REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wydatki może zaliczyć do kosztów sprzedawca nieruchomości

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy kosztem podatkowym może być zobowiązanie do przekazania określonej części kwoty ze sprzedaży nieruchomości współwłaścicielowi, który pod takim warunkiem zgodził się na zniesienie współwłasności?

GRZEGORZ MAŚLANKO

Autopromocja

partner, radca prawny w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak

Przy sprzedaży nabytych po 31 grudnia 2006 r. nieruchomości opodatkowaniu według stawki 19 proc. podlega dochód ustalany jako różnica pomiędzy przychodem (uzyskaną ceną, jeśli nie zakwestionuje jej fiskus, pomniejszoną o koszty sprzedaży) a kosztami, określonymi w art. 22 ust. 6c-6f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

W przepisach tych mowa jest o udokumentowanych kosztach nabycia bądź wytworzenia nieruchomości, a także o udokumentowanych nakładach na zbywane rzeczy i prawa majątkowe, zwiększających wartość tych rzeczy i praw, a poczynionych w czasie ich posiadania. Chodzi więc o dwie kategorie kosztów: na nabycie (wytworzenie) przedmiotu sprzedaży oraz na ich ulepszenie (zwiększenie wartości). Nie są one szczegółowo wyspecyfikowane, więc ich zakres jest przedmiotem wątpliwości i sporów podatników z organami podatkowymi.

Poza dyskusją jest to, że jako koszt mogą być uwzględnione: cena zakupu nieruchomości, cena materiałów i usług służących wytworzeniu przedmiotu sprzedaży. W przypadku nakładów ulepszających wprost wymaga się ich udokumentowania fakturami VAT. Wskazuje się też na dokumenty stwierdzające poniesienie opłat administracyjnych, związanych z tymi nakładami (np. opłata skarbowa od pozwolenia na budowę, opłata za zajęcie pasa drogowego na czas budowy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce organy podatkowe akceptują jako koszty np. wydatki na prowizje bankowe i spłatę kredytu na zakup nieruchomości, koszty pośredników oraz opłaty notarialne przy zakupie i sprzedaży, podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie. Natomiast trudno będzie obronić jako koszt zobowiązanie sprzedającego do podzielenia się uzyskaną ceną ze współwłaścicielem nieruchomości, który pod tym warunkiem zgodził się na zniesienie współwłasności i umożliwił nabycie pełnej własności (w potem sprzedaż) drugiemu współwłaścicielowi. Jednak po poniesieniu już tego kosztu i udokumentowaniu go można, moim zdaniem, zaliczyć go do kosztów nabycia zbywanej nieruchomości.

Szczególne uregulowanie dotyczy ustalania kosztów uzyskania przychodów przy zbyciu nieruchomości i praw związanych z mieszkaniami i domami mieszkalnymi, nabytymi w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób. W takim wypadku za koszty uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania, oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Podatnicy mają prawo corocznie podwyższyć wartość poniesionych kosztów, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez prezesa GUS w Monitorze Polskim. Podwyższenia dokonuje się corocznie, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie.

(MGM)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA