reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Najem i dzierżawa > Limity i stawki ryczałtu od najmu

Limity i stawki ryczałtu od najmu

W wypadku opodatkowania ryczałtem przychodów z najmu, zastosowanie znajdują inne stawki i limity niż ma to miejsce w wypadku pozarolniczej działalności gospodarczej. Na ostateczną wysokość należnego podatku wpływ mogą mieć również zapisy umowy najmu.

W wypadku przychodów z najmu stawki wynoszą 8,5% i 20%. Pierwsza z nich znajduje zastosowanie w stosunku do kwoty stanowiącej równowartość 4000 euro.
Wartości wyrażone w euro należy przeliczać na złotówki według średniego kursu ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego 1 października roku poprzedniego.

W roku 2009 jest to przelicznik 1 euro = 3,3775 zł. Tym samym stawka 8,5% znajduje zastosowanie wypadku przychodów nie wyższych niż 13 510 zł. 

Jeżeli w danym roku podatkowym nasze przychody z tytułu najmu przekroczą te kwotę, wówczas nadwyżka zostanie opodatkowana stawką 20%.

Wszystko na to wskazuje, że od przyszłego, 2010 roku nie trzeba już będzie przejmować się kłopotliwym limitem 4000 tysięcy euro, gdyż pozostanie tylko jedna stawka w wysokości 8,5% niezależnie od wysokości przychodów. Rządowy projekt ustawy w tym zakresie został już uchwalony przez Sejm i zaakceptowany przez Senat.

W wypadku opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym, znajdują zastosowanie niektóre zwolnienia określone w ustawie o PIT. Dla osób osiągających przychody z tytułu najmu, znaczenie ma zwolnienie od podatku przychodów z wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Podatek zryczałtowany podbiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Innymi słowy opodatkowaniu podlega cała kwota czynszu otrzymywanego od najemcy, a nie czysty dochód jak ma to miejsce w wypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. 

Z tego względu warto określić precyzyjnie kto będzie ponosił koszty eksploatacyjne takie jak opłaty za prąd, gaz, wodę i inne. W wypadku korzystania z ryczałtu najkorzystniejszym rozwianiem jest obciążenie nimi najemcy. 

Do przychodu z najmu zalicza się nie tylko otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, ale również wartość świadczeń otrzymanych w naturze i innych świadczeń nieodpłatnych. Wartość tych ostatnich ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 11 ust 2-2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli co do zasady na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami i prawami tego samego rodzaju.

Należy pamiętać, że przychody opodatkowane ryczałtem nie łącza się z przychodami z innych źródeł podlegającymi opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym nie zachodzi ryzyko podwójnego opodatkowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama