REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszt rachunkowy i koszt podatkowy to nie to samo

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Podejmując decyzję o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, kierujemy się przekonaniem, że realizowane działania doprowadzą do osiągnięcia zysku.  Zanim jednak na naszym rachunku bankowym zaobserwujemy kolejne wpłaty, musimy wypłacać, pożyczać, kupować. Już od początku prowadzenia biznesu, pojawiają się więc koszty. Towarzyszą one nam stale, przez cały okres działania firmy.

Przed poniesieniem wydatku, przedsiębiorca rozważa jego ekonomiczny sens. Pamięta bowiem, że każdy wydatek to zmniejszenie posiadanych składników majątkowych.

Autopromocja

Z punktu widzenia rachunkowości koszty realizowane w ramach działalności gospodarczej są związane z tą działalności i podlegają ewidencjonowaniu w prowadzonych urządzeniach księgowych (kontach, dzienniku). W ujęciu rachunkowym koszt (rachunkowy) wyraża kwotowe zużycie czynników produkcji w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Analiza zapisywanych w urządzeniach ewidencyjnych zdarzeń gospodarczych umożliwia przedsiębiorcy oceniać sytuację majątkową firmy, rezultaty działalności gospodarczej oraz pomaga określić plany i zadania na przyszłość. 

Rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej to również szereg czynności, które należy podjąć w urzędach. Musimy pamiętać o licznych obowiązkach ewidencyjnych, o konieczności gromadzenia dokumentów, o obowiązkach sprawozdawczych i oczywiście o konieczności odprowadzania do budżetu państwa stosowanych danin, wśród których znajdują się podatki.

Koszt podatkowy jest związany z pojęciem „podatek”, a więc z przymusowym, bezzwrotnym i nieodpłatnym świadczeniem pieniężnym nałożonym przez państwo na podatnika w celu uzyskania dochodów dla pokrycia wydatków związanych z zadaniami państwa. 

W przypadku podatków dochodowych – podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), obliczenie podatku i kwota, którą przekażemy państwu zależy od wysokości kosztów w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego każdy przedsiębiorca z pojęciem koszt podatkowy, powinien zapoznać się bardzo starannie. Zwrócić uwagę należy, że ustawodawca w przepisach regulujących podatki dochodowe nie posługuje się terminem „koszt podatkowy”, ale używa pojęcia „koszt uzyskania przychodu”. Koszt podatkowy to nic innego jak nieformalne i funkcjonujące w obrocie gospodarczym pojęcie oznaczające koszt uzyskania przychodu. 

Koszt uzyskania przychodu jest więc kategorią, którą wykształciło prawo podatkowe dla określenia dochodu i ustalenia podatku z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych albo osób prawnych. 

Koszt uzyskania przychodu i koszt rachunkowy nie stanowią więc kategorii tożsamych. Najprościej, koszt uzyskania przychodu jest związany wprost z kategorią przychodu, stanowiącego efekt prowadzonej działalności. Koszty takie pomniejszają przychód podatnika i zmniejszają jego dochód, a w konsekwencji również wysokość podatku dochodowego.

Bardzo często koszt uzyskania przychodu nie ma bezpośredniego przełożenia na zdarzenia ekonomiczne. Przejawem tego jest wskazanie w ustawach podatkowych wskaźnika lub określonej kwoty kosztów uzyskania przychodów (koszty ryczałtowe) i brak odniesienia do rzeczywistego ciężaru ponoszonego przez podatnika w związku z określonym zdarzeniem gospodarczym. 

Koszt rachunkowy to koszt związany z prowadzoną działalnością i funkcjonowaniem jednostki prowadzącej działalność gospodarczą. Oba pojęcia nie stanowią jednak kategorii rozłącznych. Koszt, który ewidencjonujemy w księgach rachunkowych może bowiem stanowić koszt uzyskania przychodu. 

Odpowiedzi, czy dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodu, należy szukać w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osobowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osobowym od osób prawnych, a nie w przepisach rachunkowych (patrz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 listopada 1998 r. IIISA 1271/97.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  REKLAMA