Czy odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu można opodatkować ryczałtem?
REKLAMA
REKLAMA
Najemca nie chcąc płacić przez następne 2 lata czynszu, za nieużytkowany lokal, zaproponował właścicielowi lokalu dobrowolne odszkodowanie za wcześniejsze odstąpienie od umowy.
REKLAMA
Odszkodowanie nie wynikało z żadnego wyroku sądowego ani też ugody sądowej – było dobrowolnie zaproponowane przez najemcę.
W związku z tą sytuacją powstała wątpliwość, czy kwotę uzyskaną przez podatnika od najemcy w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy najmu należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód z najmu lokalu?
Odpowiedź KIP:
Kwota otrzymana przez podatnika od najemcy lokalu za wcześniejsze odstąpienie od umowy najmu nie stanowi przychodu z najmu, pomimo że jest pośrednio związana z najmem lokalu mieszkalnego.
Wypłacone świadczenie nie jest czynszem za najem lokalu mieszkalnego a kwotą rekompensaty, odszkodowania za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu, z przyczyn leżących po stronie najemcy.
Polecamy: serwis Ryczałt
Polecamy: serwis PIT
Taką kategorię przychodu należy zaliczyć do źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. „innych źródeł” opodatkowaną według skali podatkowej.
Przychód ten podatnik winien wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 jako przychód z innych źródeł.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat