Jak rozliczać podatek od dochodów z udziału w funduszach inwestycyjnych
REKLAMA
REKLAMA
Podatniczka gromadzi osz-czędności w funduszu inwestycyjnym. W 2007 roku postanowiła spieniężyć część jednostek uczestnictwa. Podatniczka ma wątpliwości, czy w związku ze sprzedażą jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym musi rozliczyć się z tego tytułu w zeznaniu rocznym?
REKLAMA
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., dalej ustawa o PIT), przychody z udziału w funduszach inwestycyjnych powinny być traktowane jako przychody z kapitałów pieniężnych. Dochody z udziału w funduszach inwestycyjnych uzyskiwane przez osoby podlegające w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu są opodatkowane zryczałtowanym 19-proc. podatkiem dochodowym. Jak wyjaśnia Joanna Świerzyńska, doradca podatkowy z Deloitte, podstawę opodatkowania stano- wi dochód, tj. różnica pomiędzy przychodem uzyskanym w związku ze sprzedażą jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym a kosztami uzyskania przychodu, które w myśl art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT stanowią wydatki poniesione na nabycie jednostek uczestnictwa funduszu.
- W przypadku sprzedaży jednostek polskiego funduszu inwestycyjnego, zryczałtowany 19-proc. podatek od dochodów uzyskanych ze zbycia jednostek uczestnictwa pobiera bezpośrednio towarzystwo funduszy inwestycyjnych - mówi Joanna Świerzyńska. Podatnik nie jest zobowiązany do rozliczenia tego dochodu w zeznaniu rocznym.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zbycia jednostek zagranicznego funduszu.
- W takim przypadku przepisy ustawy o PIT stosuje się z uwzględnieniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - tłumaczy Joanna Świerzyńska.
REKLAMA
Jak podkreśla, jeżeli z umowy wynika, że dochód ze zbycia jednostek uczestnictwa w zagranicznym funduszu inwestycyjnym jest opodatkowany w kraju rezydencji, tj. w Polsce, podatnik powinien zadeklarować go rocznym zeznaniu. W rozliczeniu rocznym, składanym w takiej sytuacji na formularzu PIT-36 lub PIT-38, wykazuje kwoty 19-proc. zryczałtowanego podatku dochodowego obliczonego od tego dochodu.
- Jeżeli jednak dochód ten w myśl postanowień umowy jest opodatkowany także w kraju źródła, a przepisy umowy nie stanowią o wyłączeniu tego dochodu z opodatkowania w Polsce, od kwoty podatku należnego od tego dochodu w Polsce podatnik ma prawo odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu od tego dochodu za granicą - podkreśla Joanna Świerzyńska. Z tym zastrzeżeniem, że odliczeniu podlega jednak kwota nieprzekraczająca kwoty podatku należnego od tego dochodu w Polsce.
Aleksandra Tarka
aleksandra.tarka@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA