| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Pisemna umowa najmu pozwala uniknąć ewidencji

Pisemna umowa najmu pozwala uniknąć ewidencji

Zasady opłacania ryczałtu w wypadku najmu mogą być o wiele prostsze niż ma to miejsce w wypadku opodatkowania w ten sam sposób pozarolniczej działalności gospodarczej. Warto w tym celu zadbać chociażby odpowiednio wcześnie o sporządzenie pisemnej umowy.

Ogólną zasadą jest, iż w celu prawidłowego określenia wielkości przychodów podatnicy stosujący opodatkowanie ryczałtem zobowiązani są prowadzić ewidencję przychodów. W wypadku umowy najmu, podnajmu itp. podatnicy są jednak zwolnieni z tego kłopotliwego obowiązku jeżeli wysokość przychodów wynika z umowy zawartej w formie pisemnej. 

W naszym interesie leży więc, aby stosowna umowa została sporządzona. Nie tylko oszczędzi nam to pracy przy prowadzeniu ewidencji, ale również uchroni od negatywnych konsekwencji związanych z niedopełnieniem obowiązku jej prowadzenia. 

W tym ostatnim przypadku, jak również wtedy gdy ewidencja prowadzona jest niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, organ podatkowy może sam określić wartość niezewidencjonowanego przychodu i opodatkować go stawkami pięciokrotnie wyższymi niż normalnie. Maksymalna ich wysokość została przy tym określona na 75%.

Podatnicy stosujący ryczałt w odniesieniu do przychodów z najmu, nie muszą również prowadzić ewidencji wyposażenia. Jeżeli równocześnie opodatkowują ryczałtem dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, wówczas ewidencją wyposażenia obejmuje się jedynie wyposażenie związane z jej prowadzeniem. 

Podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczyć ryczałt od przychodów i wpłacić go na rachunek urzędu skarbowego do dnia 20 następnego miesiąca. Podatek należny za grudzień wpłaca się w terminie złożenia zeznania rocznego. 

W wypadku opodatkowania najmu ryczałtem, wielu podatników może skorzystać z możliwości kwartalnego wpłacania należności do urzędu skarbowego. Wystarczy aby przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25 000 euro.
Aby skorzystać z opłacania ryczałtu co kwartał należy zawiadomić o tym do 20 stycznia naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Zawiadomienia takiego nie trzeba składać co roku, gdyż zakłada się, iż podatnik chce korzystać z takiego sposobu opłacania podatku, dopóki nie zgłosi on zamiaru jego zmiany.

Regulowanie należności podatkowych z tytułu ryczałtu kwartalnie polega na obliczaniu i wpłacaniu go na rachunek urzędu skarbowego do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ma być opłacony. Wpłaty za ostatni kwartał dokonuje się w terminie złożenia zeznania rocznego.
W trakcie roku podatkowego podatnicy ryczałtu nie składają żadnych deklaracji, natomiast po zakończeniu roku podatkowego wykazują wysokość uzyskanych przychodów w składanym do końca stycznia formularz PIT-28. 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »