REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszt rachunkowy i koszt podatkowy to nie to samo

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Podejmując decyzję o rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej, kierujemy się przekonaniem, że realizowane działania doprowadzą do osiągnięcia zysku.  Zanim jednak na naszym rachunku bankowym zaobserwujemy kolejne wpłaty, musimy wypłacać, pożyczać, kupować. Już od początku prowadzenia biznesu, pojawiają się więc koszty. Towarzyszą one nam stale, przez cały okres działania firmy.

Przed poniesieniem wydatku, przedsiębiorca rozważa jego ekonomiczny sens. Pamięta bowiem, że każdy wydatek to zmniejszenie posiadanych składników majątkowych.

REKLAMA

Autopromocja

Z punktu widzenia rachunkowości koszty realizowane w ramach działalności gospodarczej są związane z tą działalności i podlegają ewidencjonowaniu w prowadzonych urządzeniach księgowych (kontach, dzienniku). W ujęciu rachunkowym koszt (rachunkowy) wyraża kwotowe zużycie czynników produkcji w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Analiza zapisywanych w urządzeniach ewidencyjnych zdarzeń gospodarczych umożliwia przedsiębiorcy oceniać sytuację majątkową firmy, rezultaty działalności gospodarczej oraz pomaga określić plany i zadania na przyszłość. 

Rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej to również szereg czynności, które należy podjąć w urzędach. Musimy pamiętać o licznych obowiązkach ewidencyjnych, o konieczności gromadzenia dokumentów, o obowiązkach sprawozdawczych i oczywiście o konieczności odprowadzania do budżetu państwa stosowanych danin, wśród których znajdują się podatki.

Koszt podatkowy jest związany z pojęciem „podatek”, a więc z przymusowym, bezzwrotnym i nieodpłatnym świadczeniem pieniężnym nałożonym przez państwo na podatnika w celu uzyskania dochodów dla pokrycia wydatków związanych z zadaniami państwa. 

REKLAMA

W przypadku podatków dochodowych – podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), obliczenie podatku i kwota, którą przekażemy państwu zależy od wysokości kosztów w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dlatego każdy przedsiębiorca z pojęciem koszt podatkowy, powinien zapoznać się bardzo starannie. Zwrócić uwagę należy, że ustawodawca w przepisach regulujących podatki dochodowe nie posługuje się terminem „koszt podatkowy”, ale używa pojęcia „koszt uzyskania przychodu”. Koszt podatkowy to nic innego jak nieformalne i funkcjonujące w obrocie gospodarczym pojęcie oznaczające koszt uzyskania przychodu. 

Koszt uzyskania przychodu jest więc kategorią, którą wykształciło prawo podatkowe dla określenia dochodu i ustalenia podatku z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych albo osób prawnych. 

Koszt uzyskania przychodu i koszt rachunkowy nie stanowią więc kategorii tożsamych. Najprościej, koszt uzyskania przychodu jest związany wprost z kategorią przychodu, stanowiącego efekt prowadzonej działalności. Koszty takie pomniejszają przychód podatnika i zmniejszają jego dochód, a w konsekwencji również wysokość podatku dochodowego.

Bardzo często koszt uzyskania przychodu nie ma bezpośredniego przełożenia na zdarzenia ekonomiczne. Przejawem tego jest wskazanie w ustawach podatkowych wskaźnika lub określonej kwoty kosztów uzyskania przychodów (koszty ryczałtowe) i brak odniesienia do rzeczywistego ciężaru ponoszonego przez podatnika w związku z określonym zdarzeniem gospodarczym. 

Koszt rachunkowy to koszt związany z prowadzoną działalnością i funkcjonowaniem jednostki prowadzącej działalność gospodarczą. Oba pojęcia nie stanowią jednak kategorii rozłącznych. Koszt, który ewidencjonujemy w księgach rachunkowych może bowiem stanowić koszt uzyskania przychodu. 

Odpowiedzi, czy dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodu, należy szukać w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osobowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osobowym od osób prawnych, a nie w przepisach rachunkowych (patrz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 listopada 1998 r. IIISA 1271/97.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA