Wspólność majątkowa a ryczałt z najmu
REKLAMA
REKLAMA
Zasadniczo jeżeli małżonkowie uzyskują dochody z umowy najmu, podnajmu itp. stosuje się reguły takie same jak w wypadku wspólników posiadających równe udziały w spółce. Innymi słowy, każde z nich powinno swoje dochody uzyskane z najmu rozliczać odrębnie, po połowie.
REKLAMA
Przychody z najmu lub dzierżawy mogą być jednak opodatkowane tylko przez jednego z małżonków, co niewątpliwie ułatwia rozliczanie podatku.
W tym celu należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, pisemne oświadczenie o tym, który z małżonków będzie odprowadzał w całości podatek z tytułu najmu.
Oświadczenie, o którym mowa może zostać sporządzone w następujący sposób:
Olsztyn, dnia 20 lutego 2009 r.
Kazimierz Nowak
ul. Polna 23 m. 4
00-111 Olsztyn
NIP: 222-222-22-22
Eugenia Nowak
ul. Polna 23 m. 4
00-111 Olsztyn
NIP: 111-111-11-11
Naczelnik Urzędu Skarbowego
w Olsztynie
Al. Piłsudskiego 59
10-577 Olsztyn
Oświadczenie
Na podstawie art. 12 ust. 8 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) oświadczamy, że jako małżonkowie między którymi istnieje wspólność majątkowa, i którzy od lutego 2009 r. osiągają przychody z tytułu umowy najmu decydujemy, iż osiągane z tego tytułu przez nas przychody będą opodatkowane w całości przez Kazimierza Nowaka.
Eugenia Nowak Kazimierz Nowak
Oświadczenie takie można złożyć najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego, w którym ma ono znaleźć swoje zastosowanie. Można je złożyć również w terminie wpłaty pierwszej raty ryczałtu, ale tylko wówczas, gdy rozpoczynamy uzyskiwanie przychodów z tego tytułu w trakcie roku podatkowego, np. zaczęliśmy wynajmować lokal dopiero od września.
Ponieważ oświadczenie obowiązuje tylko w jednym roku podatkowym, konieczne jest składanie go na nowo każdego roku.
Małżonek, który przyjął na siebie obowiązek podatkowy jest nim związany przez cały rok podatkowy. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy w wyniku rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na podatek ryczałtowy od uzyskanych przychodów ewidencjonowanych.
Innymi słowy, jeżeli ryczałt odprowadzany był np. przez męża, a w wyniki rozwodu lub separacji nastąpił podział majątku i mieszkanie, dom itp., z wynajmu których pochodziły opodatkowane przychody, przypadło w udziale żonie, wówczas mąż będzie zwolniony z obowiązku dokonywania wpłat na podatek, gdyż obciążona nim zostanie właśnie żona.
Zagadnieniem przysparzającym niekiedy problemów jest określenie kwoty, powyżej której obowiązuje stawka 20%. Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym precyzują, że limit 4000 euro dotyczy łącznie obojga małżonków a nie każdego z nich z osobna. Nie ma więc możliwości jego zwiększania, dublowania itd., niezależnie od tego czy podatek opłacany jest tylko przez jednego małżonka, czy też przez obydwoje po połowie.
Podstawa prawna: art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat