REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pisemna umowa najmu pozwala uniknąć ewidencji

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zasady opłacania ryczałtu w wypadku najmu mogą być o wiele prostsze niż ma to miejsce w wypadku opodatkowania w ten sam sposób pozarolniczej działalności gospodarczej. Warto w tym celu zadbać chociażby odpowiednio wcześnie o sporządzenie pisemnej umowy.

Ogólną zasadą jest, iż w celu prawidłowego określenia wielkości przychodów podatnicy stosujący opodatkowanie ryczałtem zobowiązani są prowadzić ewidencję przychodów. W wypadku umowy najmu, podnajmu itp. podatnicy są jednak zwolnieni z tego kłopotliwego obowiązku jeżeli wysokość przychodów wynika z umowy zawartej w formie pisemnej. 

Autopromocja

W naszym interesie leży więc, aby stosowna umowa została sporządzona. Nie tylko oszczędzi nam to pracy przy prowadzeniu ewidencji, ale również uchroni od negatywnych konsekwencji związanych z niedopełnieniem obowiązku jej prowadzenia. 

W tym ostatnim przypadku, jak również wtedy gdy ewidencja prowadzona jest niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, organ podatkowy może sam określić wartość niezewidencjonowanego przychodu i opodatkować go stawkami pięciokrotnie wyższymi niż normalnie. Maksymalna ich wysokość została przy tym określona na 75%.

Podatnicy stosujący ryczałt w odniesieniu do przychodów z najmu, nie muszą również prowadzić ewidencji wyposażenia. Jeżeli równocześnie opodatkowują ryczałtem dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, wówczas ewidencją wyposażenia obejmuje się jedynie wyposażenie związane z jej prowadzeniem. 

Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczyć ryczałt od przychodów i wpłacić go na rachunek urzędu skarbowego do dnia 20 następnego miesiąca. Podatek należny za grudzień wpłaca się w terminie złożenia zeznania rocznego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wypadku opodatkowania najmu ryczałtem, wielu podatników może skorzystać z możliwości kwartalnego wpłacania należności do urzędu skarbowego. Wystarczy aby przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25 000 euro.
Aby skorzystać z opłacania ryczałtu co kwartał należy zawiadomić o tym do 20 stycznia naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Zawiadomienia takiego nie trzeba składać co roku, gdyż zakłada się, iż podatnik chce korzystać z takiego sposobu opłacania podatku, dopóki nie zgłosi on zamiaru jego zmiany.

Regulowanie należności podatkowych z tytułu ryczałtu kwartalnie polega na obliczaniu i wpłacaniu go na rachunek urzędu skarbowego do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ma być opłacony. Wpłaty za ostatni kwartał dokonuje się w terminie złożenia zeznania rocznego.
W trakcie roku podatkowego podatnicy ryczałtu nie składają żadnych deklaracji, natomiast po zakończeniu roku podatkowego wykazują wysokość uzyskanych przychodów w składanym do końca stycznia formularz PIT-28. 

Jeżeli podatnik dodatkowo uzyskuje dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, wówczas zobowiązany jest złożyć dwa zeznania roczne. Podatnicy opłacający ryczałt od wykazanych w zeznaniu rocznym przychodów z najmu lub dzierżawy mają prawo odliczyć poniesione wydatki na własne ubezpieczenie społeczne. 

W pierwszej kolejności ryczałt ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeżeli nie została odliczona od podatku dochodowego i tylko do wysokości stanowiącej 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.
Podobnie jak ma to miejsce w wypadku podatku od osób fizycznych, przy korzystaniu z ryczałtu, 1% należnego podatku może zostać przekazany na rzecz wskazanej przez podatnika organizacji pożytku publicznego. 

Nazwę stosownej organizacji, numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sadowego oraz wysokość kwoty należy umieścić w zeznaniu podatkowym lub w jego korekcie, pod warunkiem, że została złożona nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego. Naturalnie konieczna jest również zapłata w pełnej wysokości należnego podatku, stanowiącego podstawę obliczenia kwoty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA