REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt dla programisty: stawki, ulga IP BOX i składka zdrowotna

Roksana Basty
Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu https://tax-es.pl
TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
ryczałt dla programistów
ryczałt dla programistów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przedmiocie opodatkowania ryczałtem programistów mamy zmianę stawki ryczałtu z 15% na 12%. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest opodatkowanie przychodów programistów stawką 8,5%.

Dodatkowo od 1 stycznia 2022 r. podatnicy liniowi - oprócz opodatkowania swoich dochodów stałą stawką 19% - zobligowani są do uiszczania składki zdrowotnej w wysokości 4,9% od dochodu.

REKLAMA

Autopromocja

Jednakże pozostaje pytanie co z ulgą IP BOX?

Od czego zależy stawka ryczałtu dla programistów?

Ustawa o podatku zryczałtowanym przewiduje dla programistów możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dwie stawki ryczałtu 12% oraz 8,5%. Przy czym wysokość stawki ryczałtowej jest uwarunkowana od zakresu realizowanych świadczeń. Co do zasady, programiści świadczący usługi związane z oprogramowaniem (zaklasyfikowane w ugrupowaniu PKWiU ex 62.01.1), w wyniku których powstaje program komputerowy, powinni zastosować stawkę 12% do osiąganych przychodów.

Natomiast dla przychodów uzyskiwanych z takich czynności jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. projektowanie stron internetowych/aplikacji mobilnych (działania na poziomie UX/UI Designer),
  2. udostępnianie powierzchni reklamowej (przyporządkowane do 63.11.20.0 PKWiU) czy
  3. modelowanie danych (tj. tworzenie rozwiązań dotyczących przetwarzania danych; architekturą danych)

- właściwym będzie opodatkowanie ryczałtem w wysokości 8,5% na mocy art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o podatku zryczałtowanym jako przychody z działalności usługowej.

Powyższe znajduje odzwierciedlenie w dotychczasowych stanowiskach organów podatkowych wyrażanych w interpretacjach indywidualnych (przykładowo w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 9 stycznia 2020 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.40.2019.1.WS).

Czynności związane z analizą wymagań biznesowych związanych z wprowadzeniem nowych funkcjonalności, przeprowadzanie testów ogólnych czy omawianie sposobu wdrażania zaproponowanych rozwiązań i technologii także mogą stanowić przychody, dla których zastosowanie znajdzie stawka 8,5% (zob. interpretacja indywidualna DKIS z dnia 4 stycznia 2022 r., Nr 0115-KDIT1.4011.748.2021.1.JG.).

Stawka ryczałtu dla programistów a składka zdrowotna

Przy czym decydując się na powyższą formę opodatkowania – nie będzie możliwe pomniejszenie przychodu o koszty podatkowe (tj. zakupy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. zakup oprogramowania/niezbędnej licencji użytkowej czy nowego sprzętu komputerowego). Natomiast po nowelizacji przepisów na pewno wysokość składki zdrowotnej nie będzie tak nieprzewidywalna jak przy podatku liniowym bądź skali podatkowej. Bowiem wysokość miesięcznej składki zdrowotnej będzie kształtowała się między 335,94 zł a w najgorszym wypadku 1007,81 zł (tj. najwyższa kwota składki zdrowotnej wystąpi, jeżeli przychód przekroczy 300.000 zł rocznie).

Ulga IP BOX a ryczałt dla programistów

Przedsiębiorcy z branży IT (opodatkowani na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym) rozważają zmianę formy opodatkowania z uwagi na wysoką składkę zdrowotną oraz brak możliwości odliczenia jej wysokości od przychodów. Jednakże rezygnując ze skali podatkowej czy podatku liniowego (który do tej pory był najkorzystniejszym sposobem opodatkowania dla jednoosobowych działalności gospodarczych) i decydując się na ryczałt, nie będzie możliwe korzystanie z ulgi IP BOX, czyli preferencji umożliwiającej opodatkowanie stawką 5% dochodu osiągniętego np. ze sprzedaży prawa do oprogramowania.

Jednakże należy uwypuklić, że ulgę można rozliczyć dopiero pod koniec roku w składanym zeznaniu rocznym (w kwietniu). Przy czym ulga jest warta rozważenia, o ile dochody osiągane z praw własności intelektualnej oraz ponoszone wydatki są na wysokim poziomie. Bowiem może okazać się, że nawet w przypadku comiesięcznych wysokich kosztów opodatkowania wraz ze składką zdrowotną, w ostatecznym rozrachunku rozliczenie ulgi pod koniec roku będzie optymalniejszym rozwiązaniem podatkowym od ryczałtu.

Wnioski o ryczałcie dla programisty: stawki, ulga IP BOX i składka zdrowotna

Na pierwszy rzut oka zdaje się, że najlepszym rozwiązaniem dla programisty będzie opodatkowanie osiąganych przez niego przychodów ryczałtem (stawką 12% bądź 8,5%). Przy czym podkreślić należy, że właściwy wybór opodatkowania dla programisty wymaga każdorazowo dogłębnej analizy indywidualnych przypadków (m.in. poprzez zweryfikowanie świadczonych usług, ustalenie wysokości przychodów oraz kosztów a także wnikliwe zapoznanie się z umowami celem dokonania symulacji podatkowej). Z informacji ogólnodostępnych wynika, że niestety wciąż mała liczba przedsiębiorców z branży IT korzysta z ulgi IP BOX. Oczywiście, nie można zaprzeczyć, że wdrożenie tejże preferencji wymaga od podatnika odpowiedniego przygotowania, chociażby prowadzenie systematycznie dokumentacji na potrzeby jej rozliczenia. Jednak korzyści płynące z preferencji IP BOX są często grą wartą świeczki…

Roksana Basty

Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego TAX-ES we Wrocławiu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA