Studia dzieci za granicą pozbawiają ulgi
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej wyjaśniło, że rodzice dzieci studiujących poza granicami kraju nie mogą korzystać z ulgi prorodzinnej. Resort przypomniał, że korzystanie z każdej preferencji podatkowej uzależnione jest od spełnienia wszystkich przesłanek wymaganych do jej zastosowania. Zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) rodzice dzieci pełnoletnich (do 25 lat) mogą uwzględnić w rocznym rozliczeniu ulgę prorodzinną m.in. pod warunkiem, że pobierają one naukę w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach prawa o szkolnictwie wyższym.
REKLAMA
Resort podkreślił, że regulacja ta odnosi się wyłącznie do szkół prowadzonych na podstawie polskich przepisów o systemie oświaty oraz prawa o szkolnictwie wyższym. Jest to jeden z wymogów korzystania przez rodziców z odliczenia, zatem w ocenie resortu w obecnym stanie prawnym kształcenie pełnoletnich dzieci za granicą pozbawia rodziców prawa do omawianej ulgi.
Tymczasem zdaniem ekspertów podatkowych taka interpretacja przepisów, w przypadku dzieci studiujących w krajach Unii Europejskiej, może budzić wątpliwości co do zgodności z konstytucją oraz prawem wspólnotowym. Chodzi tu przede wszystkim o konstytucyjne zasady równości i niedyskryminacji oraz jedną z naczelnych zasad obowiązujących w UE, czyli zasadę swobodnego przepływu osób, w tym studentów.
ULGA PRORODZINNA
Z odliczenia mogą korzystać rodzice dzieci:
• małoletnich,
• bez względu na ich wiek, jeżeli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
• do ukończenia 25 lat uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach prawa o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku, renty rodzinnej oraz dochodów do wysokości 3015 zł.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA