| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Stawki VAT > Stawki VAT 2011 - nowa stawka 5% na żywność i książki

Stawki VAT 2011 - nowa stawka 5% na żywność i książki

Wśród zmian jakie będą miały miejsce w stawkach podatku od towarów i usług, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. należy odnotować wprowadzenie nowej 5 % stawki podatku.

Nowe regulacje wprowadzane ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej przewidują zmianę w art. 41 ustawy o VAT poprzez dodanie ust. 2a w brzmieniu: „Dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5 %.”

Na końcu ustawy o VAT pojawi się załącznik nr 10 - wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5 %.

Co warto zauważyć wprowadzenie powyższej 5 % stawki podatku VAT nie jest zawężone czasowo, jak ma to miejsce w zakresie podwyższenia stawki podstawowej z 22% do 23 %, czy stawki 7%, podwyższonej do wysokości 8 %. Te bowiem wprowadzone zostały na okres od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.

Polecamy: serwis VAT

Obowiązujące do dnia 31 grudnia 2010 r. przepisy przewidują 3 % stawkę podatku VAT dla niektórych produktów rolnych. Wykaz towarów objętych tą stawką w części pokrywa się z towarami, do których będzie miała zastosowanie 5 % stawka VAT - nie można jednak tu mówić o prostym przeniesieniu, polegającym na zmianie stawki w odniesieniu do tej samej grupy towarów.

Podatnicy stosujący do 31 grudnia 2010 r. 3 % stawkę powinni więc zapoznać się z wykazem towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy o VAT (który będzie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2011 r.). Wykaz tych towarów przedstawiony będzie na końcu niniejszego tekstu.

Nową stawką podatku VAT ustawodawca zamierza objąć również podstawowe produkty żywnościowe, takie jak: chleb, nabiał, przetwory mięsne, produkty zbożowe (mąka, kasza, makaron) oraz soki. Wymienione produkty dotychczas objęte były 7 % stawką VAT. Na fali obowiązujących od nowego roku podwyżek stawek podatku - mamy więc do czynienia z obniżką, której celem jest to, jak podaje Ministerstwo Finansów, aby przeciętna stawka na żywność nie wzrosła.

Preferencyjna stawka 5 % dotyczyć będzie również książek dostarczanych na wszystkich nośnikach fizycznych (w tym tzw. audio-książek), czasopism specjalistycznych oraz nut.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5 % oprócz nazw towarów zawiera przyporządkowane im symbole PKWiU. Od 1 stycznia 2011 r. następuje zmiana – dotychczasowa klasyfikacja statystyczna z 1997 r. nie będzie miała już zastosowania i zostaje zastąpiona PKWiU z 2008 r. Zaznaczyć tu należy, iż zastosowanie nowej klasyfikacji ma charakter kompleksowy i nie dotyczy wyłącznie omawianej powyżej 5 % stawki podatku.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK