reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy stypendia dla niepełnosprawnych bezrobotnych są opodatkowane

Czy stypendia dla niepełnosprawnych bezrobotnych są opodatkowane

Czy wypłacane ze środków PFRON stypendia za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego osobom niepełnosprawnym posiadającym status poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych ?
Jaką informację o dochodach powinna otrzymać z Urzędu Pracy osoba niepełnosprawna otrzymująca stypendia z PFRON ?

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 ze zm.) pozwala osobie niepełnosprawnej, niepracującej, zarejestrowanej w urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy korzystać ze:

- szkoleń (wraz ze stypendium za czas szkolenia),

- stażu (wraz ze stypendium za czas stażu),

- prac interwencyjnych,

- przygotowania zawodowego w miejscu pracy (wraz ze stypendium za czas szkolenia),

Wydatki na te cele są pokrywane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zaś na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Jeżeli zatem przyznano osobie niepełnosprawnej, niepracującej zarejestrowanej jako poszukująca pracy, stypendium ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. I to stypendium przyznane zostało zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, to przedmiotowe świadczenie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 27 lit. a) ustawy

Zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają świadczenia wypłacane osobie niepełnosprawnej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Nie ma znaczenia fakt, że środki te wypłaca starostwo powiatowe, bo jest przecież dysponentem środków PFRON. Z reguły starostwo z wyodrębnionego rachunku bankowego PFRON sporządza przelewy bankowe i przekazuje przyznane kwoty stypendium na rachunki bankowe osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że stypendia wypłacane są ze środków PFRON.

Wobec tego jeżeli przyznane stypendium za okres szkolenia, stażu i przygotowania zawodowego wynika z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych korzysta ono ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1. pkt 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie znajdzie tu też zastosowania art. 35 ust. 1 pkt 2 oraz art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego Urząd Pracy nie jest obowiązany do naliczenia, poboru i odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy oraz sporządzenia imiennych informacji.


Tak samo interpretują omawianą kwestię organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 17 marca 2008 r. (nr

IBPB2/415-564/07/ASz/KAN-3054/07 )

Paweł Huczko

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama