Limity i stawki ryczałtu od najmu
REKLAMA
W wypadku przychodów z najmu stawki wynoszą 8,5% i 20%. Pierwsza z nich znajduje zastosowanie w stosunku do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro.
Wartości wyrażone w euro należy przeliczać na złotówki według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego 1 października roku poprzedniego.
REKLAMA
W roku 2009 jest to przelicznik 1 euro = 3,3775 zł. Tym samym stawka 8,5% znajduje zastosowanie wypadku przychodów nie wyższych niż 13 510 zł.
Jeżeli w danym roku podatkowym nasze przychody z tytułu najmu przekroczą te kwotę, wówczas nadwyżka zostanie opodatkowana stawką 20%.
Wszystko na to wskazuje, że od przyszłego, 2010 roku nie trzeba już będzie przejmować się kłopotliwym limitem 4000 tysięcy euro, gdyż pozostanie tylko jedna stawka w wysokości 8,5% niezależnie od wysokości przychodów. Rządowy projekt ustawy w tym zakresie został już uchwalony przez Sejm i zaakceptowany przez Senat.
W wypadku opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym, znajdują zastosowanie niektóre zwolnienia określone w ustawie o PIT. Dla osób osiągających przychody z tytułu najmu, znaczenie ma zwolnienie od podatku przychodów z wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Podatek zryczałtowany podbiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Innymi słowy opodatkowaniu podlega cała kwota czynszu otrzymywanego od najemcy, a nie czysty dochód jak ma to miejsce w wypadku opodatkowania na zasadach ogólnych.
Z tego względu warto określić precyzyjnie kto będzie ponosił koszty eksploatacyjne takie jak opłaty za prąd, gaz, wodę i inne. W wypadku korzystania z ryczałtu najkorzystniejszym rozwianiem jest obciążenie nimi najemcy.
Do przychodu z najmu zalicza się nie tylko otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, ale również wartość świadczeń otrzymanych w naturze i innych świadczeń nieodpłatnych. Wartość tych ostatnich ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 11 ust 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli co do zasady na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami i prawami tego samego rodzaju.
Należy pamiętać, że przychody opodatkowane ryczałtem nie łącza się z przychodami z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie zachodzi ryzyko podwójnego opodatkowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat