reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Kto może płacić ryczałt raz na kwartał

Kto może płacić ryczałt raz na kwartał

Jeżeli jesteś ryczałtowcem i nie masz zbyt dużych przychodów możesz ułatwić sobie życie i płacić ryczałt raz na kwartał zamiast raz w miesiącu.

Regułą jest, że ryczałtowcy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Mają na to czas do 20 dnia następnego miesiąca, a za miesiąc grudzień – w terminie złożenia zeznania rocznego, czyli do 31 stycznia następnego roku.

Jednak niektórzy ryczałtowcy mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika raz na kwartał. W terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego – do 31 stycznia następnego roku.

Kwartalne rozliczenie mogą jednak wybrać tylko podatnicy, których przychody otrzymane z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25 tys. euro (w 2010 r. będą mogli płacić kwartalnie ryczałt ci ryczałtowcy, których przychód w 2009 r. nie przekroczył 105.570 zł – limit przychodu za 2008 r., obowiązujący na 2009 r. wynosi 84.437,50 zł).

Podatnicy, którzy chcą skutecznie wybrać kwartalne opłacanie ryczałtu - muszą do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomić o tym urząd skarbowy właściwy według swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej, nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania lub nie zawiadomi urzędu skarbowego o zaprzestaniu opłacania ryczałtu co kwartał - uważa się, że nadal opłaca ryczałt w ten sposób.

Niestety przepisy nie przewidują prawa do kwartalnego rozliczenia dla podatników, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku. Zatem uznać należy, że mogą oni płacić ryczałt tylko w cyklu comiesięcznym.

Należy więc z tego domniemywać, że termin 20 stycznia jest jedynym właściwym do złożenia takiego oświadczenia, w związku z czym podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku mogą jedynie płacić ryczałt w trybie miesięcznym, a dopiero na początku kolejnego roku podatkowego będą mieli prawo do złożenia zawiadomienia o wyborze kwartalnego trybu rozliczania ryczałtu.

Podstawa prawna: art. 21 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama