| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Czy odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu można opodatkować ryczałtem?

Czy odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu można opodatkować ryczałtem?

Podatnik uzyskuje przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z najemcą lokalu zawarł umowę na czas określony – tj. czterech lat. Po dwóch latach najemca zdecydował się na przeniesienie swojego oddziału w inny rejon miasta.

Najemca nie chcąc płacić przez następne 2 lata czynszu, za nieużytkowany lokal, zaproponował właścicielowi lokalu dobrowolne odszkodowanie za wcześniejsze odstąpienie od umowy.

Odszkodowanie nie wynikało z żadnego wyroku sądowego ani też ugody sądowej – było dobrowolnie zaproponowane przez najemcę.

W związku z tą sytuacją powstała wątpliwość, czy kwotę uzyskaną przez podatnika od najemcy w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy najmu należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód z najmu lokalu?

Odpowiedź KIP:

Kwota otrzymana przez podatnika od najemcy lokalu za wcześniejsze odstąpienie od umowy najmu nie stanowi przychodu z najmu, pomimo że jest pośrednio związana z najmem lokalu mieszkalnego.

Wypłacone świadczenie nie jest czynszem za najem lokalu mieszkalnego a kwotą rekompensaty, odszkodowania za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, z przyczyn leżących po stronie najemcy.

Polecamy: serwis Ryczałt

Polecamy: serwis PIT

Taką kategorię przychodu należy zaliczyć do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. „innych źródeł” opodatkowaną według skali podatkowej.

Przychód ten podatnik winien wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 jako przychód z innych źródeł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK