| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Jaka stawka ryczałtu przy najmie samochodu - środka trwałego

Jaka stawka ryczałtu przy najmie samochodu - środka trwałego

Świadczę usługi w zakresie transportu drogowego towarów i od 2008 roku opłacam ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Mam dwa samochody ciężarowe (środki trwałe) ale jeden chcę wynająć. Jaka stawkę podatkową powinienem zastosować do przychodu z tytułu najmu tego samochodu stanowiącego środek trwały?

Stawką właściwą dla opodatkowania ryczałtem usługi najmu samochodu jest stawka 8,5% uzyskanego przychodu, gdyż przychód z najmu składników majątku stanowiących środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej innych niż nieruchomości nie został wyłączony z opodatkowania w formie ryczałtu.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o PIT, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są również – jak wynika z zapisu art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT - przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Przychody te – w myśl postanowień art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8.5%.

Z powyższego wynika, iż w przypadku wynajmu składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, w sytuacji kiedy najem nie stanowi przedmiotu działalności podatnika, uzyskane przychody podlegają opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym przez osoby fizyczne wg stawki 8,5%.

Podstawa prawna: art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »