reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Różnice kursowe w PIT

Różnice kursowe w PIT

Jaki kurs waluty należy stosować przy obliczaniu różnic kursowych przy dokonywaniu płatności lub otrzymywaniu zapłaty za pośrednictwem rachunku walutowego, w związku ze zmianą od 1 stycznia 2012 r. treści przepisu art. 24c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 24c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2012 r., przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań.

W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień. Analogiczne zasady obowiązują przy obliczaniu różnic kursowych na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych (art. 15a ust. 4).

Zmiana brzmienia art. 24c ust. 4 ustawy o PIT (odpowiednio art. 15a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), obowiązująca od 1 stycznia 2012 r., miała na celu uproszczenie podatkowych zasad ustalania różnic kursowych oraz ich ujednolicenie z przepisami art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości.

Zgodnie bowiem z wcześniej obowiązującymi przepisami, przy ustalaniu różnic kursowych według zasad podatkowych podstawą była wycena w oparciu o kurs faktycznie zastosowany, a w rachunkowości miał on zastosowanie wyłącznie w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań.

Różnice kursowe 2012 - nowe zasady stosowania kursu faktycznego i średniego NBP

Jednocześnie należy zauważyć, iż zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy wprowadzającej nowe zasady ustalania kursu walut „faktycznie zastosowany kurs waluty” to taki, po jakim dokonuje się faktycznej wyceny waluty obcej w celu ustalania różnic kursowych.

Przy podatkowej metodzie ustalania różnic kursowych w ramach faktycznie zastosowanego kursu walut uwzględniane mogą być różne kursy walutowe, w tym bankowe.

Różnice kursowe – kiedy uwzględniać kurs faktycznie zastosowany

Ustalenie podatkowych różnic kursowych w oparciu o kurs bankowy, pełniący funkcję kursu faktycznie zastosowanego, stanowi obecnie podstawę uwzględnienia różnic kursowych. Jeżeli operacje walutowe były przeprowadzone przez rachunek bankowy, organy podatkowe jednolicie uznają za prawidłowe użycie bankowego kursu walutowego.

W związku z powyższym ocena „jaki kurs waluty należy zastosować” przy obliczaniu różnic kursowych powinna być dokonywana w konkretnym stanie faktycznym.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama