reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatki i opłaty lokalne > Opłaty uzdrowiskowej i opłaty miejscowej nie płacą pacjenci szpitali uzdrowiskowych

Opłaty uzdrowiskowej i opłaty miejscowej nie płacą pacjenci szpitali uzdrowiskowych

Naczelny Sąd Administracyjny uznał w wyroku z 22 grudnia 2011 r., że także osoby przebywające w szpitalach uzdrowiskowych nie muszą płacić opłat miejscowej i uzdrowiskowej.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - Dz. U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm. – (dalej: „upol") opłaty uzdrowiskowej oraz opłaty miejscowej nie pobiera się od osób przebywających w szpitalach.

Nie było jasne, czy zwolnienie to dotyczy również szpitali uzdrowiskowych, które funkcjonują na podstawie przepisów ustawy z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U nr 167, poz. 1399 ze zm.).

Jednak zdaniem NSA szpital uzdrowiskowy jest szpitalem w rozumieniu ww. art. 17 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Szpital uzdrowiskowy wykazuje różnice w stosunku do szpitala "zwykłego", czyli np. typowego szpitala miejskiego, poprzez posiadanie pewnych cech i właściwości szczególnych, odróżniających go od innych rodzajów szpitali. Chodzi głównie o to, iż szpital taki udziela świadczeń zdrowotnych wykorzystujących warunki naturalne uzdrowiska.

Jednak zdaniem NSA nie oznacza to, iż poprzez wykonywanie takich charakterystycznych tylko dla tego rodzaju szpitala zadań szpital uzdrowiskowy traci przymiot szpitala i należy go zaklasyfikować do odrębnej od tychże szpitali kategorii podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych.

Szpital pozostaje pojęciem zbiorczym, szerszym, które obejmuje różne jego rodzaje.

W opinii NSA gdyby przyjąć sposób rozumowania, polegający na uznaniu, iż jakiekolwiek normatywne dookreślenie terminu "szpital", w tym przypadku "szpital uzdrowiskowy" powoduje wyeliminowanie tak nazwanego podmiotu spod pojęcia szpitala, którym posługuje się przytoczony na wstępie art. 17 ust. 2 pkt 2 u.p.o.l., to stosując go konsekwentnie należałoby dojść do analogicznego wniosku we wszystkich innych przypadkach, a więc tam, gdzie jakiekolwiek dookreślenie szpitala pojawiło się w uregulowaniach szczególnych normujących, że względu na jego specyfikę, określony segment szeroko rozumianej opieki zdrowotnej.

Przykładowo, ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2011 r. Nr 231, poz. 1375, z późn. zm.) posługuje się pojęciem "szpital psychiatryczny" (art. 3 pkt 2). Nie wymaga dalszej pogłębionej argumentacji, iż taki kierunek wykładni przepisów zawierających w swojej treści termin "szpital" nie jest prawidłowy.

Czy opłatę uzdrowiskową trzeba naliczać tylko za pełne dni pobytu w uzdrowisku?

Argumentów na poparcie tezy, że szpital uzdrowiskowy nie jest szpitalem w świetle upol nie można dopatrzyć się również na gruncie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, czy też na podstawie powiązań normatywnych pomiędzy tą ustawą a ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym.

Zdaniem NSA posłużenie się zwrotem "szpital", czy to w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, czy też w art. 17 ust. 2 pkt 2 upol., nie stwarza żadnych podstaw, aby różnicować szpitale ze względu na rodzaj świadczonych usług, czy też miejsce ich świadczenia.

Opłaty lokalne - vademecum

Źródło: wyrok NSA z 22 grudnia 2011 r. (sygn. II FSK 1216/10).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

opłata uzdrowiskowa, opłata miejscowa, szpitale uzdrowiskowe
opłata uzdrowiskowa, opłata miejscowa, szpitale uzdrowiskowe

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama