Kategorie

Kiedy sprzedaż samochodów osobowych z majątku firmy podlega zwolnieniu

Mariusz Darecki
Kiedy sprzedaż samochodów osobowych z majątku firmy podlega zwolnieniu z VAT
Jak mam rozliczyć w VAT sprzedaż samochodu firmowego, który wcześniej był kupiony do mojego majątku prywatnego?

Niestety nie. Sprzedaż samochodów osobowych używanych do prowadzonej działalności krócej niż pół roku podlega opodatkowaniu 22-proc. stawką VAT. Nie spełniają one warunku wymaganego do uznania ich za towar używany korzystający ze zwolnienia.

Sprzedaż towarów należących do majątku firmy, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT z zastosowaniem stawki właściwej dla danego towaru. W przypadku samochodów zastosowanie ma stawka VAT w wysokości 22%. Mogą one być również objęte zwolnieniem z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, ale tylko wówczas, gdy spełniają przesłanki uznania ich za towary używane w rozumieniu ustawy o VAT. Definicję towaru używanego na potrzeby VAT określa przepis art. 43 ust. 2 ustawy o VAT. W przypadku rzeczy ruchomych można je zaliczyć do towarów używanych, gdy okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Wynika z tego, że przy sprzedaży rzeczy ruchomych stanowiących majątek firmy posiadającej status czynnego podatnika VAT konieczne jest spełnienie warunku używania ich do prowadzonej działalności przez okres co najmniej 6 miesięcy, niezależnie od tego, przez jaki okres czasu towar ten był używany przez poprzednich użytkowników.

Ponadto sprzedaż rzeczy ruchomych może być objęta zwolnieniem z VAT tylko wówczas, gdy spełnione zostaną jednocześnie dwa warunki:

towar spełnia kryteria towaru używanego,

przy jego nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Zasada ta ma zastosowanie do wszystkich posiadanych przez podatnika rzeczy ruchomych należących do majątku firmy, używanych przez niego do prowadzonej działalności, niezależnie od tego, czy zostały one zaliczone do środków trwałych, czy nie (np. wyposażenie). Przy czym istotne jest, że brak prawa do odliczenia VAT od nabycia tych towarów musi wynikać z mocy prawa (z regulacji ustawy o VAT lub rozporządzenia wykonawczego), a nie dobrowolnej rezygnacji z tego prawa.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Wyjątkiem od przedstawionej zasady są samochody osobowe lub inne pojazdy samochodowe nabyte po 1 maja 2004 r. z częściowym prawem do odliczenia VAT na podstawie regulacji art. 86 ust. 3 i 5 ustawy.

Reklama

Na mocy § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT zwolnienie z VAT ma zastosowanie również do dostawy samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych nabytych po 1 maja 2004 r., przy nabyciu których przysługiwało odliczenie VAT w ograniczonej kwocie, czyli 50% VAT, nie więcej niż 5000 zł, lub 60% VAT, nie więcej niż 6000 zł. W tym przypadku przy sprzedaży samochodu przysługuje również prawo do zastosowania zwolnienia, jeżeli tylko zostanie spełniony warunek uznania go za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Czyli będzie on faktycznie używany przez dostawcę do prowadzonej działalności nie krócej niż pół roku. Wymagany okres używania jest również spełniony, jeżeli samochód przed jego nabyciem przez dostawcę używany jest na zasadzie umowy leasingu, wynajmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

W przedstawionej w pytaniu sytuacji samochody zakupione zostały na osobę fizyczną, a następnie wprowadzone do majątku prowadzonej działalności. Spełniony został zatem warunek braku prawa do odliczenia VAT przy ich nabyciu przez firmę na cele prowadzonej działalności. Oznacza to, że do zastosowania zwolnienia wystarczające jest spełnienie wyłącznie drugiego z wymaganych warunków, czyli używania samochodów do prowadzonej działalności przez okres nie krótszy niż pół roku. Natomiast sprzedaż samochodów przed upływem tego terminu podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, czyli 22-proc. stawką VAT, ponieważ nie mogą być one uznane za towary używane w rozumieniu ustawy o VAT.

Załóżmy, że firma wprowadziła samochody osobowe do ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności 10 lipca 2007 r. Odliczenie VAT nie przysługiwało jej, gdyż zostały one uprzednio nabyte do majątku prywatnego, a ich przekazanie na cele firmy nie podlegało opodatkowaniu VAT. Sposób opodatkowania ich sprzedaży zależny będzie od tego, w jakim okresie ona nastąpi. Jeżeli firma dokona ich sprzedaży:- przed 10 stycznia 2008 r.

- powinna do sprzedaży zastosować opodatkowanie stawką VAT 22%,

- po 10 stycznia 2008 - może do sprzedaży zastosować zwolnienie z VAT, traktując je jako towary używane.

Reklama

Na zmianę statusu towaru używanego objętego zwolnieniem od sprzedaży na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy nie ma natomiast wpływu odliczenie VAT od poniesionych kosztów dotyczących ich remontu, modernizacji czy eksploatacji w trakcie użytkowania.

Jeżeli firma jest czynnym podatnikiem VAT, sprzedaż powinna udokumentować fakturą VAT. Przy możliwości zastosowania zwolnienia konieczne jest podanie w niej podstawy prawnej tego zwolnienia, czyli przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Sprzedaż samochodów osobowych przez czynnego podatnika VAT podlega zwolnieniu z opodatkowania, jeżeli łącznie zostaną spełnione dwa warunki:

- przy ich nabyciu przysługiwało częściowe prawo do odliczenia lub prawo to nie przysługiwało,

- samochód był używany do prowadzonej działalności przez okres nie krótszy niż pół roku.

art. 2 pkt 22, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

§ 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1861

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?

  Błąd w rozliczeniach nie jest oszustwem podatkowym

  Sankcje w VAT. Podatnik nie może być karany za błąd, który nie jest oszustwem lub uszczupleniem podatkowym - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Usługi gastronomiczne na kasie fiskalnej online - interpretacje

  Kasy fiskalne online w branży gastronomicznej pojawiły się od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek wymiany starych kas na nowe objął bowiem usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Pojawiło się jednak szereg wątpliwości interpretacyjnych związanych z nowym obowiązkiem. Oto niektóre z nich.

  Polski Ład. Ile będą kosztowały zmiany podatkowe?

  Polskie Ład. Najważniejsze zmiany jeśli chodzi o kwestie ubytku PIT to jest ok. 22 mld zł dla całego sektora, dodatkowo przewidujemy ok. 4-4,5 mld zł kosztów z tego pakietu ulg dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

  Przeniesienie firmy za granicę a podatek w Polsce

  Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę. Zapowiadane zmiany w ramach Polskiego Ładu, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne przepisy i nadmierna biurokracja – to czynniki, przez które wielu przedsiębiorców rozważa przeniesienie działalność za granicę. Jednak samo zarejestrowanie firmy w innym kraju (nawet w UE) nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków i składek ubezpieczeniowych w Polsce.

  Kiedy osoba fizyczna ma rezydencję podatkową w Polsce?

  Polska rezydencja podatkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku osoby fizycznej w Polsce. Zdaniem ekspertów PwC te objaśnienia mogą być postrzegane jako zapowiedź szczególnego zainteresowania władz podatkowych rezydencją osób fizycznych, które utraciły lub utracą rezydencję podatkową w Polsce.

  Czy opodatkowanie firm w Czechach jest niższe?

  Opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że zależy ono m.in. od branży, w której działa firma, poziomu przychodów oraz relacji między przychodami a kosztami.

  Kto musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2021 r.?

  Kasy fiskalne online. Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników zobowiązana jest do obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online. Których podatników dotyczy ten obowiązek?

  Obowiązek podatkowy drugiego stopnia w akcyzie

  Podmiotowość podatników akcyzy z tytułu obowiązku podatkowego drugiego stopnia jest przedmiotem daleko idących kontrowersji, zresztą z wielu powodów – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Pusta faktura wymaga udowodnienia

  Puste faktury. Urząd skarbowy oskarżył firmę o nabycie pustych faktur, mimo że zeznania świadków wyraźnie stwierdzały co innego. Sprawę rozstrzygnął sąd administracyjny.

  Skutki podatkowe wycofania samochodu ze spółki cywilnej

  Skutki podatkowe wniesienia i wycofania samochodu do spółki cywilnej - cz. II wycofanie samochodu ze spółki cywilnej.

  Zwrot VAT niektórym podmiotom - zmiany od 1 lipca 2021 r.

  Zwrot VAT. Ustawodawca przygotował projekt nowego rozporządzenia w zakresie zwrotu VAT niektórym podmiotom. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Co się zmieni?

  Zarobki w Szwecji. Ile można zarobić zbierając jagody?

  Zarobki w Szwecji. Z danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia pensja w Szwecji wynosi 35,3 tys. koron brutto (ok. 15 tys. zł). Mediana wynosi 31,7 tys. koron brutto (ok. 14 tys. zł).

  Raportowanie niefinansowe ESG zyskuje na znaczeniu

  Raportowanie niefinansowe ESG (environmental, social i governance). Inwestorzy coraz częściej szukają informacji o wpływie spółek na środowisko i społeczeństwo. Polskie firmy rzadko jednak raportują takie kwestie. Dlaczego warto raportować? Co powinny zawierać raporty ESG?

  Globalna stawka CIT a realna działalność gospodarcza

  Globalna stawka CIT. Polska nie poprze planu wprowadzenia globalnego minimalnego poziomu podatku od przedsiębiorstw, o ile nie będzie klauzuli wyłączającej z niego istotną działalność gospodarczą prowadzoną w kraju - powiedział dziennikowi "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński.

  ZUS w Polsce vs. ZUS w Anglii

  Ubiegły miesiąc okazał się niezwykle istotny dla polskiej gospodarki. Premier Morawiecki ogłosił główne założenia „Nowego Ładu”, czyli programu ekonomiczno-społecznego, którego założeniem ma być zniwelowanie strat, jakie w naszej gospodarce poczyniła pandemia koronawirusa. Jednakże nie dla wszystkich plan ten okazał się dobrym pomysłem; co więcej, wzbudził wśród pewnej części społeczeństwa spore obawy.

  Nowelizacja ustawy o AML – nowe obowiązki dla rynku walut wirtualnych

  Nowelizacja ustawy o AML. Wirtualne waluty to ekspresowo rozwijająca się branża z dziedziny nowoczesnych technologii. Jednak zarówno wydobycie, sprzedaż, wymiana i spekulacja walutami nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców jako inwestycja czy środek płatniczy. Walutę wirtualną często wykorzystuje się również do realizacji nieuczciwych celów i w ramach działań niezgodnych z prawem. W związku z tym pojawiają się kolejne regulacje prawne – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – dotyczące AML/CFT. 15 maja 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy o AML. Co warto o niej wiedzieć?

  Blockchain w księgowości – przyszłość, która już zapukała do drzwi

  Blockchain w księgowości. Wiele wskazuje na to, że rachunkowość oparta o nowe technologie, w tym technologię blockchain to nieodległa przyszłość. Prowadzenie księgowości z wykorzystaniem rejestru rozproszonego i inteligentnych umów może pomóc przedsiębiorcom osiągać większe dochody szybciej i łatwiej. Jednocześnie, wprowadzanie nowych rozwiązań zawsze wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Czy wątpliwości branży księgowej związane z blockchainem są uzasadnione?

  Ulga na ekspansję - kto skorzysta i na jakich zasadach?

  Ulga na ekspansję, która została zaproponowana w ramach Polskiego Ładu, ma objąć przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie podmioty, które podejmują ekspansją na rynki zagraniczne. Na jakich warunkach będzie można korzystać z ulgi na ekspansję? Kiedy ulga wejdzie w życie?

  Dodatkowe prace a opodatkowanie VAT kar umownych

  VAT od kar umownych - dodatkowe prace. W trakcie realizacji projektu budowlanego mogą wystąpić nowe okoliczności, takie jak np. problemy z gruntem czy wady dokumentacji projektowej. Może to spowodować konieczność podjęcia dodatkowych prac, a tym samym poniesienia dodatkowych kosztów przez wykonawcę, które powinny obciążać zamawiającego. Strony umowy budowlanej muszą ustalić, czy taka kara umowna podlega, czy nie podlega opodatkowaniu VAT.

  Jak postrzegamy księgowych? Sowa, mrówka czy leniwiec?

  Księgowi są nazywani zaufanymi doradcami i wysokiej klasy specjalistami. Chociaż te określenia brzmią poważnie, po pracy często rozwijają nietypowe zainteresowania, jak sporty ekstremalne, sztuki walki, żeglarstwo bądź śpiew w chórze. Sposób, w jaki ich odbieramy, pokazują też metafory. Księgowego można porównać do wielu zwierząt – mądrej sowy, walecznego tygrysa bądź pracowitej mrówki. Z okazji Dnia Księgowego postanowiliśmy przyjrzeć się wizerunkowi specjalistów od rachunkowości.

  Nowy podatek od elektroniki uderzy w twórców i konsumentów

  Opłata reprograficzna. Nowy podatek od elektroniki uderzy w kieszenie konsumentów i przedsiębiorców, nie pomoże twórcom - stwierdził Związek Cyfrowa Polska, wydając negatywną ocenę do projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego w ramach konsultacji społecznych resortu kultury.

  Podatkowa grupa kapitałowa – rozliczenie straty

  Podatkowa grupa kapitałowa. Spośród pięciu spółek tworzących grupę jedna przyniosła stratę, a cztery dochody. Spółka dominująca pomniejszyła o tę stratę podatek dochodowy wykazany i zaliczkowany przez cztery rentowne spółki, zachowując powstałą na plus różnicę zaliczek CIT, a następnie rozdysponowując ją pomiędzy siebie i spółkę przynoszącą straty. Była pewna, że to działanie będzie obojętne podatkowo, ale fiskus stwierdził, że jest to przysporzenie majątku tych spółek i musi zostać opodatkowane jak zwykły przychód. Spór między przedsiębiorcą a Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygnął sąd, stwierdzając, że: „Stanowisko KIS jest nie tylko nieprawidłowe, ale także nielogiczne i sprzeczne wewnętrznie. Jest również wyrazem nadmiernego fiskalizmu państwa”.

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku - jakie korzyści dla firm?

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. Uzyskanie takiego statusu „Klienta Premium” będzie możliwe od 2022 roku. Firma, która go uzyska, skorzysta z najszybszego zwrotu VAT w Europie. Pieniądze znajdą się na ich kontach w maksymalnie 15 dni.

  Jaka stawka ryczałtu dla usług gastronomicznych?

  Stawka ryczałtu - usługi gastronomiczne. Czy sprzedaż usług gastronomicznych (przygotowywanie gotowych posiłków na rzecz kontrahentów) można opodatkować na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 3%?