REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem - do jakiego wieku?

Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem - do jakiego wieku?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W dobie zmieniających się przepisów podatkowych, wiele rodzin zastanawia się nad tym, jak długo mogą wspólnie rozliczać się z dzieckiem. Czy wiek małoletności jest jedynym kryterium? A co w przypadku, gdy dziecko zarabia własne pieniądze? Niniejszy artykuł postara się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest fakt, że limit zarobków małoletniego dziecka został podniesiony. Dawniej wynosił on 3 089 zł. Obecnie, począwszy od 1 stycznia 2022 roku, kwota limitu została zwiększona do 12-krotności renty socjalnej, co oznacza kwotę 16 061,28 zł. To ważne dla tych rodziców, którzy chcieliby skorzystać z ulgi prorodzinnej.

Autopromocja

Kiedy dziecko rozlicza PIT samodzielnie, kiedy z rodzicami?

Wspólne rozliczenie z małoletnim dzieckiem, czyli do osiągnięcia 18 roku życia, zostało umożliwione przez ustawodawcę, jednakże nie zawsze będzie można z niego skorzystać. Różnice w rozliczeniu przychodów dotyczą głównie wieku dziecka oraz źródła tych przychodów:

  • Dzieci małoletnie: Przychody z pracy (różnego rodzaju, włączając zlecenia czy dzieła), stypendiów czy przedmiotów oddanych do użytku, podlegające opodatkowaniu w Polsce, nie są doliczane do deklaracji rodziców. To oznacza, że dziecko powinno rozliczyć się na własnej deklaracji PIT. Wszystkie inne przychody są doliczane do przychodów rodziców.
  • Dzieci pełnoletnie: Po osiągnięciu 18 roku życia dziecko rozlicza się samodzielnie. W roku, w którym dziecko staje się pełnoletnie, przychody z okresu przed 18. urodzinami są doliczane do deklaracji rodziców, a pozostałe dochody dziecko rozlicza samodzielnie.

W przypadku zawarcia małżeństwa przez osobę małoletnią, taka osoba uzyskuje pełnoletniość i rozlicza się odrębnie, nawet jeśli małżeństwo zostanie unieważnione.

Ważne

Co istotne, nie ma już obowiązku występowania o numer NIP dla małoletniego dziecka, chyba że chciałoby ono rozpocząć działalność gospodarczą. Wtedy wniosek składany przez dziecko musi być podpisany przez rodzica. Co ważne, dziecko, które nie osiągnęło pełnoletności, nie może samodzielnie podpisać deklaracji.

Doliczanie dochodów małoletniego do deklaracji PIT rodzica

Pod pojęciem "dochody z pracy" kryje się szeroka gama źródeł dochodów: umowy o pracę, zlecenia, umowy o dzieło, a także prowadzenie działalności gospodarczej przez małoletniego, czy dochody z praw autorskich. Stypendia mogą pochodzić od różnych fundatorów i mieć różne formy.

Aby doliczyć dochody dziecka do deklaracji rodzica, rodzice muszą wypełnić i złożyć formularz PIT/M. W przypadku doliczenia, rodzice składają PIT-36 zamiast PIT-37. Jeśli rodzice rozliczają się odrębnie, dochody małoletniego są dzielone na połowę między nimi. W sytuacji rozwodu czy separacji, sposób doliczenia dochodów zależy od orzeczenia o władzy rodzicielskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Załącznik PIT/M składa się w związku z doliczaniem dochodów małoletnich dzieci. Jest to załącznik wyłącznie do zeznania PIT-36. Rodzice, którzy rozliczają się normalnie na PIT-37, jeżeli będą chcieli doliczyć dochody małoletnich, składają PIT-36.

Alimenty na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, są zwolnione z opodatkowania. Dotyczy to także alimentów zaległych, zarówno sądowych, jak i dobrowolnych.

Działalność gospodarcza małoletniego a rozliczenie PIT

Mimo ograniczonej zdolności do czynności prawnych, małoletni może prowadzić działalność gospodarczą. Jednakże decyzje takie jak zakładanie firmy czy jej likwidacja wymagają zgody rodziców. W przypadku małoletnich przedsiębiorców, ich dochody z działalności są traktowane jak każdy inny dochód z pracy.

Podsumowując, zrozumienie przepisów dotyczących rozliczeń z dziećmi wymaga pewnej uwagi, ale dzięki świadomemu podejściu do tematu można skorzystać z ulg przysługujących rodzinom z dziećmi. Jeśli masz wątpliwości czy pytania, warto skonsultować się z doradcą podatkowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA