Wydatki na lokal przed wynajmem a koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
W szczególnych sytuacjach może być to nawet kwestia mniejszego bądź większego remontu koniecznego do przeprowadzenia aby lokal odpowiadał pewnym standardom (np. odnowienie lokalu po wyprowadzeniu się lokatorów wynajmujących dotychczas lokal).
REKLAMA
Pojawia się pytanie czy wskazane wydatki podatnik będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Otóż tak ale jednak pod pewnym warunkiem. Do kosztów można zaliczyć wydatki, które spełniają łącznie następujące warunki: zostały faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu i nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.
Wynajmując lokal jego właściciel sam decyduje co jest niezbędnym i potrzebnym wydatkiem związanym z utrzymanie lokalu. Musi jednak istnieć związek tych wydatków z osiąganymi przychodami. Stąd też wydatki na utrzymanie lokalu w okresie poszukiwania najemcy mogą być zaliczone do kosztów jedynie wtedy, gdy podatnik udowodni, że robił wszystko aby znaleźć nowego lokatora, by lokal wynająć i sam w tym czasie z niego nie korzystał.
Takie stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 9 marca 2010 r. (IPPB1/145-14/10-2/ES) stwierdzając, że w przypadku czasowego zaprzestania wynajmu lokalu (budynku), jeżeli podatniczka w istocie udowodni, że czyniła starania dla pozyskania najemców, czyli nie zrezygnowała z najmu i lokal nie służył zaspokajaniu własnych potrzeb - wydatki poniesione w tym okresie w związku z utrzymaniem tego lokalu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat