biznesu, pojawiają się więc koszty. Towarzyszą one nam stale, przez cały okres działania firmy.

Przed poniesieniem wydatku, przedsiębiorca rozważa jego ekonomiczny sens. Pamięta bowiem, że każdy wydatek to zmniejszenie posiadanych składników majątkowych.

Z punktu widzenia rachunkowości koszty realizowane w ramach działalności gospodarczej są związane z tą działalności i podlegają ewidencjonowaniu w prowadzonych urządzeniach księgowych (kontach, dzienniku). W ujęciu rachunkowym koszt (rachunkowy) wyraża kwotowe zużycie czynników produkcji w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Analiza zapisywanych w urządzeniach ewidencyjnych zdarzeń gospodarczych umożliwia przedsiębiorcy oceniać sytuację majątkową firmy, rezultaty działalności gospodarczej oraz pomaga określić plany i zadania na przyszłość. 

Rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej to również szereg czynności, które należy podjąć w urzędach. Musimy pamiętać o licznych obowiązkach ewidencyjnych, o konieczności gromadzenia dokumentów, o obowiązkach sprawozdawczych i oczywiście o konieczności odprowadzania do budżetu państwa stosowanych danin, wśród których znajdują się podatki.

Koszt podatkowy jest związany z pojęciem „podatek”, a więc z przymusowym, bezzwrotnym i nieodpłatnym świadczeniem pieniężnym nałożonym przez państwo na podatnika w celu uzyskania dochodów dla pokrycia wydatków związanych z zadaniami państwa. 

W przypadku podatków dochodowych – podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), obliczenie podatku i kwota, którą przekażemy państwu zależy od wysokości kosztów w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Dlatego każdy przedsiębiorca z pojęciem koszt podatkowy, powinien zapoznać się bardzo starannie. Zwrócić uwagę należy, że ustawodawca w przepisach regulujących podatki dochodowe nie posługuje się terminem „koszt podatkowy”, ale używa pojęcia „koszt uzyskania przychodu”. Koszt podatkowy to nic innego jak nieformalne i funkcjonujące w obrocie gospodarczym pojęcie oznaczające koszt uzyskania przychodu. 

Koszt uzyskania przychodu jest więc kategorią, którą wykształciło prawo podatkowe dla określenia dochodu i ustalenia podatku z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych albo osób prawnych. 

Koszt uzyskania przychodu i koszt rachunkowy nie stanowią więc kategorii tożsamych. Najprościej, koszt uzyskania przychodu jest związany wprost z kategorią przychodu, stanowiącego efekt prowadzonej działalności. Koszty takie pomniejszają przychód podatnika i zmniejszają jego dochód, a w konsekwencji również wysokość podatku dochodowego.

Bardzo często koszt uzyskania przychodu nie ma bezpośredniego przełożenia na zdarzenia ekonomiczne. Przejawem tego jest wskazanie w ustawach podatkowych wskaźnika lub określonej kwoty kosztów uzyskania przychodów (koszty ryczałtowe) i brak odniesienia do rzeczywistego ciężaru ponoszonego przez podatnika w związku z określonym zdarzeniem gospodarczym. 

Koszt rachunkowy to koszt związany z prowadzoną działalnością i funkcjonowaniem jednostki prowadzącej działalność gospodarczą. Oba pojęcia nie stanowią jednak kategorii rozłącznych. Koszt, który ewidencjonujemy w księgach rachunkowych może bowiem stanowić koszt uzyskania przychodu. 

Odpowiedzi, czy dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodu, należy szukać w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osobowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osobowym od osób prawnych, a nie w przepisach rachunkowych (patrz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 listopada 1998 r. IIISA 1271/97.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama