Niższe odsetki za zwłokę dotyczą także podatków sprzed 2009 r.
REKLAMA
Interpretacja poznańskiej izby dotyczy rozliczeń podatkowych sprzed trzech lat, ale nadal jest ważna, bo zobowiązania podatkowe przedawniają się dopiero po upływie pięciu lat i to licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zatem, przykładowo, podatek dochodowy za 2008 r. przedawni się dopiero z końcem 2014 roku, bo dopiero wtedy upłynie pięć lat, licząc od końca 2009 r., kiedy to upłynął termin płatności podatku za 2008 r.
REKLAMA
Interpretacja poznańskiej jest ważna również z innego powodu - dotyczy kwestii, która budziła wątpliwości już w momencie, gdy wchodził w życie przepis ordynacji podatkowej o obniżonych odsetkach za zwłokę.
Zasadą jest, że za zwłokę w zapłacie podatku trzeba zapłacić fiskusowi odsetki. Wynoszą one tyle, ile suma 2 proc. i dwukrotności stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Gdy tylko Rada zmienia oprocentowanie kredytu lombardowego, zmienia się również stawka odsetek od zaległości podatkowych.
Przykładowo, obecnie stopa kredytu lombardowego wynosi 6 proc. Dwukrotność tej stopy to 12 proc. Po dodaniu 2 proc. otrzymujemy aktualną wysokość odsetek od zaległości podatkowych - 14 proc.
Od 1 stycznia 2009 r. wprowadzono preferencję dla podatników, którzy sami zorientują się, że zapłacili za mało podatku i skorygują deklarację, uzasadnią na piśmie przyczyny korekty oraz zapłacą zaległość w całości w ciągu 7 dni od złożenia korekty. W takiej sytuacji podatnik ma prawo zapłacić odsetki za zwłokę w niższej wysokości, bo wynoszącej 75 proc. stawki podstawowej. Dziś stawka preferencyjna wynosi 10,50 proc.
Od początku wprowadzenia przepisu o obniżonych odsetkach eksperci zwracali uwagę na to, że jest on nieprecyzyjny, bo nie wiadomo, czy dotyczy tylko rozliczeń podatkowych po 31 stycznia 2008 r., czy także sprzed 2009 r.
Wątpliwości te miała również spółka, która chciała skorygować zeznania podatkowe za lata poprzednie i dopłacić podatek wynikający z korekty. Nie wiedziała, według jakiej stawki ma liczyć odsetki za zwłokę korygując zeznania za okres sprzed 1 stycznia 2009 r.: według stawki podstawowej czy obniżonej.
REKLAMA
Początkowo Izba Skarbowa w Poznaniu była zdania, że jeżeli skorygowana deklaracja dotyczy zaległości podatkowej powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to od 1 stycznia 2009 r. odsetki za zwłokę powinny być naliczane według obniżonej stawki odsetek za zwłokę, natomiast do 31 grudnia 2008 r. według stawki podstawowej.
Poznańska izba musiała jednak zmienić zdanie po tym, gdy przegrała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym we Wrocławiu, a Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jej skargę kasacyjną.
W wyroku z 18 listopada 2009 r. (sygn. I SA/Wr 1521/09) wrocławski WSA stwierdził, że z art. 56 § 1a ordynacji podatkowej nie wynika, by możliwość stosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę miała dotyczyć tylko okresu od 1 stycznia 2009 r., a do zaległości powstałych przed 1 stycznia 2009 r. należało stosować podstawową stawkę odsetek.
"Dzień 1 stycznia 2009 r. jako dzień wejścia w życie art. 56 § 1a odnosi się do złożonych korekt deklaracji podatkowych, a nie do okresu, w jakim możliwe jest stosowanie obniżonej stawki odsetek za zwłokę" - orzekł WSA we Wrocławiu.
W tej sytuacji, w interpretacji z 21 października 2011 r. (nr ILPB3/423-203/09/11-S-4/MM) Izba Skarbowa w Poznaniu musiała zmienić swoją wcześniejszą i przyznać, że korygując zeznania za okres sprzed 2009 r. spółka może zapłacić odsetki za zwłokę według niższej, preferencyjnej stawki.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat