PIT od sprzedaży złota

REKLAMA
Odpowiedź KIP:
Złoto jest rzeczą w rozumieniu art. 45 Kodeksu cywilnego, więc przychody z jego odpłatnego zbycia, zalicza się do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.
Obowiązek podatkowy z tego tytułu nie powstaje, jeżeli zbycie takie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i odpłatne zbycie następuje po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W przypadku zamiany rzeczy okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zmiany.
Jednakże, jeżeli zakup złota dokonywany jest w celach inwestycyjnych (zakup tzw. złota inwestycyjnego), działania takie (transakcje zakupu i sprzedaży złota), jako mające przynieść określone korzyści ekonomiczne, stanowią formę inwestowania kapitału, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.
Osiągnięte z tego tytułu przysporzenie stanowi podstawę opodatkowania zryczałtowanym 19 % podatkiem dochodowym według zasad określonych w art. 30a ustawy o PIT.
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur
Kup książkę:
KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po krokuLimity ulg i odliczeń w PIT 2011 / 2012
IKZE i IKE - ulgi i zwolnienia w PIT dla oszczędzających na emeryturę
Czy złoto będzie nadal drożeć?
KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych
Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.
Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowanyREKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: