REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy ująć w pkpir przychód z usług księgowych

Joanna Krawczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy należy ujmować przychód za usługi księgowe? Jeżeli wystawiłam fakturę VAT za usługi księgowe za sierpień 31 sierpnia 2007 r. z terminem płatności 31 sierpnia 2007 r., to przychód ujęłam w sierpniu. Co w sytuacji, jeśli wystawiłabym fakturę za usługi księgowe 31 sierpnia 2007 r. z terminem płatności 10 września 2007 r.? Czy przychód powinnam wówczas zaksięgować w pkpir w sierpniu, czy też we wrześniu?

 

RADA

Przychód z faktury za usługi księgowe za sierpień wystawionej w sierpniu, ale z terminem płatności we wrześniu należało zaksięgować w pkpir w kolumnie 7 w sierpniu. Przychód z tytułu wykonania usługi ciągłej, rozliczanej w okresach miesięcznych odpowiadających miesiącom kalendarzowym, powstaje bowiem w ostatnim dniu każdego miesiąca.

UZASADNIENIE

Zasadniczym momentem powstania przychodu jest dzień wykonania usługi, jednak nie może on przypadać później niż na dzień wystawienia faktury. A zatem gdy usługa była wykonywana przez cały miesiąc, to dniem jej wykonania jest ostatni dzień miesiąca. Jeżeli w tym samym dniu jest wystawiana faktura, to nie ma wątpliwości, że przychód powstaje w tym dniu. W opisanym przypadku przychód za sierpień, przy zastosowaniu wymienionej reguły, powstanie więc 31 sierpnia 2007 r.

Ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady, który dotyczy usług mających charakter ciągły. Takie usługi są rozliczane w okresach rozliczeniowych. W związku z tym ustawodawca pozwala, aby za moment powstania przychodu uważać ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Jakie są ramy czasowe tego okresu, tj. początek i koniec, powinno wynikać z umowy lub wystawionej faktury. Przy czym wymaga się, aby przychód powstawał nie rzadziej niż raz w roku.

Należy zwrócić uwagę na to, że nie chodzi tutaj o termin płatności za usługę ciągłą, tylko okres rozliczeniowy, tj. okres, w jakim usługa jest świadczona i za jaki klient będzie zobowiązany do uiszczenia zapłaty.

W opisanym przypadku można uznać, że usługa jest świadczona ciągle, a okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Wobec tego początkiem okresu rozliczeniowego jest pierwszy dzień miesiąca, a końcem ostatni dzień miesiąca. Żadnego znaczenia nie ma tutaj wskazanie terminu zapłaty przypadającego w następnym miesiącu. Zatem przychód za usługi księgowe wykonane w sierpniu, przy zastosowaniu szczególnej metody określania przychodu przewidzianej dla usług ciągłych, powstanie 31 sierpnia 2007 r.

Jak widać, niezależnie od tego, która z reguł ustalania momentu powstania przychodu zostanie zastosowana w tym konkretnym przypadku, przychód zawsze powstanie w tym samym dniu. Będzie to ostatni dzień miesiąca, w którym świadczono usługi księgowe.

PRZYKŁAD

Firma X świadczy usługi stałej obsługi prawnej. Faktury za te usługi są wystawiane co miesiąc, każdego 5. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, z terminem płatności przypadającym każdego 15. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Oznacza to, że okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Wobec tego przychód z tytułu świadczenia tych usług powstaje każdego ostatniego dnia miesiąca.

PRZYKŁAD

Firma ABC świadczy usługi dostępu do Internetu. Ponieważ umowa o ich świadczeniu została zawarta z klientem 14 sierpnia 2007 r., strony postanowiły, że okresem rozliczeniowym będzie czas od 15. dnia danego miesiąca do 14. dnia następnego miesiąca. Faktura jest wystawiana na koniec danego okresu. I tak, we wrześniu klient firmy ABC otrzymał fakturę wystawioną 14 września 2007 r., z terminem płatności przypadającym 21 września 2007 r., za okres rozliczeniowy obejmujący czas od 15 sierpnia 2007 r. do 14 września 2007 r. Przychód z tytułu wykonania tej usługi u firmy ABC powstał 14 września 2007 r.


- art. 14 ust. 1c i 1e ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243


Joanna Krawczyk

doradca podatkowy,

właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA