reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > ABC kosztów > Koszty wpływają na wysokość podatku dochodowego

Koszty wpływają na wysokość podatku dochodowego

Koszty uzyskania przychodów to kategoria związana z podatkami dochodowymi, a więc podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) i podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). W obu ustawach koszty uzyskania przychodów definiowane są w ten sam sposób, a pojęcie kosztu bardzo ściśle jest związane się z pojęciem przychodu i pojęciem dochodu.

Wydatek, który stanowi koszt uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów podatkowych wpływa na wysokość obciążeń z tytułu PIT albo CIT. Zależność taka jest konsekwencją podstawowej zasady ustalania dochodu dla celów tych podatków, zgodnie z którą dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Koszty uzyskania przychodów pomniejszają przychody podatnika i zmniejszają jego dochód, a w konsekwencji mają wpływ na wysokość należnego podatku. Prawidłowe zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi więc bardzo ważny element w rozliczaniu podatków dochodowych.

Przychody – Koszty uzyskania przychodu = Dochód (podstawa opodatkowania PIT albo CIT)

Zwrócić uwagę należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) różnicuje źródła przychodów i wymienia ich poszczególne kategorie. Dochodem z konkretnego źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Obniżenie sumy przychodów z danego źródła może nastąpić tylko o koszty uzyskania przychodów, które dotyczą tego źródła.

Przed obliczeniem podatku podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, łączą przychody w źródła, pomniejszają je o koszty uzyskania przychodów z tych źródeł i obliczają dochody z poszczególnych źródeł. Opodatkowaniu podlega suma dochodów z poszczególnych źródeł przychodów.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) przedmiotem opodatkowania, co do zasady, jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. A zatem przychody uzyskiwane przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych łączą się ze sobą niezależnie od tego z jakiego źródła pochodzą. Opodatkowaniu podlega nadwyżka wszystkich przychodów nad kosztami uzyskania przychodów poniesionymi przez podatników tego podatku.

Prawidłowe ustalenie kosztów uzyskania przychodów jest niezbędne do wyliczenia dochodu do opodatkowania. Podatki dochodowe są płacone tylko od dodatniej różnicy przychodów i kosztów podatkowych. Obowiązek ich uiszczenia pojawi się, o ile koszty poniesione w celu uzyskania przychodu były niższe od osiągniętego przychodu. Jeżeli wydatki poniesione dla uzyskania przychodu były wyższe od osiągniętego przychodu, dochód nie powstanie. W konsekwencji podatnik nie zapłaci podatku dochodowego.

Konstrukcja podatków dochodowych wymaga od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą bardzo starannego zapoznania się z problematyką kosztów uzyskania przychodów. Jest to istotne tym bardziej, że ten element konstrukcji podatku dochodowego bardzo często staje się przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi, które sprawdzają, czy podmioty gospodarcze właściwe wywiązują się ze swoich obowiązków podatkowych.

Podstawa prawna:
- art. 7 ust. 1 i art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 9 ust. 1, art. 9 ust. 1a i art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama