reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Najczęstsze problemy > Wydatki na lokal przed wynajmem a koszty uzyskania przychodów

Wydatki na lokal przed wynajmem a koszty uzyskania przychodów

Mając do dyspozycji lokal, który możemy wynajmować, może zaistnieć sytuacja, gdy stracimy jednego lokatora i będziemy zmuszeni poszukiwać kolejnego najemcy. Konsekwencją tego będzie to iż przez dłuższy bądź krótszy czas lokal będzie stał pusty a niezbędne wydatki na jego utrzymanie trzeba będzie ponosić (np. czynsz czy inne regularne opłaty za energię, garaż itp.).

W szczególnych sytuacjach może być to nawet kwestia mniejszego bądź większego remontu koniecznego do przeprowadzenia aby lokal odpowiadał pewnym standardom (np. odnowienie lokalu po wyprowadzeniu się lokatorów wynajmujących dotychczas lokal).

Pojawia się pytanie czy wskazane wydatki podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Otóż tak ale jednak pod pewnym warunkiem. Do kosztów można zaliczyć wydatki, które spełniają łącznie następujące warunki: zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu i nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Wynajmując lokal jego właściciel sam decyduje co jest niezbędnym i potrzebnym wydatkiem związanym z utrzymanie lokalu. Musi jednak istnieć związek tych wydatków z osiąganymi przychodami. Stąd też wydatki na utrzymanie lokalu w okresie poszukiwania najemcy mogą być zaliczone do kosztów jedynie wtedy, gdy podatnik udowodni, że robił wszystko aby znaleźć nowego lokatora, by lokal wynająć i sam w tym czasie z niego nie korzystał.

Takie stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 9 marca 2010 r. (IPPB1/145-14/10-2/ES) stwierdzając, że w przypadku czasowego zaprzestania wynajmu lokalu (budynku), jeżeli podatniczka w istocie udowodni, że czyniła starania dla pozyskania najemców, czyli nie zrezygnowała z najmu i lokal nie służył zaspokajaniu własnych potrzeb - wydatki poniesione w tym okresie w związku z utrzymaniem tego lokalu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama