| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Kiedy przychody z najmu mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Kiedy przychody z najmu mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Opodatkowanie dochodów z najmu ryczałtem jest dla niektórych podatników bardzo korzystne. A może stać się opłacalne dla większej liczby wynajmujących, jeżeli od przyszłego roku zostanie tylko jedna stawka (8,5%) ryczałtu od przychodów z najmu, jak to wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy o ryczałcie. Zawsze jednak należy wcześniej przeanalizować ewentualne plusy i minusy tego rozwiązania, a zwłaszcza pamiętać o dopełnieniu formalności.

Przychody osiągane z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałt ewidencjonowany), jeśli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym wyłącza pewne kategorie podatników z możliwości stosowania tej formy opodatkowania. Chodzi tu między innymi o osoby osiągające dochody z tytułu prowadzenia aptek, wytwarzających wyroby akcyzowe itp. Ograniczenie to nie ma jednak znaczenia w wypadku opodatkowania przychodów z najmu.

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy itp. mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym nawet przez tych podatników, którym możliwość ta została ograniczona w wypadku przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Opodatkowanie ryczałtem ma charakter opcjonalny. To czy w danym wypadku znajdzie ono zastosowanie zależy przede wszystkim od samego podatnika. Jeżeli nie zdecyduje się on na tą formę lub też nie dopełni wymaganych formalności, wówczas przychód z najmu połączy się z przychodami z innych źródeł i zostanie opodatkowany na zasadach ogólnych (skala podatkowa), a więc według stawek 18% i 32%.

Aby przychody z najmu mogły być opodatkowane ryczałtem, należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Oświadczenie to powinno być złożone najpóźniej w dniu otrzymania pierwszego przychodu. Jeżeli już uzyskujemy dochody z najmu i są one opodatkowane na zasadach ogólnych, a chcielibyśmy przejść na ryczałt, wówczas trzeba poczekać do końca danego roku podatkowego i złożyć oświadczenie najpóźniej 20 stycznia nowego roku podatkowego. Przychody otrzymywane w nowym roku podatkowym będą wtedy opodatkowane ryczałtem.

Oświadczenia nie trzeba sporządzać na żadnym specjalnym formularzu, ani w ściśle określonej formie. Może ono być sporządzone według poniższego wzoru:

                                                                                         Olsztyn, dnia 5 stycznia 2009 r.
Kazimierz Nowak
ul. Polna 23 m. 4
10-111 Olsztyn
NIP: 222-222-22-22

                                                                                         Naczelnik Urzędu Skarbowego
                                                                                         w Olsztynie
                                                                                         Al. Piłsudskiego 59
                                                                                         10-577 Olsztyn
                                            
                                                 Oświadczenie

Na podstawie art. 9 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) oświadczam, że jako osoba fizyczna osiągająca przychody z tytułu umowy najmu w roku podatkowym 2009 wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kazimierz Nowak

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK