Jak prawidłowo ewidencjonować w kpir usługi rekreacyjne
REKLAMA
REKLAMA
Przychód z rekreacyjnej jazdy konnej winno się wpisać do książki przychodów i rozchodów jako przychód w oparciu o fakturę, bądź dowód wewnętrzny, w którym wykaże wartość gotówki uzyskanej ze świadczenia usług, koszty utrzymania koni są kosztami prowadzenia działalności. Zakup paszy od rolników może być dokumentowany w oparciu o dowody wewnętrzne.
REKLAMA
Stosownie do § 12 ust. 3 pkt 1 i 2 rozporządzenia kpir podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
- rachunki, dokumenty celne a także faktury sporządzone stosownie do przepisów ustawy podatku od towarów i usług
- inne dowody wymienione w § 13 i 14 rozporzadzenia kpir stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem zawierające co najmniej:
a) wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy;
b) datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty;
c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymieniony w jednostkach naturalnych;
d) podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych; e) oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokumentami na jego podstawie.
Polecamy serwis: Koszty
Zgodnie z § 19 zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług są dokonywane na podstawie wystawionych faktur a w przypadku sprzedaży nieudokumentowanej fakturami - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie wykazana jest wartość tych przychodów za dany dzień, o ile nie jest prowadzona ewidencja sprzedaży lub ewidencja przy zastosowaniu kas rejestrujących.
W § 14 rozporządzenie przewiduje możliwość dokumentowania zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) poprzez sporządzenie dokumentów zaopatrzonych w datę i podpisy osób, które dokonały wydatku.
Są to tzw. dowody wewnętrzne, które przy zakupie winny określać nazwę towaru, ilość, cenę jednostkową i wartość a w innych wypadkach - przedmiot operacji gospodarczej i wysokość kosztu (wydatku).
W § 14 ust. 2 rozporządzenia wymieniono enumeratywnie 9 przypadków zdarzeń gospodarczych, które mogą być udokumentowane przez wystawienie dowodów wewnętrznych.
Wśród tych zdarzeń są wymienione przypadki dokumentowania dowodem wewnętrznym:
- zakupu bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych nieprzerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;
- wartości produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli prowadzonej przez podatnika .
Zobacz też: Zakładam firmę - gospodarstwo agroturystyczne
Wobec powyższego, przychód z działalności rekreacyjnej może być udokumentowany fakturą, bądź dowodem wewnętrznym zaś wydatki ponoszone na zakup płodów rolnych od rolników indywidualnych mogą być udokumentowane dowodami wewnętrznymi, pod warunkiem, że dowody te zawierają wszystkie niezbędne, opisane powyżej elementy i dotyczą zakupu tych towarów, które wymieniono w § 14.
Ponoszone wydatki są kosztami uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat