Opłaty za autostrady a limit „kilometrówki”
REKLAMA
REKLAMA
Nie są kosztem uzyskania przychodów wydatki ponoszone na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby wykonywanej działalności w celu odbycia podróży służbowej (tzw. jazdy zamiejscowe) w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
REKLAMA
Organy podatkowe nakazują zaliczać wartość opłat za autostradę do limitu „kilometrówki”. Tak samo mają być rozliczane opłaty na parking poniesione przez pracownika wykorzystującego dla pracodawcy własny samochód.
Przykładem poglądów organów podatkowych w tym zakresie jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 listopada 2009 r. (nr IPPB5/423-537/09-4/PJ). Podatnik, który zadał pytania prowadził działalność inwestycyjną oraz usługową na terenie kilku gmin oddalonych od siedziby spółki oraz od miejsca pracy wskazanego w umowach o pracę niektórych pracowników spółki.
Podczas podróży służbowej prywatnym samochodem pracownik ponosi koszty parkingu lub podróżuje autostradą płatną i ponosi dodatkowe koszty związane z opłatami za przejazd.
W takich przypadkach pracownik przedstawia rozliczenie kosztów podróży służbowej, deklarując do zwrotu kwotę stanowiącą iloczyn liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów służbowych oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach oraz dodatkowo, na podstawie posiadanych dokumentów źródłowych lub oświadczeń kwotę wydatków z tytułu opłat za parkingi lub autostrady płatne.
Polecamy: Ryczałt sposobem rozliczenia wydatków na samochód pracownika
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził w tej sprawie:
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zwrócone pracownikom wydatki, związane z użytkowaniem samochodu dla jej potrzeb, poniesione w czasie podróży służbowej w tym opłaty za przejazd autostradą i parkowanie pod warunkiem właściwego ich udokumentowania oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jednak do wysokości nie wyższej niż kwota wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Jak wynika z powyższego brak jest podstaw do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z używaniem samochodów pracowników przekraczających limit wynikający z tej ewidencji.
Polecamy serwis: Koszty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat