Czy wydatki ponoszone przez spółkę z o.o. w organizacji są kosztami uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Pomimo swojego przejściowego charakteru spółka w organizacji jest uczestnikiem obrotu prawnego: może uzyskiwać przychody, zaciągać zobowiązania, ponosić koszty.
REKLAMA
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Oznacza to, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
W konsekwencji, koszty przez nią poniesione mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, o ile ponoszone wydatki posiadają zasadnicze cechy kosztów podatkowych.
Przypomnijmy, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawie jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.
Polecamy: serwis VAT
Oznacza to, że podatnik (również sp. z o.o w organizacji) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie koszty, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, pod warunkiem, że wykaże związek ponoszonych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.
Jeśli więc spółka z o.o. w organizacji zatrudnia pracowników, to koszty wypłaconych wynagrodzeń stanowią koszty uzyskania przychodów.
Podobnie kosztami podatkowymi będą wszelkie wydatki na funkcjonowanie spółki w organizacji (czynsz, instalacja urządzeń biurowych, telefonów, faxów, opłaty za energię, usługi telekomunikacyjne itp.). Spółka może też amortyzować zakupione środki trwałe.
Ponieważ zasadniczym celem istnienia spółki w organizacji jest doprowadzenie do rejestracji i powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów również koszty "organizacyjne" związane z rejestracją spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym, opłatę za pełnomocnictwo przed Sądem, nawet jeśli opłaty zostały poniesione przed uzyskaniem przez spółkę przychodów.
Interpretacje indywidualne:
Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach z 7 października 2004 r., nr PDI/423-24/04,
Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z 21 października 2004 r., nr BI/005-0731/04.
Podstawa prawna:
- art. 1 ust. 1, art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),
- art. 161 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat