Wykup samochodu z leasingu w realiach Nowego Ładu
REKLAMA
REKLAMA
Sytuacja taka najczęściej dotyczy leasingowanych samochodów osobowych.
REKLAMA
Wykup samochodu z leasingu 2022 r. - brak możliwości zaliczenia wartości tego wykupu do kup
Samochód po wykupie z leasingu nie jest wprowadzany do ewidencji środków trwałych prowadzonego przedsiębiorstwa, co skutkuje brakiem możliwości zaliczenia wartości tego wykupu do kosztów uzyskania przychodów. Nie wystąpi wtedy bowiem związek wydatku z osiąganymi przychodami lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów przedsiębiorcy.
Wykup samochodu z leasingu - jak było do końca 2021 r.
Pomimo tego, rozwiązanie takie było podatkowo dosyć atrakcyjne z uwagi na korzystną regulację – funkcjonującą jednak tylko do końca grudnia 2021 r. - dotyczącą możliwości sprzedaży takiego składnika majątku wykupionego z leasingu i przekazanego do majątku prywatnego osoby fizycznej bez konieczności zapłaty podatku dochodowego, o ile transakcja zbycia nastąpiła po upływie pół roku od wykupu przedmiotu z leasingu.
Przychód uzyskany ze sprzedaży danego składnika, który po zakończeniu umowy leasingu nie został zaliczony do składników firmowego majątku i nie był wykorzystywany na potrzeby firmy, nie był zaliczany do przychodów, których źródłem zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT była pozarolnicza działalność gospodarcza. W takim przypadku, źródłem przychodu było odpłatne zbycie rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. Przepis ten stanowi i w dalszym ciągu stanowi, że sprzedaż majątku będzie skutkować powstaniem przychodu z tego źródła, jeśli nastąpi ona przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
REKLAMA
Jeśli więc transakcja sprzedaży dokonana z majątku prywatnego następowała po upływie tego okresu, tj. po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, to nie skutkowała ona powstaniem po stronie przedsiębiorcy obowiązku podatkowego i koniecznością zapłaty z tego tytułu podatku dochodowego.
Stanowisko to podzielały także organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja indywidualne Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z dnia 18 sierpnia 2021 r. nr 0115-KDIT3.4011.494.2021.2.JG, w której czytamy: „(…) sprzedaż pojazdu z majątku prywatnego po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie (wykup), nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne zbycie tego samochodu nie będzie kwalifikowało się ani do źródła przychodów z działalności gospodarczej, ani do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”
Organ podatkowy tożsamo wypowiedział się także w interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2021 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.495.2021.2.MG, z dnia 19 lipca 2021 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.465.2021.1.MT, czy też z dnia 7 maja 2021 r. nr 0115-KDIT3.4011.173.2021.3.KR.
Wykup samochodu z leasingu - jak jest w 2022 r.?
Zmiany, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. istotnie ograniczyły wyżej przedstawioną praktykę.
Zgodnie bowiem z treścią dodanego art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT, zwolnienie z opodatkowania sprzedaży po upływie pół roku od wykupu na cele prywatne nie dotyczy składników, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 19, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Z kolei przywołany w powyższej regulacji art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o PIT stanowi, że przychodami z działalności są również przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1 [przypis: umowy leasingu].
Zatem obecnie, jeżeli przedsiębiorca zdecydowałby się wykupiony z leasingu samochód przeznaczyć do majątku prywatnego, to będzie on musiał, co do zasady, zaliczyć przychód ze sprzedaży takiego przedmiotu do przychodów z działalności gospodarczej -co skutkować będzie obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od tej transakcji. Podatku dochodowego od sprzedaży będzie mógł uniknąć dopiero wtedy, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, upłynie aż 6 lat.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat