Jaka stawka ryczałtu przy sprzedaży wysyłkowej książek
REKLAMA
REKLAMA
- kupujący jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, kupujący przelewa pieniądze na jego konto przed dokonaniem wysyłki książek,
- kupujący jest osobą fizyczną prowadzą działalność gospodarczą, kupujący przelewa na jego konto pieniądze przed dokonaniem wysyłki, w dniu wysyłki wystawiana jest faktura VAT,
- kupujący zamawia książkę, „za pobraniem”, wysyłka jest realizowana za pośrednictwem Poczty , która przelewa pieniądze na jego konto po pobraniu ich od kupującego. Kupujący jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej,
- kupujący zamawia książkę „za pobraniem” wysyłka jest realizowana za pośrednictwem Poczty , która przelewa pieniądze na jego konto po pobraniu ich od kupującego. Kupujący jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, w dniu wysyłki wystawiana jest faktura VAT.
REKLAMA
Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za moment uzyskania przychodu uznaje się moment wydania (wysyłki) książek, jeżeli wysyłka jest „za pobraniem” oraz moment przelewu na konto jeżeli następuje on wcześniej niż wysyłka. Wtedy moment zaksięgowania pieniędzy na jego koncie bankowym jest momentem powstania obowiązku podatkowego,
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.
W myśl z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
REKLAMA
Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, za datę powstania przychodu z działalności uważa się, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
- wystawienia faktury albo
- uregulowania należności.
Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych ale także ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1 ustawy o PIT, które to przepisy nie mają jednak zastosowania na gruncie przedmiotowej sprawy.
W związku z powyższym, datę powstania przychodu dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne należy określić zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o PIT.
Z treści tego przepisu wynika wprost, iż moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem takiego stanu faktycznego jak wydanie rzeczy (towaru). Jednak w przypadku wystawienia faktury bądź uregulowania należności - przed dniem wydania towarów - przychód powstaje w dniu wystawienia tej faktury lub otrzymania zapłaty. Jeżeli więc dojdzie do wydania rzeczy (towaru), bez wystawienia faktury albo uregulowania należności, wówczas w dniu wydania towaru powinien zostać wykazany przychód należny z tego tytułu.
Zatem w opisanych sytuacjach przychód powstaje:
- w momencie (w dniu) otrzymania należności za sprzedane towary (książki), jeżeli nastąpi to przed wysyłką,
- w momencie (w dniu) wysyłki towaru (książek) „za pobraniem”,
Jeżeli dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, faktury VAT wystawiane są w dniu wysyłki towaru.
Podstawa prawna: art. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat