REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba fizyczna ma jakieś obowiązki związane z rozliczeniem otrzymanej dywidendy

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymałem w 2007 r. dywidendę od osoby prawnej - spółki z o.o. Spółka zapłaciła zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% i odprowadziła go do urzędu skarbowego. Czy powinienem otrzymać od spółki z o.o. informację o wypłaconej dywidendzie i pobranym zryczałtowanym podatku? Na jakim formularzu? Jaki PIT roczny powinienem w związku z tym wypełnić?

RADA

Autopromocja

Nie otrzyma Pan od spółki deklaracji o wypłaconej dywidendzie i pobranym z tego tytułu podatku. Deklaracje tę (PIT-8AR) spółka powinna była przekazać tylko urzędowi skarbowemu (do końca stycznia 2008 r.). Przychodu z tytułu otrzymanej dywidendy nie wykaże Pan również w zeznaniu podatkowym, ponieważ dywidendy są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem i został on już rozliczony przez spółkę (podatek ten nie jest wykazywany w zeznaniu rocznym).

UZASADNIENIE

W opisanym pytaniu spółka jest płatnikiem podatku i jako taka powinna go pobrać i przekazać do właściwego według siedziby lub miejsca prowadzenia działalności (jeśli spółka nie posiada siedziby) naczelnika urzędu skarbowego. W tym przypadku (wypłaty dywidendy) należało pobrać 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Podatek ten spółka powinna pobrać bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania. Następnie spółka powinna wpłacić go w terminie do dnia 20. miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek. W trakcie 2007 r. w związku z wypłatą dywidendy w momencie jej wypłaty nie należało składać żadnej deklaracji do urzędu skarbowego. Dopiero w terminie do końca stycznia 2008 r. (tzw. roku następującego po roku podatkowym) spółka była zobowiązana przesłać do właściwego naczelnika urzędu skarbowego deklarację PIT-8AR. Tylko w razie zaprzestania przez spółkę prowadzenia działalności przed końcem stycznia 2008 r. deklarację PIT-8AR spółka powinna przekazać w terminie do dnia zaprzestania tej działalności.

Spółka nie miała jednak obowiązku przesyłania Panu tej deklaracji (ani żadnej innej). Taki stan rzeczy wynika z tego, że nie ma Pan obowiązku ujmowania i rozliczania dochodu z dywidendy w rozliczeniu rocznym. Z tego tytułu podatek zryczałtowany rozliczyła już spółka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również organy podatkowe potwierdzają powyższy sposób postępowania. W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z 7 sierpnia 2007 r., nr Us.VII-415-89-ES/07, możemy przeczytać:

(...) Stosownie zaś do postanowień art. 42 ust. 1 i 1a ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20. miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek), na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby.

Ponadto, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru PIT-8AR. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio.

W przypadku zaprzestania działalności przez płatnika przed tym terminem ww. deklarację składa się do dnia zaprzestania tej działalności. (...).

PRZYKŁAD

Dywidenda w kwocie 100 000 zł została wypłacona w 2007 r. osobie fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Wypłata została opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 19%. Spółka z o.o. jako płatnik, wypłacając tę dywidendę, prawidłowo pobrała podatek w wysokości 19 000 zł (100 000 zł × 19%). Osoba fizyczna otrzyma zatem dywidendę w kwocie netto 81 000 zł (100 000 zł - 19 000 zł). 21 stycznia spółka wysłała również deklarację PIT-8AR do urzędu skarbowego.


Wszystko o rozliczeniu dochodów osobistych za 2007 r. w serwisie PITY 2007

• art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6, art. 41 ust. 1 i ust. 4, art. 42 ust. 1 i ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 211, poz. 1549

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

    W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

    Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

    Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

    Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

    Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

    Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

    Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

    Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

    Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

    MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

    W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

    Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

    Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

    Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

    O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

    Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

    Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

    Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

    Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

    REKLAMA