REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać osobę współpracującą

Aleksandra Barczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą. Od stycznia 2007 r. jest na podatku liniowym 19%. Ja do 30 marca 2007 r. miałam umowę o pracę. Od 1 kwietnia 2007 r. zrezygnowałam z pracy i jestem zatrudniona u męża jako osoba współpracująca. Odprowadzam zaliczki na podatek od swojego wynagrodzenia. Jakie deklaracje PIT powinniśmy złożyć do US za rok 2007? Jakie ja, a jakie mój mąż? Jeśli składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od mojego wynagrodzenia mąż rozlicza w działalności, to czy nie mogę już ich ująć w swoim PIT, tylko powinnam rozliczyć sam zapłacony podatek?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Małżonkowie powinni złożyć odrębne zeznania podatkowe. Czytelniczka - PIT-37, a jej mąż PIT-36L. W związku z tym, że składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zostały zapłacone przez Pani męża i przez niego odliczane, to nie może ich Pani odliczyć w swoim zeznaniu podatkowym. Pani będzie mogła odliczyć tylko składki wykazane w PIT-11 od zakładu pracy, w którym Pani pracowała do końca marca.

UZASADNIENIE

W związku z tym, że w 2007 r. Pani mąż uzyskiwał dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem liniowym, nie mogą Państwo w tym przypadku skorzystać ze wspólnego opodatkowania dochodów. Ten preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie znajduje bowiem zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków w roku podatkowym miał zastosowanie przepis art. 30c updof, czyli jeśli chociaż jeden z małżonków dochody uzyskiwane z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowywał według stawki liniowej 19% (art. 6 ust. 9 updof). W związku z wykluczeniem możliwości wspólnego opodatkowania nie ma też możliwości złożenia wspólnego zeznania podatkowego.

Zeznania roczne małżonków

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pani mąż, który w roku podatkowym 2007 prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, powinien złożyć formularz PIT-36L. Należy w nim wykazać dochody z tego źródła (art. 45 ust. 1a pkt 2 updof).

Pani, jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, a uzyskująca jedynie przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, w szczególności z tytułu wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku pracy, powinna złożyć formularz PIT-37.

Oba zeznania (Pani i męża) należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2008 r. W tym samym terminie należy dokonać ewentualnej dopłaty podatku, gdy suma wpłaconych zaliczek była niższa od podatku należnego za dany rok. Organem podatkowym, w którym należy złożyć zeznania, będzie urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego (czyli 2006 r.). W przypadku gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed tym dniem, zeznanie należy złożyć według ostatniego miejsca zamieszkania na jej terytorium, z zastrzeżeniem podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (art. 45 ust. 1b updof).

Rozliczenie składek za osobę współpracującą

Czytelniczka jest osobą współpracującą. Przypomnijmy, że osobami współpracującymi z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą są: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha i ojczym oraz osoby przysposabiające, jeżeli pozostają z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują przy prowadzeniu tej działalności (art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Ustawa o podatku dochodowym wyłącza z kosztów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników (art. 23 ust. 1 pkt 10 updof).

REKLAMA

Ustawa nie definiuje pojęcia „wartości własnej pracy”. Według definicji słownikowej praca to świadoma celowa działalność człowieka zmierzającego do wytworzenia określonych dóbr materialnych lub kulturalnych. W związku z tym pojęcie „wartości własnej pracy” oznacza wartość wszelkiego rodzaju pracy wykonywanej przez osoby wskazane w art. 23 ust. 1 pkt 10 updof na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak brak jest podstaw do uznania, że pojęcie „wartości własnej pracy” obejmuje również składki na ubezpieczenia społeczne osoby współpracującej.

W związku z tym składki zapłacone przez podatnika (Pani męża) na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe osoby współpracującej (Czytelniczki) są kosztem uzyskania przychodu firmy. Poniesione bowiem zostały w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie zostały wymienione w art. 23 ustawy. Powyższe składki podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów lub odliczeniu bezpośrednio od dochodu (przychodu) Pani męża uzyskanego z pozarolniczej działalności gospodarczej (por. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Radomsku z 16 maja 2007 r., sygn. I/415/Z-8/07, oraz Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 16 kwietnia 2007 r., sygn. I/415-17-374/07/ZDB).

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za osobę współpracującą oblicza, odprowadza i finansuje ze środków własnych osoba prowadząca działalność (art. 85 ust. 14 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych) i to właśnie tej osobie (tutaj: mężowi) przysługuje prawo do odliczenia kwoty składki od podatku dochodowego.

W przypadku opisanym przez Czytelniczkę zapłacone przez męża składki na ubezpieczenie zdrowotne żony, jako osoby współpracującej, podlegają odliczeniu od podatku dochodowego męża. Kwota składki, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki. Mąż wykaże te składki w swoim zeznaniu rocznym PIT-36L.

Rozliczenie podatku od wynagrodzeń osoby współpracującej

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie traktuje osoby współpracującej jako podatnika osiągającego dochody z wykonywania działalności gospodarczej. W związku z tym nie nakłada na nią obowiązku samodzielnego obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek rozliczenia osoby współpracującej z uzyskanych z tego tytułu dochodów spoczywa w tym przypadku na podatniku prowadzącym działalność jako na płatniku (por. Izba Skarbowa w Gdańsku, informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 6 lipca 2004 r., sygn. BI/005/0145/04).

A zatem w przypadku zatrudnienia żony, jako osoby współpracującej, otrzymane przez nią wynagrodzenie z tego tytułu będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Na mężu będą spoczywały obowiązki płatnika, czyli obowiązek obliczenia, poboru i odprowadzenia należnych zaliczek na podatek dochodowy na konto właściwego urzędu skarbowego.

Po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do końca lutego 2008 r. mąż zobowiązany jest sporządzić informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), doręczyć go żonie oraz przesłać do urzędu skarbowego właściwego według jej miejsca zamieszkania. Taki sam formularz (PIT-11) żona powinna otrzymać z byłego zakładu pracy, gdzie była zatrudniona do 30 marca 2007 r.

Kwoty zaliczek pobranych przez płatników wykazane w obu formularzach PIT-11 podatniczka powinna ująć w swoim zeznaniu rocznym PIT-37 i odliczyć od podatku należnego za cały rok podatkowy 2007.

• art. 6 ust. 9, art. 23 ust. 1 pkt 10, art. 39 ust. 1, art. 45 ust. 1a i 1b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

• art. 8 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. Nr 137, poz. 887; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

• art. 85 ust. 14 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. Nr 210, poz. 2135; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

Aleksandra Barczak

doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF 2.0. Struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1), załączniki do faktur, tryb offline, faktury konsumenckie i z kas fiskalnych. Co proponuje MF?

Ministerstwo Finansów rozpoczęło ostateczne konsultacje projektu rozwiązań prawnych (ustawy) i biznesowych w zakresie wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przedstawione rozwiązania uwzględniają propozycje zgłaszane w toku dotychczasowych konsultacji, w tym specyfikę Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Przedmiotem ustaleń są także struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1) oraz koncepcja funkcjonowania załącznika do e-faktury w KSeF. Uwagi do projektu ustawy można zgłaszać do MF do 19 listopada, a rozwiązań biznesowych do 22 listopada 2024 r.

KSeF od 2026 r. Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów przez KSeF. Ministerstwo Finansów pokazało projekt ustawy

Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów poprzez Krajowy System e-Faktur – wynika z projektu ustawy, który 5 listopada 2024 r. został opublikowany na stronach RCL. Firmy dostaną także dodatkowe okresy przejściowe na dostosowanie się do nowych rozwiązań.

Sprawdzamy stawki ryczałtu: Jaki podatek zapłaci manager na kontrakcie B2B?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dla wielu przedsiębiorców korzystną formą rozliczeń, zwłaszcza przy niskich kosztach działalności. Stawki tego podatku wahają się od 2 proc. do 17 proc., co może znacząco wpływać na wysokość należności wobec fiskusa. Jaką stawkę ryczałtu powinien wybrać manager zatrudniony na kontrakcie B2B w firmie technologicznej?

Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

REKLAMA

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

Czy fundacja rodzinna zapłaci CIT od udziałów w spółkach luksemburskich? Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, inwestowanie jest więc ryzykowne

Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy dochód fundacji rodzinnej z transparentnej spółki luksemburskiej podlega podatkowi CIT. Problem wynika z faktu, że takie spółki, zgodnie z luksemburskim prawem, nie są podatnikami. Polskie organy uznają, że fundacje rodzinne, inwestując w te spółki, mogą nie korzystać ze zwolnienia z CIT, jednak niektóre sądy stoją po stronie podatników, uznając, że brak wyraźnych przepisów nie pozwala wykluczyć zwolnienia.

REKLAMA

Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

REKLAMA