Ryczałt od przychodów z najmu kontynuowanego po likwidacji działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
Najem może być przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej, może również stanowić źródło przychodów dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
REKLAMA
Ustawodawca przewidział kilka wariantów opodatkowania najmu, różnicując nieco zasady opodatkowania przychodów z najmu uzyskiwanych w związku z prowadzoną działalnością i poza nią.
Przypomnijmy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Odrębnymi źródłami przychodów są pozarolnicza działalność gospodarcza oraz najem składników majątku niezwiązanych z działalnością gospodarczą.
Zobacz także: Ustawa o PIT
Równocześnie przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu oraz z innych umów o podobnym charakterze składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Co do zasady wybór sposobu rozliczania przychodów należy do podatnika. Jednakże wybór ten jest ograniczony istnieniem związku pomiędzy wynajmowanym składnikiem majątku a prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą. Jeżeli przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, to wynajmowanie lokalu traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.
Dochody osiągane przez podatników z najmu poza działalnością gospodarczą są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o PIT.
Osoby wynajmujące nieruchomości i nie prowadzące działalności gospodarczej mogą jednak wybrać opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych od najmu prywatnego wynosi 8,5%. Jednakże warunkiem skorzystania z tej formy opodatkowania jest, złożenie pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego.
Zobacz także: PIT-28 - rozliczamy ryczałtem przychody z najmu i dzierżawy
Natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego – powinien złożyć to oświadczenie nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnie pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnie w grudniu roku podatkowego.
Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku rezygnacji z prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali oraz wycofania przedmiotu najmu z działalności gospodarczej, przedmiotem najmu nie będą składniki majątku związane z działalnością gospodarczą.
REKLAMA
Jeżeli podatnik rozpocznie osiąganie przychodów z najmu prywatnego w trakcie roku podatkowego i złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy to przychody z najmu będą mogły być zaliczone do przychodów z najmu uzyskiwane przez podatników nieprowadzących działalności gospodarczej i opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5% od przychodów ewidencjonowanych w czasie trwania roku podatkowego.
Zmiana formy wynajmu powinna zostać potwierdzona aneksami do umów z najemcami, ze wskazaniem daty zakończenia działalności i zmiany formy prawnej prowadzonego najmu, z najmu w ramach działalności gospodarczej, prowadzonej przez osobę fizyczną, na najem przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Podstawa prawna:
- art. 9 ust. 1 i 4, art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a), art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Źródło: interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 grudnia 2011 r. - nr IPTPB1/415-223/11-3/MD oraz nr IPTPB1/415-223/11-2/MD.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat