REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinny PIT może wejść w życie. Od trzeciego dziecka rodzina już nie będzie płaciła podatku

Wspólne rozliczenie PIT rodziców z dziećmi proponowany przez PSL i Polskę 2050 (Trzecią Drogę)
Wspólne rozliczenie PIT rodziców z dziećmi proponowany przez PSL i Polskę 2050 (Trzecią Drogę)
Rodzinny PIT zakłada mniejszy podatek w zależności od ilości dzieci w rodzinie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rodzinny PIT to propozycja podatkowa partii PSL i Polski 2050 (Trzecia Droga). Teraz staje się bardzo możliwe, że zostanie wprowadzony w życie. Na czym polega wspólne rozliczenie PIT rodziców z dziećmi i kto może skorzystać na tym rozwiązaniu najwięcej?

Nowy system rozliczania PIT proponowany przez PSL i Polskę 2050 (Trzecią Drogę) pozwoliłby na wspólne rozliczenie PIT rodziców z dziećmi. W praktyce oznaczałoby to, że rodziny wielodzietne będą mogły rozłożyć cały dochód, niezależnie od jego wysokości, na wszystkie dzieci. Wkrótce zapewne poznamy więcej szczegółów tego rozwiązania i być może wejdzie ono w życie w czasie nowej kadencji parlamentu.

Autopromocja

Rodzinny PIT - na czym polega to rozwiązanie?

Wspólne rozliczenie rodziny (rodzinny PIT) to pomysł wzorowany na wspólnym rozliczaniu się współmałżonków. W przypadku całej rodziny do limitu drugiego progu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych wliczane byłyby dzieci i ich dochody. To powodowałoby, że rodziny zapłaciłyby mniej podatku PIT.
Nowa regulacja miałaby objąć także osoby, które nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej w przypadku jednego dziecka i zarabiają powyżej limitu przychodu 56 tys. lub 112 tys. zł rocznie – w zależności od tego, czy rodzic sam wychowuje dziecko i czy pozostaje w związku małżeńskim.
Mechanizm wspólnego rozliczenia podatkowego rodzin wprowadzony został m.in. we Francji. Na tym też przykładzie bazuje propozycja Trzeciej Drogi, co podkreślają jej liderzy w wypowiedziach medialnych.

Wspólny PIT: im więcej dzieci, tym mniej podatku

"Rodzinny PIT, to jest wspólne rozliczanie dzieci wraz z rodzicami. Dziś tylko małżonkowie mogą się wspólnie rozliczać, przez to mają niższy podatek. Jak doliczymy do tego jedno, drugie, trzecie dziecko, to ten podatek z każdym dzieckiem jest niższy" - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, jeden z liderów Trzeciej Drogi.
Polityk wskazał, że pomysł PIT-u rodzinnego jest jedną z ważniejszych propozycji jego ugrupowania. "Tak naprawdę rodziny wielodzietne, rodziny 3+, które mają kartę rodziny wielodzietnej, będą zwolnione z podatku dochodowego" – wyjaśniał propozycję Kosiniak-Kamysz.
Wprowadzenie nowego rozwiązania, jak podkreśla Trzecia Drga, ma być jednym ze sposobów zwiększenia dzietności w Polsce.

Rodzinny PIT a świadczenie 500 plus

"Propozycja rodzinnego PIT-u nie wyklucza kontynuacji programu socjalnego, jakim jest 500 plus, czy jego waloryzacja na 800 plus" - tak mówił jeszcze przed wyborami prezes PSL i jeden z liderów Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz.
Lider PSL wskazał również, że jednym z postulatów Trzeciej Drogi jest to, że świadczenie 500 plus powinno przysługiwać osobom pracującym, tak dla pracujących Polaków, jak i pracujących tych, którzy przyjechali zza wschodniej granicy.
Obecnie czekamy na wyłonienie rządu po wyborach parlamentarnych. Z dużym prawdopodobieństwem Trzecia Droga będzie miała swój udział w nowych rozdaniu. Czy ostatecznie uda się wprowadzi to rozwiązanie w życie, czas pokaże.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Polak
  2023-10-20 09:38:50
  To wielka ściema i oszustwo wyborcze
  0
 • Precyzyjne informacje
  2023-10-19 13:21:07
  Co innego jest rodzina wielodzietna np. Z jednym niepełnoletnim dzieckiem na utrzymaniu, a co innego rodzina z KDR. Dzieci mogą być dorosłe i na swoim a rodzice pracujący też dostali by taką ulgę?
  0
 • Migota
  2023-10-20 22:30:36
  Uważajcie bo wam nawalą ha ha!
  0
 • Izabela
  2023-11-20 15:39:15
  Teraz to tylko patologia będzie żyła na poziomie 800+ rozliczenia jestem za zabraniem tego wszystkiego
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

REKLAMA