REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nagrody wygrane w konkursach podlegają opodatkowaniu

Ewa Leszczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W czerwcu mamy zamiar zorganizować festyn reklamujący naszą firmę. Podczas festynu chcemy zorganizować różne konkursy sportowe. Ich uczestnikami będą przypadkowe osoby biorące udział w festynie. Czy wartość nagród wygranych w tych konkursach będzie zwolniona z podatku dochodowego? Jak postąpić, jeśli nagrodę zdobędzie zespół (kilka osób)?

rada

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli wartość nagrody nie przekroczy kwoty 760 zł, to będzie korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego. W przypadku nagrody przypadającej kilku osobom należy jej wartość podzielić na te osoby i jeśli wartość nagrody przypadającej na jedną osobę nie przekroczy 760 zł, to nagroda będzie zwolniona z podatku. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Wygrane w konkursach sportowych (a także w zakresie nauki, kultury, sztuki i dziennikarstwa) są zwolnione z podatku, jeśli jednorazowa wartość wygranej nie przekracza 760 zł. Wniosek taki wynika z art. 21 ust. 1 pkt 68 updof. Na jego postawie zwolniona z podatku jest:

wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy jednak nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji wymienione nagrody stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z art. 21 ust. 1 pkt 68 updof wynika, że wygrane w konkursach z dziedziny m.in. sportu korzystają ze zwolnienia nawet wtedy, gdy konkursy nie są organizowane ani emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu.

WAŻNE!

Wygrane w konkursach z dziedziny m.in. sportu korzystają ze zwolnienia z opodatkowania (do kwoty 760 zł). Jest tak nawet wtedy, gdy konkursy nie są organizowane ani emitowane (ogłaszane) przez środki masowego przekazu.

Należy zaznaczyć, że warunkiem zwolnienia nagród wygranych w konkursach sportowych podczas festynu jest uwzględnienie w tych konkursach elementu rywalizacji. Należy też pamiętać o sporządzeniu regulaminu konkursu, w którym zostanie określona nazwa konkursu, jego organizator, uczestnicy, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców. Konieczność sporządzenia regulaminu wynika z definicji pojęcia konkursu. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego (pojęcia tego nie definiują przepisy podatkowe) konkurs to: „przedsięwzięcie o charakterze artystycznym, rozrywkowym, sportowym, mające określony program i dające możliwość wyboru przez eliminację najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp. zwykle wyróżnionych nagrodami”.

Tak więc, jeżeli:

• zawody sportowe spełniają warunki konkursu i są organizowane dla otwartego kręgu zawodników,

• jednorazowa wartość nagrody dla zwycięzcy konkursu nie przekracza kwoty 760 zł

- nagroda jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Nagroda dla zespołu

REKLAMA

Jeżeli zwycięzcą konkursu jest kilka osób (zespół), wartość nagrody należy podzielić na te osoby. Jeśli wartość nagrody przypadającej na jedną osobę nie przekroczy 760 zł, to nagroda będzie zwolniona z podatku. W takiej sytuacji warto udokumentować skład zwycięskiego zespołu i uzyskać pokwitowanie odbioru nagrody przez każdego z uczestników poprzez złożenie podpisu. Takie stanowisko zaprezentował również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 grudnia 2007 r., nr IPPB1/415-216/07-3/JB:

W przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym wynika, iż w zorganizowanym przez Spółkę konkursie (regatach żeglarskich) załoga składająca się z czterech żeglarzy otrzymała w formie nagrody bon towarowy w wysokości przekraczającej 760 zł.

 

Bon towarowy to dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub korzystania z usług. Bon nie jest towarem, lecz jedynie dokumentem uprawniającym do zakupu towarów na określoną wartość. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary. Kwota wskazana na bonie towarowym określa wartość, za jaką jego posiadacz może nabyć dowolny towar u emitenta bonu.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy i przedstawiony stan faktyczny, należy wskazać, iż nie bez znaczenia pozostaje fakt, że Spółka, wręczając jedną wspólną nagrodę w formie bonu towarowego dla czterech osób (zwycięzców zawodów regatowych), umieściła ich nazwiska na liście odbioru nagrody, a każdy z nich pokwitował jej odbiór, składając własnoręcznie swój podpis.

Ponadto z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, aby między tymi osobami fizycznymi zawarta była jakakolwiek umowa cywilnoprawna, z której wynikałoby, iż osoby te dokonują ustalonego między sobą podziału tej nagrody.

A zatem należy stwierdzić, iż wartość otrzymanego przez cztery osoby bonu towarowego mieści się w ich udziale dokonanym we wspólnym przedsięwzięciu i o ile kwota w wyniku podziału tej nagrody nie przekroczy 760 zł na osobę, będzie korzystała ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl art. 21 ust. 1 pkt 68, a tym samym na Spółce w związku z tym nie będą ciążyły obowiązki płatnika.

Opodatkowanie nagrody i pobór podatku

Jeśli jednorazowa wartość nagrody przekroczy 760 zł, będzie podlegała opodatkowaniu. Od wygranej (całej, a nie nadwyżki ponad 760 zł) należy pobrać 10% zryczałtowany podatek (art. 30 ust. 1 pkt 2 updof). Sposób pobrania podatku różni się w zależności od tego, czy przedmiotem wygranej są pieniądze czy rzeczy w naturze.

WAŻNE!

Sposób poboru zryczałtowanego podatku od nagród różni się w zależności od tego, czy przedmiotem wygranej są pieniądze czy rzeczy w naturze.

Jeśli przedmiotem wygranej są pieniądze, to od jej kwoty należy pobrać 10% podatek. Następnie podatek należy wpłacić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany. Podatek należy wpłacić na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania płatnika. Jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, podatek należy wpłacić do urzędu skarbowego właściwego według siedziby (miejsca prowadzenia działalności - gdy płatnik nie posiada siedziby).

Jeżeli przedmiotem wygranych (nagród) nie są pieniądze, podatnik (zwycięzca konkursu) jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej (nagrody) - art. 41 ust. 7 pkt 1 updof. Następnie płatnik obowiązany jest przekazać podatek w analogiczny sposób jak w przypadku, gdy przedmiotem wygranej są pieniądze.

Roczna deklaracja PIT-8AR

Płatnicy powinni pamiętać, aby w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym przesłać do urzędu skarbowego właściwego dla płatnika roczne deklaracje PIT-8AR (art. 42 ust. 1a updof). Deklaracji tej nie należy przekazywać podatnikowi, ponieważ te nagrody (wygrane) nie są już wykazywane przez podatnika w zeznaniu rocznym (podatek rozlicza tylko płatnik).

• art. 21 ust. 1 pkt 68, art. 30 ust. 1 pkt 2, art. 41 ust. 4 i 7, art. 42 ust. 1-1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673

Ewa Leszczyńska

ekspert w zakresie podatków

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA