| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Kiedy można opodatkować ryczałtem budynek użytkowy?

Kiedy można opodatkować ryczałtem budynek użytkowy?

Nie prowadzę działalności gospodarczej. Jestem jednak podatnikiem VAT, z uwagi na obowiązek odprowadzania tego podatku przy sprzedaży moich prywatnych działek budowlanych. Posiadam budynek użytkowy, który zamierzam wynająć przedsiębiorcy. Uzyskane z tytułu wynajmu przychody chciałbym opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5%. Czy przychody z najmu nieruchomości będą mogły być potraktowane i opodatkowane jako odrębne źródło przychodów określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wyodrębnionym źródłem przychodów są określone w pkt 6 tego przepisu: najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Z powyższego wynika, że przychody z najmu można potraktować jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub też jako odrębne źródło przychodów. Natomiast jeśli chodzi o wybór kwalifikacji tytułu opodatkowania jak również sposób rozliczania uzyskanych przychodów z najmu pozostawiono podatnikowi.

Trzeba jednak zwrócić uwagę, na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie na to czy przedmiot najmu jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą – (art. 14 ustawy o PIT), bo jeżeli tak, to przychody winny zostać zakwalifikowane jako uzyskane z działalności gospodarczej, a nie z najmu prywatnego.

Jeżeli spełnione zostaną wymogi, wskazane wyżej w ustawie o PIT, wtedy przychody uzyskane z najmu mogą być opodatkowane według woli podatnika, na zasadach ogólnych określonych w ustawie o PIT lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Polecamy:Ryczałt od najmu prywatnego w 2010 roku jest opłacalny jak nigdy dotąd

Jeżeli podatnik wybierze tę drugą możliwość winien przedtem złożyć do urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania. W przypadku wyboru przez podatnika zryczałtowanej formy opodatkowania, jak już wspomniałem wyżej, powinien złożyć do właściwego urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu za dany rok podatkowy, nie później jednak niż do 20 stycznia roku podatkowego.

Natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Tak więc przychód uzyskany z wynajmu przedmiotowej nieruchomości może być zaliczony do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, zgodnie z wolą podatnika.

Uzyskane w ten sposób przychody mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.

Polecamy:Świadczenie jakich usług wyłącza możliwość płacenia ryczałtu

Podobna kwestia była rozpatrywana przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji indywidualnej wydanej z 29 listopada 2010 r. sygn. IPPB1/415-790/10-3/JB.

Zgodnie również ze stanowiskiem jakie przyjmują sądy administracyjne, uzyskiwanie czynszu na podstawie umowy najmu, stanowi o jego zaliczeniu do źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. W konsekwencji daje to wskazówkę do wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania takich przychodów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »