REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nagrody wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu

Ewa Leszczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu mamy zamiar zorganizować festyn reklamujący naszą firmę. Podczas festynu chcemy zorganizować różne konkursy sportowe. Ich uczestnikami będą przypadkowe osoby biorące udział w festynie. Czy wartość nagród wygranych w tych konkursach będzie zwolniona z podatku dochodowego? Jak postąpić, jeśli nagrodę zdobędzie zespół (kilka osób)?

rada

Autopromocja

Jeśli wartość nagrody nie przekroczy kwoty 760 zł, to będzie korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego. W przypadku nagrody przypadającej kilku osobom należy jej wartość podzielić na te osoby i jeśli wartość nagrody przypadającej na jedną osobę nie przekroczy 760 zł, to nagroda będzie zwolniona z podatku. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Wygrane w konkursach sportowych (a także w zakresie nauki, kultury, sztuki i dziennikarstwa) są zwolnione z podatku, jeśli jednorazowa wartość wygranej nie przekracza 760 zł. Wniosek taki wynika z art. 21 ust. 1 pkt 68 updof. Na jego postawie zwolniona z podatku jest:

wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy jednak nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji wymienione nagrody stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z art. 21 ust. 1 pkt 68 updof wynika, że wygrane w konkursach z dziedziny m.in. sportu korzystają ze zwolnienia nawet wtedy, gdy konkursy nie są organizowane ani emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu.

WAŻNE!

Wygrane w konkursach z dziedziny m.in. sportu korzystają ze zwolnienia z opodatkowania (do kwoty 760 zł). Jest tak nawet wtedy, gdy konkursy nie są organizowane ani emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu.

Należy zaznaczyć, że warunkiem zwolnienia nagród wygranych w konkursach sportowych podczas festynu jest uwzględnienie w tych konkursach elementu rywalizacji. Należy też pamiętać o sporządzeniu regulaminu konkursu, w którym zostanie określona nazwa konkursu, jego organizator, uczestnicy, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców. Konieczność sporządzenia regulaminu wynika z definicji pojęcia konkursu. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego (pojęcia tego nie definiują przepisy podatkowe) konkurs to: „przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru przez eliminację najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp. zwykle wyróżnionych nagrodami”.

Tak więc, jeżeli:

• zawody sportowe spełniają warunki konkursu i są organizowane dla otwartego kręgu zawodników,

• jednorazowa wartość nagrody dla zwycięzcy konkursu nie przekracza kwoty 760 zł

- nagroda jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Nagroda dla zespołu

Jeżeli zwycięzcą konkursu jest kilka osób (zespół), wartość nagrody należy podzielić na te osoby. Jeśli wartość nagrody przypadającej na jedną osobę nie przekroczy 760 zł, to nagroda będzie zwolniona z podatku. W takiej sytuacji warto udokumentować skład zwycięskiego zespołu i uzyskać pokwitowanie odbioru nagrody przez każdego z uczestników poprzez złożenie podpisu. Takie stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 grudnia 2007 r., nr IPPB1/415-216/07-3/JB:

Autopromocja

W przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym wynika, iż w zorganizowanym przez Spółkę konkursie (regatach żeglarskich) załoga składająca się z czterech żeglarzy otrzymała w formie nagrody bon towarowy w wysokości przekraczającej 760 zł.

 

Bon towarowy to dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub korzystania z usług. Bon nie jest towarem, lecz jedynie dokumentem uprawniającym do zakupu towarów na określoną wartość. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary. Kwota wskazana na bonie towarowym określa wartość, za jaką jego posiadacz może nabyć dowolny towar u emitenta bonu.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy i przedstawiony stan faktyczny, należy wskazać, iż nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Spółka, wręczając jedną wspólną nagrodę w formie bonu towarowego dla czterech osób (zwycięzców zawodów regatowych), umieściła ich nazwiska na liście odbioru nagrody, a każdy z nich pokwitował jej odbiór, składając własnoręcznie swój podpis.

Ponadto z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, aby między tymi osobami fizycznymi zawarta była jakakolwiek umowa cywilnoprawna, z której wynikałoby, iż osoby te dokonują ustalonego między sobą podziału tej nagrody.

A zatem należy stwierdzić, iż wartość otrzymanego przez cztery osoby bonu towarowego mieści się w ich udziale dokonanym we wspólnym przedsięwzięciu i o ile kwota w wyniku podziału tej nagrody nie przekroczy 760 zł na osobę, będzie korzystała ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 21 ust. 1 pkt 68, a tym samym na Spółce w związku z tym nie będą ciążyły obowiązki płatnika.

Opodatkowanie nagrody i pobór podatku

Jeśli jednorazowa wartość nagrody przekroczy 760 zł, będzie podlegała opodatkowaniu. Od wygranej (całej, a nie nadwyżki ponad 760 zł) należy pobrać 10% zryczałtowany podatek (art. 30 ust. 1 pkt 2 updof). Sposób pobrania podatku różni się w zależności od tego, czy przedmiotem wygranej są pieniądze czy rzeczy w naturze.

WAŻNE!

Sposób poboru zryczałtowanego podatku od nagród różni się w zależności od tego, czy przedmiotem wygranej są pieniądze czy rzeczy w naturze.

Jeśli przedmiotem wygranej są pieniądze, to od jej kwoty należy pobrać 10% podatek. Następnie podatek należy wpłacić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany. Podatek należy wpłacić na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika. Jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, podatek należy wpłacić do urzędu skarbowego właściwego według siedziby (miejsca prowadzenia działalności - gdy płatnik nie posiada siedziby).

Jeżeli przedmiotem wygranych (nagród) nie są pieniądze, podatnik (zwycięzca konkursu) jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody) - art. 41 ust. 7 pkt 1 updof. Następnie płatnik obowiązany jest przekazać podatek w analogiczny sposób jak w przypadku, gdy przedmiotem wygranej są pieniądze.

Roczna deklaracja PIT-8AR

Płatnicy powinni pamiętać, aby w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym przesłać do urzędu skarbowego właściwego dla płatnika roczne deklaracje PIT-8AR (art. 42 ust. 1a updof). Deklaracji tej nie należy przekazywać podatnikowi, ponieważ te nagrody (wygrane) nie są już wykazywane przez podatnika w zeznaniu rocznym (podatek rozlicza tylko płatnik).

• art. 21 ust. 1 pkt 68, art. 30 ust. 1 pkt 2, art. 41 ust. 4 i 7, art. 42 ust. 1-1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Ewa Leszczyńska

ekspert w zakresie podatków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA