REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt dla programisty: stawki, ulga IP BOX i składka zdrowotna

Roksana Basty
Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego dr Eweliny Skwierczyńskiej TAX-ES we Wrocławiu https://tax-es.pl
TAX-ES Kancelaria doradztwa podatkowego
Świadczymy specjalistyczne usługi doradztwa podatkowego dla klientów biznesowych oraz dla jednostek sektora finansów publicznych.
ryczałt dla programistów
ryczałt dla programistów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przedmiocie opodatkowania ryczałtem programistów mamy zmianę stawki ryczałtu z 15% na 12%. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest opodatkowanie przychodów programistów stawką 8,5%.

Dodatkowo od 1 stycznia 2022 r. podatnicy liniowi - oprócz opodatkowania swoich dochodów stałą stawką 19% - zobligowani są do uiszczania składki zdrowotnej w wysokości 4,9% od dochodu.

Autopromocja

Jednakże pozostaje pytanie co z ulgą IP BOX?

Od czego zależy stawka ryczałtu dla programistów?

Ustawa o podatku zryczałtowanym przewiduje dla programistów możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dwie stawki ryczałtu 12% oraz 8,5%. Przy czym wysokość stawki ryczałtowej jest uwarunkowana od zakresu realizowanych świadczeń. Co do zasady, programiści świadczący usługi związane z oprogramowaniem (zaklasyfikowane w ugrupowaniu PKWiU ex 62.01.1), w wyniku których powstaje program komputerowy, powinni zastosować stawkę 12% do osiąganych przychodów.

Natomiast dla przychodów uzyskiwanych z takich czynności jak:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. projektowanie stron internetowych/aplikacji mobilnych (działania na poziomie UX/UI Designer),
 2. udostępnianie powierzchni reklamowej (przyporządkowane do 63.11.20.0 PKWiU) czy
 3. modelowanie danych (tj. tworzenie rozwiązań dotyczących przetwarzania danych; architekturą danych)

- właściwym będzie opodatkowanie ryczałtem w wysokości 8,5% na mocy art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o podatku zryczałtowanym jako przychody z działalności usługowej.

Powyższe znajduje odzwierciedlenie w dotychczasowych stanowiskach organów podatkowych wyrażanych w interpretacjach indywidualnych (przykładowo w interpretacji indywidualnej DKIS z dnia 9 stycznia 2020 r., Nr 0112-KDIL2-2.4011.40.2019.1.WS).

Czynności związane z analizą wymagań biznesowych związanych z wprowadzeniem nowych funkcjonalności, przeprowadzanie testów ogólnych czy omawianie sposobu wdrażania zaproponowanych rozwiązań i technologii także mogą stanowić przychody, dla których zastosowanie znajdzie stawka 8,5% (zob. interpretacja indywidualna DKIS z dnia 4 stycznia 2022 r., Nr 0115-KDIT1.4011.748.2021.1.JG.).

Stawka ryczałtu dla programistów a składka zdrowotna

Przy czym decydując się na powyższą formę opodatkowania – nie będzie możliwe pomniejszenie przychodu o koszty podatkowe (tj. zakupy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. zakup oprogramowania/niezbędnej licencji użytkowej czy nowego sprzętu komputerowego). Natomiast po nowelizacji przepisów na pewno wysokość składki zdrowotnej nie będzie tak nieprzewidywalna jak przy podatku liniowym bądź skali podatkowej. Bowiem wysokość miesięcznej składki zdrowotnej będzie kształtowała się między 335,94 zł a w najgorszym wypadku 1007,81 zł (tj. najwyższa kwota składki zdrowotnej wystąpi, jeżeli przychód przekroczy 300.000 zł rocznie).

Ulga IP BOX a ryczałt dla programistów

Przedsiębiorcy z branży IT (opodatkowani na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym) rozważają zmianę formy opodatkowania z uwagi na wysoką składkę zdrowotną oraz brak możliwości odliczenia jej wysokości od przychodów. Jednakże rezygnując ze skali podatkowej czy podatku liniowego (który do tej pory był najkorzystniejszym sposobem opodatkowania dla jednoosobowych działalności gospodarczych) i decydując się na ryczałt, nie będzie możliwe korzystanie z ulgi IP BOX, czyli preferencji umożliwiającej opodatkowanie stawką 5% dochodu osiągniętego np. ze sprzedaży prawa do oprogramowania.

Jednakże należy uwypuklić, że ulgę można rozliczyć dopiero pod koniec roku w składanym zeznaniu rocznym (w kwietniu). Przy czym ulga jest warta rozważenia, o ile dochody osiągane z praw własności intelektualnej oraz ponoszone wydatki są na wysokim poziomie. Bowiem może okazać się, że nawet w przypadku comiesięcznych wysokich kosztów opodatkowania wraz ze składką zdrowotną, w ostatecznym rozrachunku rozliczenie ulgi pod koniec roku będzie optymalniejszym rozwiązaniem podatkowym od ryczałtu.

Wnioski o ryczałcie dla programisty: stawki, ulga IP BOX i składka zdrowotna

Na pierwszy rzut oka zdaje się, że najlepszym rozwiązaniem dla programisty będzie opodatkowanie osiąganych przez niego przychodów ryczałtem (stawką 12% bądź 8,5%). Przy czym podkreślić należy, że właściwy wybór opodatkowania dla programisty wymaga każdorazowo dogłębnej analizy indywidualnych przypadków (m.in. poprzez zweryfikowanie świadczonych usług, ustalenie wysokości przychodów oraz kosztów a także wnikliwe zapoznanie się z umowami celem dokonania symulacji podatkowej). Z informacji ogólnodostępnych wynika, że niestety wciąż mała liczba przedsiębiorców z branży IT korzysta z ulgi IP BOX. Oczywiście, nie można zaprzeczyć, że wdrożenie tejże preferencji wymaga od podatnika odpowiedniego przygotowania, chociażby prowadzenie systematycznie dokumentacji na potrzeby jej rozliczenia. Jednak korzyści płynące z preferencji IP BOX są często grą wartą świeczki…

Roksana Basty

Starszy konsultant podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego TAX-ES we Wrocławiu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Suchy
  2022-12-27 01:16:51
  nie ma czegoś takiego jak "optymalniejsze"
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

REKLAMA