reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Czy koszty bankietu z okazji otwarcia nowego oddziału firmy mogą zwiększyć wartość początkową środka trwałego (budynku)?

Czy koszty bankietu z okazji otwarcia nowego oddziału firmy mogą zwiększyć wartość początkową środka trwałego (budynku)?

Spółka z o.o. realizuje inwestycję polegającą na budowie nowego budynku, w którym będzie się mieścił jej oddział. Przed oddaniem budynku do używania spółka zamierza zorganizować na terenie nowego obiektu uroczysty bankiet (z gastronomią i rozrywką), w celu zaprezentowania oferty, przedstawienia informacji na temat własnych produktów oraz zachęcenie do korzystania z usług firmy. Na imprezę zostaną zaproszeni m.in. dziennikarze i kontrahenci spółki. Czy koszty organizacji uroczystości mogą podwyższyć wartość początkową środka trwałego (budynku), czy może można je ująć bezpośrednio w kosztach podatkowych?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie jako koszty niestanowiące kosztów podatkowych.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, jednak pod tym warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych bezpośrednio, albo poprzez odpisy amortyzacyjne, a więc odpisy z tytułu zużycia środków trwałych dokonywane zgodnie z zasadami określonymi w ustawie.

Amortyzacji podlegają nabyte lub wytworzone przez podatnika we własnym zakresie składniki majątku o okresie używania dłuższym niż rok. Odpisów dokonujemy od wartości początkowej środków trwałych.

Zważywszy, iż generalnie odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodów, to prawidłowe określenie wartości początkowej składnika majątku decyduje o prawidłowym ustaleniu wysokości podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przypadku wytworzonych środków trwałych wartość początkową stanowi koszt wytworzenia.

Do kosztów wytworzenia zalicza się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty, które dają się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

Do kosztów wytworzenia nie zalicza się natomiast kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży, pozostałych kosztów operacyjnych, kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Z przedstawionego opisu wynika, że celem imprezy było "zaprezentowanie oferty, przedstawienie informacji na temat własnych produktów oraz zachęcenie do korzystania z usług firmy". A więc bankiet nie miał związku z wytworzeniem środka trwałego (budynku).

Przede wszystkim jednak koszty jego organizacji nie podwyższyły wartości początkowej tego środka trwałego, ponieważ nie zostały wymienione w ustawie jako wydatki, które można zaliczyć do kosztu wytworzenia.

Polecamy: serwis Koszty

Charakter wydatków (gastronomia, rozrywka), jak i cel organizacji bankietu sugerują, że należy je kwalifikować do działań marketingowych mających na celu pozyskanie klientów. Dlatego można ewentualnie zastanowić się, czy koszty organizacji bankietu stanowią koszty podatkowe na podstawie generalnej zasady, a więc, czy są to koszty poniesione w celu uzyskania, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie zostały wymienione pośród kosztów wyłączonych ustawowo z możliwości uznania ich za koszty podatkowe.

Cel zorganizowania tej imprezy i charakter wydatków (gastronomia, rozrywka) wskazuje na ich reprezentacyjny charakter.

Ustawy o podatkach dochodowych stanowią, że kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Jeżeli więc poniesione wydatki potraktujemy jako koszty reprezentacji, to również nie zaliczymy ich do kosztów podatkowych.

Reasumując, kosztami organizacji wspomnianej uroczystości nie można obciążyć kosztów podatkowych ani bezpośrednio ani poprzez odpisy amortyzacyjne.

Podstawa prawna: art. 15 ust. 1, art. 15 ust. 6, art. 16 ust.1, art. 16 ust. 1 pkt 28, art. 16g ust. 4  ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama