reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Zamknięcie opcji walutowej ze stratą a koszty uzyskania przychodu

Zamknięcie opcji walutowej ze stratą a koszty uzyskania przychodu

Wydatek poniesiony przez spółkę, wynikający z rozliczenia pochodnego instrumentu finansowego w postaci wypłaty premii odkupu przedmiotowej opcji, spełniał warunek zaliczenia do kosztów na gruncie ustawy o CIT.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z dnia 4 lutego 2015 r., sygn. III SA/Wa 2121/14

Sprawa dotyczyła spółki, która w związku z posiadaniem wielu zagranicznych kontrahentów zawierała umowy, w których kwoty były wyrażone w euro. Mając na celu zabezpieczenie się przed wahaniami kursu walut spółka zawierała z bankiem umowy na instrumentach finansowych (tzw. opcje walutowe) gwarantujące jej stałość przychodów. W wyniku nieprzewidzianej sytuacji rynkowej spółka poniosła z tytułu zawartej opcji walutowej stratę, która wliczyła do kosztów podatkowych. W trakcie kontroli podatkowej Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej zakwestionował racjonalność działań spółki.

W ocenie Dyrektora UKS  zawieranie transakcji opcji walutowych typu CALL, w których spółka była wystawcą było działaniem nieracjonalnym i ekonomicznie nieuzasadnionym. W związku z tym wydatek poniesiony na odkup premii opcji nie stanowi kosztu podatkowego, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka odwołała się od wydanej decyzji, a po wyczerpaniu toku instancyjnego, sprawa trafiła przed WSA w Warszawie.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

Sąd ocenił słuszność i racjonalność zawieranych transakcji opcji walutowych, w celu zabezpieczenia przychodów spółki. WSA przyznał spółce rację w zakresie w jakim argumentowała ona , że zawierane opcje walutowe zabezpieczały jej dochód. W zawiązku z transakcjami zawieranymi w euro, zabezpieczały one przychody spółki przed wahaniami kursu. Zawierane opcje walutowe były zawsze związane z istniejącymi lub spodziewanymi przychodami z kontraktów zawieranych przez spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, i zyski z nich pokrywały ewentualne straty kursowe

Sąd pozytywnie również ocenił działanie spółki polegające na zamknięciu przynoszącej stratę  opcji. Zauważył, że  można uznać za działanie racjonalne w świetle tego, że w sytuacji przeciwnej spółka poniosłaby dużo większe koszty. WSA wskazał, że wszelkie decyzje w tej sprawie zostały podjęte przy zachowaniu należytej staranności.   Sąd zwrócił ponadto uwagę na fakt, że spółka wielokrotnie wcześniej zawierała podobne umowy, które przynosiły jej zysk. Nie mogła zatem racjonalnie przewidzieć nagłej zmiany sytuacji ekonomicznej na świecie i poniesienia w związku z tym straty.  Opierając się na powyższym Sąd uchylił zaskarżoną decyzję.

Wybór przepisów

Ustawa o CIT

Art. 15. 1. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Sylwia Michalska, konsultant w  Zespole Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC 

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama