| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Ministerstwo Finansów o wydatkach na alkohol w kosztach uzyskania przychodów

Ministerstwo Finansów o wydatkach na alkohol w kosztach uzyskania przychodów

W wypowiedzi dla PAP z lutego 2015 r. Ministerstwo Finansów wypowiedziało się w kwestii możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych na alkohol w związku ze spotkaniami biznesowymi. Zdaniem MF, dla dokonania oceny, należy zawsze analizować okoliczności konkretnego przypadku. Warto w tym kontekście zauważyć, że stanowisko MF w tym zakresie wyraźnie złagodniało w porównaniu z dominującym jeszcze kilka lat temu stanowiskiem jednoznacznie negatywnym.

W swojej wypowiedzi resort finansów powołał się na interpretację ogólną (Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 25 listopada 2013 r., DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521), w której stwierdzono, że „nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT ponoszone przez podatników wydatki na drobne poczęstunki (np. ciastka, paluszki, kanapki), napoje (np. kawa, herbata, woda mineralna, soki), a także posiłki (np. obiady, lunche), niezależnie od miejsca ich podawania (w siedzibie podatnika, czy też poza nią), podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami etc. dotyczących zakresu prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej”.

Jednocześnie w wypowiedzi dla PAP wskazano, że w każdym przypadku brak jest związku z działalnością podatnika, jeśli napoje alkoholowe są serwowane podczas spotkań o charakterze rodzinnym lub towarzyskim. W pozostałych przypadkach, konieczne jest przeanalizowanie okoliczności konkretnego przypadku.

Usługi gastronomiczne, żywność i napoje w kosztach podatkowych

Warto wspomnieć, że w wydanej niedawno interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że„(…) na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT, nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów ponoszone przez spółkę wydatki na napoje alkoholowe i bezalkoholowe, zwyczajowo podawane podczas ww. spotkań z kontrahentami, dystrybutorami, autorami, pisarzami (także potencjalnymi), niezależnie od miejsca odbywania się tych spotkań (w siedzibie podatnika, czy też poza nią), dotyczących zakresu prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej. Zatem wskazane powyżej wydatki poniesione przez spółkę w związku ze spotkaniami biznesowymi z ww. podmiotami mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.”

Podatki 2015 - komplet

Powyższe świadczy o złagodzeniu stanowiska Ministra Finansów w odniesieniu do podatkowej kwalifikacji wydatków na alkohol.

Z drugiej strony, dopuszczalność zaliczenia przedmiotowych wydatków w koszty podatkowe została dopuszczona już w wyroku NSA w składzie 7 sędziów (wyrok z dnia 17 czerwca 2013 r., II FSK 702/11), w którym uznano, że wymienienie w przepisach podatkowych jako przykładowych kosztów reprezentacji wydatków na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, iż wydatki tego rodzaju zawsze muszą zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów. Kwalifikacja każdego przypadku powinna być odrębna, pod kątem warunków i okoliczności uzasadniających poniesienie takich wydatków.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zespół Zarządzania Wiedzą Działu Prawno-Podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK