Podatek od chipsów i coli
REKLAMA
REKLAMA
Na Węgrzech od września 2011 r. obowiązuje podatek na na żywność z dużą ilością cukru, soli oraz kofeiny, taką jak chipsy, napoje energetyzujące, czekolada, cukierki, napoje gazowane, a nawet zupki w proszku. Podatek ten ma zapewnić środki na walkę z otyłością i związanymi z nią chorobami (tzw. podatek od chipsów).
REKLAMA
Dania także od września 2011 roku wprowadziła dodatkowy podatek od produktów, które zawierają ponad 2,3% tłuszczu (tzw. fat tax). Od 1 stycznia 2012 roku we Francji wzrósł VAT na napoje z dodatkiem cukru lub słodzików z 5% do 19,6 % (tzw. podatek od coli).
Nad podobnymi rozwiązaniami debatuje się też na wyspach brytyjskich, w USA, czy na Tajwanie. W Norwegii od lat 20-tych XX. wieku obowiązuje podatek od czekolady.
Nie jest wykluczone, że również w Polsce przyjmie się ta nowa moda podatkowa.
W interpelacji poselskiej nr 235 pod koniec listopada 2011 r. poseł John Abraham Godson zapytał Ministra Finansów czy nie byłoby zasadne nałożenie pełnej stawki VAT na gotowe produkty spożywcze szkodliwe dla zdrowia w celach pozyskania nowych wpływów do budżetu państwa oraz ograniczenia ich spożywania?
Chodzi o produkty spożywcze, w przypadku których środowisko medyczne apeluje o zaniechanie lub ograniczenie ich spożywania ze względu na problemy zdrowotne pochodzące szczególnie od otyłości (np. chipsy, chrupki ziemniaczane, snacki), które są opodatkowane stawką 8% VAT.
Przestępstwa i wykroczenia skarbowe 2012 - kwoty grzywien
Na interpelację tą odpowiedział w imieniu Ministra Finansów 29 grudnia 2011 r. - Maciej Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Stwierdził, że rozszerzenie zakresu produktów spożywczych podlegających opodatkowaniu wg stawki podstawowej (23%) VAT o produkty, które poseł wymienił w swojej interpelacji, zostanie przeanalizowane w porozumieniu z ministrem zdrowia oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi.
Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2011 / 2012
Minister przypomniał, że w Polsce produkty spożywcze podlegają opodatkowaniu wg 5-, 8- i 23- procentowej stawki podatku od towarów i usług.
Podstawowe produkty żywnościowe, takie jak: chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron) oraz soki podlegają opodatkowaniu wg stawki 5% – na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT.
Szczegółowy wykaz produktów spożywczych podlegających opodatkowaniu 5-procentową stawką podatku od towarów i usług wymieniony jest w załączniku nr 10 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług.
W latach 2011-2013 produkty spożywcze, które nie zostały wymienione w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, a są wymienione w załączniku nr 3 do tej ustawy, podlegają opodatkowaniu wg stawki 8%.
Stawką tą objęte są, co do zasady, wszystkie produkty spożywcze przetworzone. W tym również chipsy, chrupki ziemniaczane i snacki.
Pozostałe produkty spożywcze (które nie są wymienione w ww. załącznikach) podlegają opodatkowaniu według 23-procentowej stawki.
W grupie tych produktów opodatkowanych stawką podstawową mieszczą się również produkty spożywcze, które mogą wywoływać niekorzystne skutki dla zdrowia, takie jak alkohol, kawa i napoje gazowane oraz czekolada, słodycze, wyroby ciastkarskie i ciastka, których data minimalnej trwałości albo termin przydatności do spożycia przekracza 45 dni.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat