Podatek od nieruchomości a wysokość pomieszczeń
REKLAMA
REKLAMA
Podatek od nieruchomości - wysokość pomieszczenia
W krajowym systemie opodatkowania nieruchomości nie doczekaliśmy się w dalszym ciągu uzależnienia wysokości daniny od wartości nieruchomości. System katastralny stanowiłby powiązanie gruntu, budynku lub budowli z jego wartością, wynikającą m.in. z położenia czy z przeznaczenia.
REKLAMA
W ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) można jednak znaleźć rozwiązania, które pośrednio uzależniają kwotę podatku od charakteru czy też możliwości wykorzystania danej nieruchomości. Przykładem takiej regulacji jest art. 4 ust. 2 u.p.o.l., który daje możliwość zaliczenia do podstawy opodatkowania mniejszej powierzchni, ze względu na niską wysokość pomieszczeń. I tak w przypadku powierzchni o wysokości w przedziale 1,40-2,20 m przyjmuje się do opodatkowania jedynie jej połowę, a poniżej tej wysokości przestrzeń taką pomija się dla celów fiskalnych.
Ustalenie kwoty podatku od nieruchomości należy rozpocząć od pomiaru powierzchni użytkowej budynku lub jego części. Dokonuje się tego po wewnętrznej stronie ścian na każdej z kondygnacji (włącznie z garażami podziemnymi, piwnicami, suterenami i poddaszami użytkowymi, ale z pominięciem klatek schodowych i szybów dźwigowych). Znaczenia nabiera w związku z tym prawidłowe rozumienie pojęcia kondygnacji, zwłaszcza z uwagi na brak definicji legalnej zawartej w ustawie.
Przez "kondygnację" należy rozumieć część budynku między sąsiednimi stropami lub między podłożem i najniższym stropem, piętro lub parter budynku. Z tego wynika, że każda część budynku znajdująca się między sąsiednimi stropami jest kondygnacją (por. wyrok WSA w Białymstoku z 17 października 2018 r., sygn. akt I SA/Bk 416/18). Z kolei WSA w Gdańsku, kwalifikując poziome pomosty z ażurowych kratownic jako kondygnację, wskazał, że przez pojęcie to należy rozumieć poziome elementy konstrukcyjne oddzielające poszczególne poziomy/piętra budynku (zob. wyrok WSA w Gdańsku z 16 listopada 2021 r., sygn. akt I SA/Gd 835/21).
(…)
Rafał Frankiewicz
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat