reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Kiedy przychody z najmu mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Kiedy przychody z najmu mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym

Opodatkowanie dochodów z najmu ryczałtem jest dla niektórych podatników bardzo korzystne. A może stać się opłacalne dla większej liczby wynajmujących, jeżeli od przyszłego roku zostanie tylko jedna stawka (8,5%) ryczałtu od przychodów z najmu, jak to wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy o ryczałcie. Zawsze jednak należy wcześniej przeanalizować ewentualne plusy i minusy tego rozwiązania, a zwłaszcza pamiętać o dopełnieniu formalności.

Przychody osiągane z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałt ewidencjonowany), jeśli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym wyłącza pewne kategorie podatników z możliwości stosowania tej formy opodatkowania. Chodzi tu między innymi o osoby osiągające dochody z tytułu prowadzenia aptek, wytwarzających wyroby akcyzowe itp. Ograniczenie to nie ma jednak znaczenia w wypadku opodatkowania przychodów z najmu.

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy itp. mogą być opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym nawet przez tych podatników, którym możliwość ta została ograniczona w wypadku przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Opodatkowanie ryczałtem ma charakter opcjonalny. To czy w danym wypadku znajdzie ono zastosowanie zależy przede wszystkim od samego podatnika. Jeżeli nie zdecyduje się on na tą formę lub też nie dopełni wymaganych formalności, wówczas przychód z najmu połączy się z przychodami z innych źródeł i zostanie opodatkowany na zasadach ogólnych (skala podatkowa), a więc według stawek 18% i 32%.

Aby przychody z najmu mogły być opodatkowane ryczałtem, należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

Oświadczenie to powinno być złożone najpóźniej w dniu otrzymania pierwszego przychodu. Jeżeli już uzyskujemy dochody z najmu i są one opodatkowane na zasadach ogólnych, a chcielibyśmy przejść na ryczałt, wówczas trzeba poczekać do końca danego roku podatkowego i złożyć oświadczenie najpóźniej 20 stycznia nowego roku podatkowego. Przychody otrzymywane w nowym roku podatkowym będą wtedy opodatkowane ryczałtem.

Oświadczenia nie trzeba sporządzać na żadnym specjalnym formularzu, ani w ściśle określonej formie. Może ono być sporządzone według poniższego wzoru:

                                                                                         Olsztyn, dnia 5 stycznia 2009 r.
Kazimierz Nowak
ul. Polna 23 m. 4
10-111 Olsztyn
NIP: 222-222-22-22

                                                                                         Naczelnik Urzędu Skarbowego
                                                                                         w Olsztynie
                                                                                         Al. Piłsudskiego 59
                                                                                         10-577 Olsztyn
                                            
                                                 Oświadczenie

Na podstawie art. 9 ustawy z 20 listopada 1998r o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz.930 z późn. zm.) oświadczam, że jako osoba fizyczna osiągająca przychody z tytułu umowy najmu w roku podatkowym 2009 wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Kazimierz Nowak

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama