Rodzinny PIT może wejść w życie. Od trzeciego dziecka rodzina już nie będzie płaciła podatku
REKLAMA
REKLAMA
- Rodzinny PIT - na czym polega to rozwiązanie?
- Wspólny PIT: im więcej dzieci, tym mniej podatku
- Rodzinny PIT a świadczenie 500 plus
Nowy system rozliczania PIT proponowany przez PSL i Polskę 2050 (Trzecią Drogę) pozwoliłby na wspólne rozliczenie PIT rodziców z dziećmi. W praktyce oznaczałoby to, że rodziny wielodzietne będą mogły rozłożyć cały dochód, niezależnie od jego wysokości, na wszystkie dzieci. Wkrótce zapewne poznamy więcej szczegółów tego rozwiązania i być może wejdzie ono w życie w czasie nowej kadencji parlamentu.
REKLAMA
Rodzinny PIT - na czym polega to rozwiązanie?
Wspólne rozliczenie rodziny (rodzinny PIT) to pomysł wzorowany na wspólnym rozliczaniu się współmałżonków. W przypadku całej rodziny do limitu drugiego progu podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych wliczane byłyby dzieci i ich dochody. To powodowałoby, że rodziny zapłaciłyby mniej podatku PIT.
Nowa regulacja miałaby objąć także osoby, które nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej w przypadku jednego dziecka i zarabiają powyżej limitu przychodu 56 tys. lub 112 tys. zł rocznie – w zależności od tego, czy rodzic sam wychowuje dziecko i czy pozostaje w związku małżeńskim.
Mechanizm wspólnego rozliczenia podatkowego rodzin wprowadzony został m.in. we Francji. Na tym też przykładzie bazuje propozycja Trzeciej Drogi, co podkreślają jej liderzy w wypowiedziach medialnych.
Wspólny PIT: im więcej dzieci, tym mniej podatku
"Rodzinny PIT, to jest wspólne rozliczanie dzieci wraz z rodzicami. Dziś tylko małżonkowie mogą się wspólnie rozliczać, przez to mają niższy podatek. Jak doliczymy do tego jedno, drugie, trzecie dziecko, to ten podatek z każdym dzieckiem jest niższy" - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, jeden z liderów Trzeciej Drogi.
Polityk wskazał, że pomysł PIT-u rodzinnego jest jedną z ważniejszych propozycji jego ugrupowania. "Tak naprawdę rodziny wielodzietne, rodziny 3+, które mają kartę rodziny wielodzietnej, będą zwolnione z podatku dochodowego" – wyjaśniał propozycję Kosiniak-Kamysz.
Wprowadzenie nowego rozwiązania, jak podkreśla Trzecia Drga, ma być jednym ze sposobów zwiększenia dzietności w Polsce.
Rodzinny PIT a świadczenie 500 plus
"Propozycja rodzinnego PIT-u nie wyklucza kontynuacji programu socjalnego, jakim jest 500 plus, czy jego waloryzacja na 800 plus" - tak mówił jeszcze przed wyborami prezes PSL i jeden z liderów Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz.
Lider PSL wskazał również, że jednym z postulatów Trzeciej Drogi jest to, że świadczenie 500 plus powinno przysługiwać osobom pracującym, tak dla pracujących Polaków, jak i pracujących tych, którzy przyjechali zza wschodniej granicy.
Obecnie czekamy na wyłonienie rządu po wyborach parlamentarnych. Z dużym prawdopodobieństwem Trzecia Droga będzie miała swój udział w nowych rozdaniu. Czy ostatecznie uda się wprowadzi to rozwiązanie w życie, czas pokaże.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat