| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy przysługuje ulga na dziecko

Czy przysługuje ulga na dziecko

W tym roku córka skończyła 19 lat, ukończyła szkołę oraz wyszła za mąż. Czy przysługiwać mi będzie ulga podatkowa na dziecko za 2007 rok?

 

 

Tak. W opisanej sytuacji ulga na dziecko będzie przysługiwać, jednak pod warunkiem, że córka spełnia dodatkowe, ustawowe wymogi.


Zgodnie z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od obliczonego podatku dochodowego pomniejszonego o kwotę składki zdrowotnej podatnik ma prawo odliczyć kwotę stanowiąca iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali. Ulga przysługuje, jeżeli w roku podatkowym podatnik wychowywał własne lub przysposobione dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4. Jednocześnie, jak wynika z art. 6 ust. 4 ustawy, z odliczenia mogą skorzystać osoby wychowujące: dzieci małoletnie, dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, a także dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku.

W świetle powyższych przepisów zwrócić należy uwagę, iż ustawodawca nie wymaga (w odróżnieniu od art. 6 ust. 2 ustawy), aby wychowywanie dziecka trwało cały rok podatkowy, a jedynie wychowanie miało miejsce w roku podatkowym. Można zatem argumentować, iż powyższa przesłanka w opisanym przypadku została spełniona. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika jednak, czy córka spełnia wszystkie przesłanki umożliwiające skorzystanie z ulgi, przede wszystkim dotyczące progu i rodzaju uzyskiwanych dochodów.


Andrzej Ossowski

radca prawny z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło z Poznania


PODSTAWA PRAWNA


- Art. 27f, art. 6 ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK