REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy diety i koszty przejazdu podlegają opodatkowaniu

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca wysłał mnie do pracy do innej miejscowości. Czy diety i zwrot kosztów przejazdu podlegają PIT? Czy muszę się z nich rozliczyć?

Joanna Bobrowska

Autopromocja

doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego BUK

Pracodawca może wysłać pracownika w podróż służbową, tzw. delegację, poprzez wydanie polecenia podróży służbowej w określone miejsce. Pracownik z tytułu zwiększonych kosztów związanych z wyjazdem otrzymuje zwrot kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków oraz diety na zwiększone koszty wyżywienia. Szczegółowe przepisy dotyczące wysokości tych świadczeń w zależności od miejsca podróży (kraj czy zagranica) regulują rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej.

Należności te na mocy art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT zwolnione są z opodatkowania tym podatkiem oraz nie stanowią podstawy do naliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Ustawodawca wskazał, że na tych zasadach nie może być traktowany krajowy wyjazd służbowy pracownika do jego czasowego lub stałego miejsca zamieszkania.

Drugim sposobem skierowania pracownika poza stałe miejsce pracy jest oddelegowanie. Ta forma wymaga wskazania w umowie o pracę nowego, czasowego miejsca pracy. Nie jest więc to omówiona powyżej podróż służbowa. Zwolnieniu z opodatkowania i oskładkowania podlega jedynie część dochodu pracowników, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30 proc. diety, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W naszych przepisach nie ma jednoznacznie sprecyzowanych okoliczności, w jakich można zastosować wskazane powyżej formy przesunięcia pracownika. Można więc uznać, że wybór formy ustawodawca pozostawił wyłącznie do uzgodnienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Pomocne przy oddelegowaniu pracowników na teren jednego z państw Unii Europejskiej mogą być przepisy Dyrektywy nr 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. (Celex 31996L0071), która dotyczy delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.

Dokonując wyboru jednej z form przesunięcia pracowników, należy jednak pamiętać o praktyce często stosowanej przez urzędy skarbowe, które mając na uwadze zróżnicowanie zwolnienia od opodatkowania świadczeń, kwestionują zastosowanie korzystniejszej dla pracownika formy przesunięcia służbowego.

Brak jednoznacznych przepisów i duża dowolność przy ich interpretacji powoduje, że nie można mieć pewności, iż zastosowanie się do powyższych wskazówek będzie wystarczające, by uniknąć kłopotów. Jak dalece groźna może być dowolność w interpretacji niech świadczy interpretacja prawa podatkowego sygnatura 1471/DPF /415-69/07/TM z 21 września 2007 r. Urząd przytacza w uzasadnieniu opinię SN zawartą w wyroku z 11 października 2005 r. (sygn. akt IPK 67/05), który przy rozstrzyganiu, co jest krajową podróżą służbową, bierze pod uwagę przepisy ustawy o ewidencji ludności, nakazujące w art. 10 ust. 1, aby każdy obywatel, mieszkający ponad trzy dni poza miejscem zameldowania, meldował się czasowo w nowym miejscu pobytu - nawet w hotelu. Z chwilą zameldowania nowe miejsce wykonywania obowiązków służbowych będzie więc miejscem czasowego zamieszkania pracownika, co eliminuje zwolnienie z podatku otrzymywanych świadczeń.

(MGM)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA