REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczamy się wspólnie na PIT-37 - PIT 2007

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
PIT 2007
PIT 2007

REKLAMA

REKLAMA

Jak prawidłowo wypełnić PIT-37 wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem ? Czy w ogóle masz prawo do rozliczenia wspólnego ? Warto odpowiedzieć sobie na te wątpliwości przed złożeniem PITa.

Wybierając wspólne rozliczenie z małżonkiem musimy w zeznaniu zamieścić oprócz swojego NIP dodatkowo NIP małżonka. Wpiszemy go w rubryce 2 formularza. Jeśli rozliczamy się jako osoba samotnie wychowująca dzieci, wpisujemy tylko swój własny NIP – tak samo jak przy rozliczeniu indywidualnym (konsekwencje niewpisania NIP – patrzNajczęściej popełniane błędy

REKLAMA

Autopromocja

Jeśli możemy i chcemy rozliczyć się na zasadach preferencyjnych, to poprzez odpowiednie zaznaczenie w rubryce 6 któregoś z kwadratów (2, 3 bądź 4) informujemy fiskusa, że wybieramy rozliczenie wspólnie z małżonkiem, ze zmarłym małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dzieci. To jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o takie rozliczenie. Dlatego do zeznania nie musimy już dołączać żadnych dodatkowych pism czy oświadczeń.

Część A. Miejsce i cel składania zeznania

Rozliczając się wspólnie z małżonkiem, który ma inne miejsce zamieszkania możemy wybrać urząd, do którego zostanie złożone nasze zeznanie. Wybierając urząd właściwy dla jednego z małżonków, dobrze jest zawiadomić o dokonanym wyborze drugi z urzędów. Unikniemy w ten sposób wezwania do złożenia wyjaśnień dotyczących przyczyn niezłożenia zeznania w tym urzędzie (zwłaszcza, gdy dotychczas takie zeznanie było w nim co roku składane).

Osoba samotnie wychowująca dzieci rozlicza się w urzędzie właściwym dla jej miejsca zamieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Pan Piotr Kowalski jest zameldowany u swoich rodziców we Wrocławiu. Jego żona Anna Kowalska jest zameldowana u swoich rodziców w Gdańsku. Oboje małżonkowie pracują w Warszawie i wynajmują tu mieszkanie, w którym razem mieszkają. Rozliczając się za 2007 r. powinni zatem złożyć zeznanie do urzędu skarbowego właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania, czyli w Warszawie, a nie w Gdańsku czy we Wrocławiu.

Przykład

Pan Paweł Rogalski jest zameldowany u swoich rodziców w Katowicach. Pani Agnieszka Rogalska jest również zameldowana u swoich rodziców w Krakowie. Pan Rogalski podjął pracę w Gdańsku. W związku z tym wynajął tam mieszkanie. Pani Rogalska podjęła pracę w Warszawie i również wynajęła mieszkanie. Małżonkowie za 2007 r. zamierzają rozliczyć się wspólnie. Swoje zeznanie złożą do jednego (wybranego) urzędu, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania jednego z małżonków, czyli albo w Gdańsku, albo w Warszawie.


Część B. Dane identyfikacyjne i adres

Wspólne rozliczenie z małżonkiem wymaga podania danych identyfikacyjnych nie tylko naszych, ale również małżonka. Ujawnimy je w części B.2 zeznania. Podobnie jak przy rozliczeniu indywidualnym, konieczne jest podanie numeru PESEL każdego z małżonków.

Również i w tym przypadku podajemy adres zamieszkania małżonka na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie. Osoba samotnie wychowująca dzieci podaje tylko swoje dane identyfikacyjne (w tym numer PESEL) – tak samo jak przy rozliczeniu indywidualnym.


Część C Dochody/straty ze źródeł przychodów

W tej części zeznania trzeba wykazać dochody obojga małżonków. Każde z małżonków wykazuje swoje dochody odrębnie na podstawie informacji otrzymanych od płatników – na takich samych zasadach, jak w przypadku rozliczenia indywidualnego. Osoba samotnie wychowująca dzieci wypełnia tylko część tabeli przeznaczoną dla podatnika.

Część D. Odliczenia od dochodu

REKLAMA

Rozliczający się wspólnie małżonkowie niektórych odliczeń od dochodu dokonują odrębnie. Na „pierwszy ogień” idą składki na ubezpieczenia społeczne. Każdy z małżonków łączną kwotę tych składek wpisuje osobno - na podstawie informacji otrzymanych od płatników. Pierwszy z małżonków wpisze tą kwotę rubryce 89 zeznania, a drugi – w rubryce 90.

Taka sama zasada obowiązuje w przypadku odliczeń od dochodu wykazywanych w części B załącznika PIT-O. Pierwszy z małżonków przeniesie kwotę odliczenia z rubryki 28 tego załącznika do rubryki 93 zeznania, drugi wpisze kwotę odliczenia do rubryki 94 (przeniesioną z rubryki 29 załącznika PIT/O).

Natomiast ulgę odsetkową małżonkowie rozliczający się wspólnie odliczają w jednej kwocie. Przenoszą ją do rubryki 95 zeznania z rubryki 32 załącznika PIT/D. Tylko w przypadku odrębnego rozliczenia małżonkowie muszą wskazać, w jaki sposób (tzn. w jakich proporcjach i w którym formularzu) będą wykazywać kwotę ulgi odliczaną przez każde z nich.

Analogicznie jest w przypadku innych wydatków mieszkaniowych odliczanych na zasadzie praw nabytych. Ich kwotę małżonkowie rozliczający się wspólnie przeniosą z rubryki 42 załącznika PIT/D do rubryki 96 zeznania. Jeśli natomiast rozliczają się odrębnie muszą w części B.3 wypełnić dodatkowo identyczny wniosek, jak w przypadku odliczeń z tytułu ulgi odsetkowej. Nie dotyczy on jednak małżonków pozostających w separacji.

szczegółowe warunki korzystania z poszczególnych ulg i odliczeń od dochodu – patrz Ulgi i odliczenia

Część E. Obliczenie podatku

Wybór preferencyjnych zasad rozliczenia oznacza nieco inny sposób wyliczenia należnego podatku. Dochód po odliczeniach (z rubryki 99) dzielimy na pół. Jego połowa po zaokrągleniu do pełnych złotych jest podstawą, od której liczymy należny podatek według skali. Wyliczoną kwotę podatku mnożymy przez dwa. Otrzymany wynik wpisujemy do rubryki 101. Jeśli nie doliczamy niczego do podatku, kwotę z rubryki 101 przepisujemy do rubryki 103.

W taki sposób podatek liczą nie tylko małżonkowie rozliczający się wspólnie, ale też osoby samotnie wychowujące dzieci.


Część F. Odliczenia od podatku

Podobnie jak w przypadku odliczeń od dochodu, rozliczając się wspólnie z małżonkiem, niektóre odliczenia od podatku wykażemy odrębnie, a pozostałe – wspólnie. Osobno musimy wykazać nie tylko składkę zdrowotną (którą każde z małżonków wpisze do zeznania na podstawie informacji od płatników – podatnik w rubryce 104, a jego małżonek w rubryce 105), ale też ulgę na gosposię oraz ulgę z tytułu wychowywania dzieci. Łączne kwoty odliczeń z tytułu tych ulg małżonkowie przeniosą do zeznania odpowiednio z rubryki 40 (podatnik) i 41 (małżonek) załącznika PIT/O. Natomiast jedną kwotę odliczenia małżonkowie przeniosą do zeznania z części C załącznika PIT/D. Odliczą tu ulgę z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej czy też kwoty innych ulg niewykorzystane w latach poprzednich z powodu zbyt niskiego podatku (np. z tytułu ulgi remontowej).

Jeśli małżonkowie rozliczają się odrębnie, to tak samo jak w przypadku odliczeń od dochodu muszą w części C.2.1 załącznika PIT/D wypełnić specjalny wniosek, wskazując w jaki sposób (tzn. w jakich proporcjach i w którym formularzu) będą wykazywać kwotę ulgi odliczaną przez każde z nich. Nie dotyczy on jednak małżonków pozostających w separacji. szczegółowe warunki korzystania z poszczególnych ulg i odliczeń od podatku – patrz Ulgi i odliczenia

Część G. Obliczenie zobowiązania podatkowego

Identycznie, jak przy rozliczeniu indywidualnym, podatek pomniejszony o dokonane odliczenia małżonkowie musza porównać z pobranymi przez płatników zaliczkami. Będą zatem konfrontować kwotę podatku wskazaną w rubryce 112 z kwotą zsumowanych zaliczek pobranych przez płatników od obojga małżonków. W rubryce 113 małżonkowie wpiszą łączną kwotę zaliczek, będącą sumą kwot z rubryki 61 (zaliczki podatnika) i z rubryki 88 (zaliczki małżonka). Jeśli podatek jest wyższy od sumy zaliczek, różnica jest podatkiem do zapłaty. Małżonkowie, tak samo jak inni podatnicy, mają czas na jego wpłatę do 30 kwietnia. W sytuacji odwrotnej wystąpi nadpłata, którą fiskus zwróci małżonkom w terminie 3 miesięcy, o ile wcześniej nie zakwestionuje zeznania.

Część H. Informacje o załącznikach

Zarówno małżonkowie rozliczający się wspólnie, jak i osoba samotnie wychowująca dzieci muszą poinformować urząd o liczbie i rodzaju załączników dołączanych do zeznania rocznego. Jeśli małżonkowie rozliczają się odrębnie, muszą dodatkowo poinformować urząd o tym, który z nich dołączy do swojego zeznania załącznik PIT/D oraz podać dane tego małżonka (imię, nazwisko oraz NIP) oraz dane urzędu, do którego trafi zeznanie z tym załącznikiem.


Część I. Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (opp)

Rozliczając się wspólnie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dzieci również możemy przekazać do 1% naszego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Tak samo, jak przy rozliczeniu indywidualnym musimy jedynie wskazać jej nazwę oraz nr KRS oraz kwotę, którą chcemy przekazać, po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Nie może ona przekroczyć 1% podatku należnego z rubryki 112. W samym przekazaniu podatku wyręczą nas urzędnicy.


Część J. Oświadczenie i podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika

Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko, to podpisując się pod zeznaniem składamy nie jedno, ale dwa oświadczenia. Nie tylko stwierdzamy, że mamy świadomość odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych danych, ale też oświadczamy że spełniamy warunki do preferencyjnego sposobu rozliczenia.

Musimy też pamiętać, że wspólne rozliczenie z małżonkiem obliguje do złożenia podpisu przez oboje małżonków. Pierwszy z małżonków powinien się zatem podpisać w rubryce 127, a drugi – w rubryce 128. Złożenie podpisu przez oboje małżonków nie będzie konieczne, jeśli złożą zeznanie przez pełnomocnika. Wówczas jego dane wraz z podpisem powinny znaleźć się w rubryce 129. W takim przypadku, tak samo jak przy rozliczeniu indywidualnym, do zeznania powinno zostać dołączone pełnomocnictwo, z tym że musi ono zostać udzielone przez oboje małżonków.

Przykład - PIT-37 (osoba samotnie wychowująca dziecko)


Pani Anna Wiśniewska jest osobą rozwiedzioną. Samotnie wychowuje syna (w wieku 12 lat). W 2007 r. była zatrudniona na podstawie umowy o pracę u trzech pracodawców. Dodatkowo pracowała na podstawie umowy o dzieło. Ponieważ wszystkie dochody pani Anna osiągnęła za pośrednictwem płatników, złoży zeznanie roczne na formularzu PIT-37. Jako osoba samotnie wychowująca dzieci pani Wiśniewska ma prawo do rozliczenia się za 2007 r. na preferencyjnych zasadach. Dlatego po wpisaniu swoich danych osobowych (w tym – numeru NIP w rubryce 1) w rubryce 6 zaznaczy kwadrat nr 4.


I. Obliczenie dochodu pani Wiśniewskiej


Dochody ze stosunku pracy

Z informacji PIT-11 przekazanych przez pracodawców wynika, że pani Anna Wiśniewska ze stosunku pracy osiągnęła:

2007 r.

Przychody

Koszty uz. przychodów

Dochód

Zaliczka na podatek

Składka na ubezp. społ.

Składka na ubezp. zdrow.

Pierwszy pracodawca

30 000 zł

1302 zł

28 698 zł

1974 zł

5163,00 zł

2235,30 zł

Drugi pracodawca

14 400 zł

1302 zł

13 098 zł

516 zł

2478,24 zł

1072,92 zł

Trzeci pracodawca

36 000 zł

1302 zł

34 698 zł

2532 zł

6195,60 zł

2682,36 zł

Razem

80 400 zł

3906 zł

76 494 zł

5022 zł

13 836,84 zł

5990,58 zł


Łącznie kwota kosztów potrąconych przez płatników wypłacających należności ze stosunku pracy wynosi 3906 zł. Jest więc wyższa od ustawowego limitu wynoszącego 1953,23 zł. Dlatego pani Wiśniewska musi ograniczyć je do wysokości tego limitu. Zatem w rubryce 36 uwzględni kwotę 1953,23 zł.


Po odliczeniu kosztów jej dochód wyniesie 78 446,77 zł (rubryka 37).


Suma zaliczek pobranych przez wszystkich pracodawców jako płatników w ciągu roku podatkowego wyniosła 5022 zł. Ich kwotę pani Wiśniewska wykaże w rubryce 39.


Dochody z umowy o dzieło

Z umowy o dzieło pani Wiśniewska osiągnęła:

1) Przychody: 15 000 zł (rubryka 48)

2) Koszty uzyskania przychodu: 7500 zł (rubryka 49)

3) Dochód: 7500 zł (rubryka 50)

4) Pobrana zaliczka: 1425 zł (rubryka 52)


Po podsumowaniu kwot dotyczących obu źródeł przychodów pani Anna Wiśniewska wykaże:

1) Przychody: 95 400 (rubryka 58)

2) Koszty uzyskania przychodów: 9453,23 zł (rubryka 59)

3) Dochód: 85 946,77 zł (rubryka 60)

4) Pobrane zaliczki: 6447 zł (rubryka 61).


Pani Wiśniewska może odliczyć od dochodu składki na ubezpieczenia społeczne w kwocie 13 836,84 zł (rubryka 89). Jej dochód po odliczeniu składek wyniesie 72 109,93 zł (rubryka 91).


II. Odliczenia od dochodu

Pani Anna zamierza skorzystać z przysługujących jej odliczeń. W tym celu wypełni załączniki do zeznania rocznego na formularzach PIT/O oraz PIT/D, w których wykaże wysokość odliczanych kwot.


W części B załącznika PIT/O pani Wiśniewska wykaże przysługujące jej odliczenia od dochodu. Jako pierwszą odliczy darowiznę dokonaną dla Fundacji Mam Marzenie w kwocie 2500 zł. Kwotę tą pani Anna wpisze w rubryce 13 załącznika PIT-O, a także w rubryce 51 – pod danymi adresowymi Fundacji. Podlega ona odliczeniu w całości, gdyż nie przekracza ustawowego limitu wynoszącego 6% dochodu.


Pani Anna ma na utrzymaniu niepełnosprawną matkę (jej dochody nie przekroczyły w 2007 r. kwoty 9120 zł). Wydatki w kwocie 1900 zł zostały poniesione na zakup pompy insulinowej. Ponadto pani Wiśniewska dowoziła matkę własnym samochodem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Dodatkowo odliczy więc poniesione z tego tytułu wydatki w granicach ustawowego limitu wynoszącego 2280 zł. Odliczenie w łącznej kwocie 4180 zł zostanie wykazane w rubryce 17 załącznika PIT/O.


Pani Wiśniewska korzysta także ze stałego dostępu do sieci Internet w miejscu swojego zamieszkania. Opłaty poniesione na ten cel wyniosły w 2007 r. 828 zł. Są więc wyższe od ustawowego limitu odliczenia wynoszącego 760 zł. Dlatego pani Wiśniewska ograniczy odliczenie do kwoty limitu wpisując w rubryce 21 załącznika PIT/O kwotę 760 zł.


Łączną kwotę odliczeń w wysokości 7440 zł pani Wiśniewska wykaże w rubryce 28 załącznika PIT/O i rubryce 93 zeznania.


W 2007 r. została zakończona budowa domu, którą pani Wiśniewska rozpoczęła w 2005 r. i na którą zaciągnęła kredyt w wysokości 300 000 zł. Łączna wysokość poniesionych wydatków zamknęła się w kwocie 380 000 zł.


Z tytułu spłaconych odsetek od kredytu w wysokości 26 300 zł pani Wiśniewska może skorzystać z odliczenia w kwocie 16 569 zł. Wynika to z następującego wyliczenia:

189 000 zł (limit kredytu uprawniający do ulgi): 300 000 zł (wysokość kredytu) = 63 %

26 300 zł × 63% = 16 569 zł.


Ponieważ budowa została zakończona w 2007 r., to pani Wiśniewska w rozliczeniu za ten rok po raz pierwszy skorzysta z odliczenia odsetek. Dlatego musi dołączyć do zeznania rocznego oświadczenie PIT-2K, które zostanie przez nią wypełnione w następujący sposób:

Rubryka 29 – 2005 (rok uzyskania kredytu)

Rubryka 30 – 300 000 zł (kwota otrzymanego kredytu)

Rubryka 31 – 2006 (rok rozpoczęcia inwestycji)

Rubryka 32 – 2007 (rok zakończenia inwestycji)

Rubryka 33 – kwadrat nr 1 (rodzaj prowadzonej inwestycji – budowa domu)

Rubryka 34 – 380 000 zł (łączna kwota poniesionych wydatków)

Rubryka 35 – 300 000 zł (kwota wydatków udokumentowanych fakturami VAT)


Kwota ulgi z tytułu spłaty odsetek (16 569 zł) zostanie wykazana w PIT/D w rubryce 30 i 32 oraz w rubryce 95 zeznania.


Dochód po odliczeniach wynosi 48 100,93 zł (rubryka 99).


III. Obliczenie podatku

Ponieważ pani Wiśniewska wybrała rozliczenie na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci, to podstawę obliczenia podatku stanowi połowa jej dochodu, czyli po zaokrągleniu 24 050 zł (rubryka 100). Podatek wyliczony według skali (3996,96 zł) i pomnożony przez 2 wynosi 7993,92 zł (rubryka 101 i 103).


IV. Odliczenia od podatku

Pani Wiśniewska w pierwszej kolejności odliczy składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 5990,58 zł (rubryka 104).


Pani Wiśniewska przez cały 2007 r. wychowywała jedno dziecko, zamieszkujące wspólnie z nią. Dlatego może skorzystać z ulgi na wychowanie dzieci w wysokości 1145,08 zł. Odliczenie z tego tytułu wykaże w części C załącznika PIT/O - w rubryce 35. Ponieważ jest to jej jedyne odliczenie od podatku wykazywane w tej części załącznika PIT/O, kwotę odliczenia przepisze do rubryki 40 załącznika PIT/O, a następnie przeniesie ją do zeznania wpisując w rubryce 106 formularza PIT-37.


V. Obliczenie zobowiązania podatkowego


Po dokonanych odliczeniach podatek wynosi 858,26 zł (rubryka 108). Po zaokrągleniu do pełnego złotego podatek należny wynosi 858 zł (rubryka 112). Ponieważ suma zaliczek pobranych przez płatników wyniosła 6447 zł (rubryka 61 i 113), oznacza to, że pani Wiśniewska wykazała nadpłatę podatku w kwocie 5589 zł (rubryka 115). Tym samym niemal w całości odzyska kwoty wpłacone w ciągu roku tytułem zaliczek.


O załącznikach do składanego zeznania pani Wiśniewska poinformuje urząd skarbowy w części H, wpisując w rubrykach 116, 117 i 118 cyfrę 1. Zaznaczając w rubryce 120 kwadrat nr 1 wskazuje, że załącznik PIT/D załącza jako podatniczka do własnego zeznania, natomiast zaznaczając w rubryce 121 kwadrat nr 3 wskaże PIT-37 jako ten, do którego zostanie dołączony ten załącznik.


Pani Wiśniewska chce przekazać na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego 1% swojego podatku. Aby umożliwić urzędowi skarbowemu przekazanie tej kwoty w jej imieniu, w części I formularza PIT-37 w rubryce 124 wpisze nazwę wybranej organizacji, w rubryce 125 poda jej numer KRS, natomiast w rubryce 126 wskaże wysokość przekazywanej kwoty – do wysokości limitu wynoszącego 1% podatku należnego, wykazanego w rubryce 112 (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół).


Pani Wiśniewska złoży swoje zeznanie osobiście, dlatego swój podpis umieści w rubryce 127 formularza PIT-37.


Wypełniony PIT-37


Wypełniony PIT-O


Wypełniony PIT-D


Wypełniony PIT-2K


Podstawa prawnaUstawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) – ostatnia zmiana Dz.U. z 2007 r., Nr 211, poz. 1549

Anna Welsyng

radca prawny

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA