REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykup samochodu z leasingu w realiach Nowego Ładu

doradca podatkowy w TAX-ES kancelaria doradztwa podatkowego
TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
Nowy Ład - wykup samochodu
Nowy Ład - wykup samochodu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jedna ze zmian wprowadzonych w ramach obowiązującego od 1 stycznia 2022 roku tzw. Polskiego Ładu, dotyczy leasingobiorców, którzy biorą składniki majątku w leasing, a po zakończeniu umowy wykupują składnik, ale do majątku prywatnego.

Sytuacja taka najczęściej dotyczy leasingowanych samochodów osobowych.

Autopromocja

Wykup samochodu z leasingu 2022 r. - brak możliwości zaliczenia wartości tego wykupu do kup

Samochód po wykupie z leasingu nie jest wprowadzany do ewidencji środków trwałych prowadzonego przedsiębiorstwa, co skutkuje brakiem możliwości zaliczenia wartości tego wykupu do kosztów uzyskania przychodów. Nie wystąpi wtedy bowiem związek wydatku z osiąganymi przychodami lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów przedsiębiorcy.

Wykup samochodu z leasingu - jak było do końca 2021 r.

Pomimo tego, rozwiązanie takie było podatkowo dosyć atrakcyjne z uwagi na korzystną regulację – funkcjonującą jednak tylko do końca grudnia 2021 r. - dotyczącą możliwości sprzedaży takiego składnika majątku wykupionego z leasingu i przekazanego do majątku prywatnego osoby fizycznej bez konieczności zapłaty podatku dochodowego, o ile transakcja zbycia nastąpiła po upływie pół roku od wykupu przedmiotu z leasingu.

Przychód uzyskany ze sprzedaży danego składnika, który po zakończeniu umowy leasingu nie został zaliczony do składników firmowego majątku i nie był wykorzystywany na potrzeby firmy, nie był zaliczany do przychodów, których źródłem zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT była pozarolnicza działalność gospodarcza. W takim przypadku, źródłem przychodu było odpłatne zbycie rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT. Przepis ten stanowi i w dalszym ciągu stanowi, że sprzedaż majątku będzie skutkować powstaniem przychodu z tego źródła, jeśli nastąpi ona przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

Jeśli więc transakcja sprzedaży dokonana z majątku prywatnego następowała po upływie tego okresu, tj. po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, to nie skutkowała ona powstaniem po stronie przedsiębiorcy obowiązku podatkowego i koniecznością zapłaty z tego tytułu podatku dochodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko to podzielały także organy podatkowe, czego przykładem jest  interpretacja indywidualne Dyrektora Krajowej informacji Skarbowej z dnia 18 sierpnia 2021 r. nr 0115-KDIT3.4011.494.2021.2.JG, w której czytamy: „(…) sprzedaż pojazdu z majątku prywatnego po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie (wykup), nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne zbycie tego samochodu nie będzie kwalifikowało się ani do źródła przychodów z działalności gospodarczej, ani do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

Organ podatkowy tożsamo wypowiedział się także w interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2021 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.495.2021.2.MG, z dnia 19 lipca 2021 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.465.2021.1.MT, czy też z dnia 7 maja 2021 r. nr 0115-KDIT3.4011.173.2021.3.KR.

Wykup samochodu z leasingu - jak jest w 2022 r.?

Zmiany, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. istotnie ograniczyły wyżej przedstawioną praktykę.

Zgodnie bowiem z treścią dodanego art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o PIT, zwolnienie z opodatkowania sprzedaży po upływie pół roku od wykupu na cele prywatne nie dotyczy składników, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 19, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Z kolei przywołany w powyższej regulacji art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o PIT stanowi, że przychodami z działalności są również przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1 [przypis: umowy leasingu].

Zatem obecnie, jeżeli przedsiębiorca zdecydowałby się wykupiony z leasingu samochód przeznaczyć do majątku prywatnego, to będzie on musiał, co do zasady, zaliczyć przychód ze sprzedaży takiego przedmiotu do przychodów z działalności gospodarczej -co skutkować będzie obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od tej transakcji. Podatku dochodowego od sprzedaży będzie mógł uniknąć dopiero wtedy, gdy między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia, upłynie aż 6 lat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA