reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Kiedy ująć w pkpir przychód z usług księgowych

Kiedy ująć w pkpir przychód z usług księgowych

Kiedy należy ujmować przychód za usługi księgowe? Jeżeli wystawiłam fakturę VAT za usługi księgowe za sierpień 31 sierpnia 2007 r. z terminem płatności 31 sierpnia 2007 r., to przychód ujęłam w sierpniu. Co w sytuacji, jeśli wystawiłabym fakturę za usługi księgowe 31 sierpnia 2007 r. z terminem płatności 10 września 2007 r.? Czy przychód powinnam wówczas zaksięgować w pkpir w sierpniu, czy też we wrześniu?

 

RADA

Przychód z faktury za usługi księgowe za sierpień wystawionej w sierpniu, ale z terminem płatności we wrześniu należało zaksięgować w pkpir w kolumnie 7 w sierpniu. Przychód z tytułu wykonania usługi ciągłej, rozliczanej w okresach miesięcznych odpowiadających miesiącom kalendarzowym, powstaje bowiem w ostatnim dniu każdego miesiąca.

UZASADNIENIE

Zasadniczym momentem powstania przychodu jest dzień wykonania usługi, jednak nie może on przypadać później niż na dzień wystawienia faktury. A zatem gdy usługa była wykonywana przez cały miesiąc, to dniem jej wykonania jest ostatni dzień miesiąca. Jeżeli w tym samym dniu jest wystawiana faktura, to nie ma wątpliwości, że przychód powstaje w tym dniu. W opisanym przypadku przychód za sierpień, przy zastosowaniu wymienionej reguły, powstanie więc 31 sierpnia 2007 r.

Ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady, który dotyczy usług mających charakter ciągły. Takie usługi są rozliczane w okresach rozliczeniowych. W związku z tym ustawodawca pozwala, aby za moment powstania przychodu uważać ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Jakie są ramy czasowe tego okresu, tj. początek i koniec, powinno wynikać z umowy lub wystawionej faktury. Przy czym wymaga się, aby przychód powstawał nie rzadziej niż raz w roku.

Należy zwrócić uwagę na to, że nie chodzi tutaj o termin płatności za usługę ciągłą, tylko okres rozliczeniowy, tj. okres, w jakim usługa jest świadczona i za jaki klient będzie zobowiązany do uiszczenia zapłaty.

W opisanym przypadku można uznać, że usługa jest świadczona ciągle, a okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Wobec tego początkiem okresu rozliczeniowego jest pierwszy dzień miesiąca, a końcem ostatni dzień miesiąca. Żadnego znaczenia nie ma tutaj wskazanie terminu zapłaty przypadającego w następnym miesiącu. Zatem przychód za usługi księgowe wykonane w sierpniu, przy zastosowaniu szczególnej metody określania przychodu przewidzianej dla usług ciągłych, powstanie 31 sierpnia 2007 r.

Jak widać, niezależnie od tego, która z reguł ustalania momentu powstania przychodu zostanie zastosowana w tym konkretnym przypadku, przychód zawsze powstanie w tym samym dniu. Będzie to ostatni dzień miesiąca, w którym świadczono usługi księgowe.

PRZYKŁAD

Firma X świadczy usługi stałej obsługi prawnej. Faktury za te usługi są wystawiane co miesiąc, każdego 5. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, z terminem płatności przypadającym każdego 15. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Oznacza to, że okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Wobec tego przychód z tytułu świadczenia tych usług powstaje każdego ostatniego dnia miesiąca.

PRZYKŁAD

Firma ABC świadczy usługi dostępu do Internetu. Ponieważ umowa o ich świadczeniu została zawarta z klientem 14 sierpnia 2007 r., strony postanowiły, że okresem rozliczeniowym będzie czas od 15. dnia danego miesiąca do 14. dnia następnego miesiąca. Faktura jest wystawiana na koniec danego okresu. I tak, we wrześniu klient firmy ABC otrzymał fakturę wystawioną 14 września 2007 r., z terminem płatności przypadającym 21 września 2007 r., za okres rozliczeniowy obejmujący czas od 15 sierpnia 2007 r. do 14 września 2007 r. Przychód z tytułu wykonania tej usługi u firmy ABC powstał 14 września 2007 r.


- art. 14 ust. 1c i 1e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243


Joanna Krawczyk

doradca podatkowy,

właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama