Jak ustanowić pełnomocnika do podpisania PIT za podatnika
REKLAMA
REKLAMA
Przed 1 stycznia 2007 r. istniały wątpliwości, czy pełnomocnik może podpisać deklarację podatkową (w tym zeznanie roczne). Większa część organów podatkowych uważała, że jest to niemożliwe, gdyż złożenie np. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-36L to rodzaj oświadczenia wiedzy o stanie rozliczeń podatkowych podatnika zagrożony w przypadku jego wadliwości nawet karą. Oświadczenie o takiej randze powinna więc składać osoba, która zagrożona jest odpowiedzialnością za wszelkie skutki takiego oświadczenia. Tak było w przeszłości.
REKLAMA
Obecnie nie ma żadnych wątpliwości, że na PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-36L nie muszą figurować podpisy podatnika lub podatników (w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków). Może je zastąpić podpis pełnomocnika. Tą możliwość dał art. 80a § 1 Ordynacji podatkowej. Na tej podstawie, jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, deklaracja może być podpisana także przez pełnomocnika podatnika, płatnika lub inkasenta.
Niezbędne jest jednak zachowanie odpowiedniej procedury. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji oraz zawiadomienie o odwołaniu tego pełnomocnictwa składa się organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatku, którego dana deklaracja dotyczy.
Dodatkowo w przypadku podpisania deklaracji przez więcej niż jedną osobę, pełnomocnictwo do podpisania tej deklaracji jest skuteczne, jeżeli udzieliły go wszystkie osoby, które są zobowiązane do podpisania deklaracji. Tak więc małżonkowie planujący wspólne rozliczenie za 2008 r. muszą wspólnie udzielić pełnomocnictwa wybranej osobie. W pozostałym zakresie do pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji stosuje się obowiązujące przed 2007 r. jak i teraz przepisy o pełnomocnictwie w postępowaniu podatkowym.
REKLAMA
Z zastrzeżeniem że jeżeli odrębne ustawy nie stanowią inaczej, podpisanie deklaracji przez pełnomocnika zwalnia podatnika z obowiązku podpisania deklaracji. Należy jednak pamiętać, że podatnik poniesie wszystkie konsekwencje wadliwego sporządzenia przez pełnomocnika zeznania np. PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-36L w tym złożenia go po 30 kwietnia 2008 r. .
W przypadku wykrycia przez podatnika wad w deklaracji powinien on jak najszybciej złożyć korektę wadliwej deklaracji. Zazwyczaj popełnienie błędu w rozliczeniach z fiskusem zagrożone jest sankcjami karnymi. Od tego ryzyka uwalnia tzw. czynny żal. Jednak w przypadku prawidłowej i kompletnej korekty deklaracji nie ma potrzeby go składać.
Wynika to wprost z art. 16a Kodeksu karnego skarbowego, zgodnie z którym podatnik nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, jeżeli złożył korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i w całości uiścił podatek.
Pełnomocnictwo do podpisania zeznania rocznego będzie prawdopodobnie często udzielane członkom najbliższej rodziny przez Polaków obecnie pracujące za granicą i tam przebywających, które muszą rozliczać swoje podatki w Polsce. Dla tych osób możliwość złożenia zeznania rocznego za pośrednictwem pełnomocnika jest dużym ułatwieniem.
Kraków 15 marca 2009 r., Anna Kowalska, zam. Kraków ul. Boczna 1/1 NIP: 111-111-11-11 Jan Kowalski, zam. Kraków ul. Boczna 1/1 NIP: 222-222-22-22 Do: Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
Anna Kowalska, Jan Kowalski Załącznik: Treść pełnomocnictwa:
Anna Kowalska, Jan Kowalski |
Tomasz Król
ekspert podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat