| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Stawka VAT na książkę wraz z dodatkiem

Stawka VAT na książkę wraz z dodatkiem

Stawka podatku VAT na książki wynosi 5%. Wiele wydawców sprzedaje książki, do których dodatkiem uzupełniającym czy ilustrującym ich treść są kasety audio lub płyty CD. Wówczas powstaje wątpliwość, czy można ustalić jedną cenę na komplet książki z płytą i całość opodatkować 5% stawką VAT, czy też od płyty podatek musi być naliczony wg stawki podstawowej (aktualnie 23 %).

Sprzedaż zestawów - w przypadku gdy na produkt główny i dodatkowy obowiązują dwie stawki podatku VAT - jest przedmiotem licznych kontrowersji między podatnikami i fiskusem.

W tej materii zarówno organy podatkowe jak i sądy administracyjne wypracowały już dość jednolite stanowisko.

Jakie będą stawki VAT na książki, żywność i artykuły dziecięce w 2011 roku

Jeżeli podatnik jest w stanie wskazać, iż zawartość załączonych do książek nośników ma charakter komplementarny względem treści książki, czyli np.:

- przedstawiają dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książkach, ich treść stanowi fragment książki, merytorycznie i technicznie z nią związany, np. część ćwiczeniowa podręcznika, wskazania do prowadzenia nauki języka bądź rozwinięcia tematów rozpoczętych w części papierowej, np. nagrania tekstów, wymowy słów, nagrania utworów opisanych w książkach, "słuchowe" oddanie nut zawartych w książce itp.;

- bez książki nośnik na płycie jest niewiele warty - niepełny, nieprzydatny, niezrozumiały,

wówczas do odpłatnej dostawy książki, w skład której wchodzi część papierowa (drukowana) oraz płyta, na której zapisano funkcjonalnie i merytorycznie związaną z nią część, stanowiącą dopełnienie treści zawartych w części drukowanej można zastosować jednolitą stawkę opodatkowania 5 %.

Jaka stawka VAT dla książek?

Powyższe stanowisko znajduje zastosowanie, gdy nie ma możliwości kupienia samodzielnie płyty bez książki (skoro jest jedynie częścią książki).

Obronimy (skutecznie uzasadnimy) sytuację, gdy sama książka kosztuje 20 zł a z płytą 25 zł (przy zachowaniu opisanych powyżej warunków można bowiem powiedzieć, że książka z płytą za 25 zł to ulepszona wersja książki [dlatego droższa]).

Natomiast nie obronimy tego stanu rzeczy jak będzie można również płytę samodzielnie kupić. Wówczas nie da się bowiem twierdzić, że jest to część składowa książki.

Stawki VAT

Ale w sytuacji gdy mamy sprzedaż zestawu ze sobą niepowiązanego należy zastosować 2 oddzielne stawki podatku VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »