REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy jest podatek przy użyczeniu nieruchomości

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem właścicielem dwóch nieruchomości. Na pierwszej znajduje się budynek mieszkalny, a na drugiej mała hala produkcyjna. Budynek mieszkalny użyczam bezpłatnie mojemu synowi i synowej. Zaś halę produkcyjną bezpłatnie użytkuje sąsiad, który prowadzi tam swoją małą działalność produkcyjno-uslugową. Do końca 2008 r. musiałem opodatkowywać PIT bezpłatne użyczenie sąsiadowi. Ale użyczenia nieruchomości dla syna i synowej już nie. Słyszałem jednak ostatnio, że przepisy w tym zakresie zmieniły się i że nie trzeba już płacić podatku od bezpłatnego użyczenia, czy to prawda?

Tak

REKLAMA

Autopromocja


Od 1 stycznia 2009 r. przepisy zmieniły się w tym zakresie zarówno jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), jak również w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).


Do końca 2008 r. co do zasady podatnik (również Pan) miał obowiązek określić przychód z tytułu nieruchomości bezpłatnie użyczanej innym osobom, tak jakby ją wynajmował. Przychód był wtedy ustalany jako równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w przypadku zawarcia umowy najmu lub dzierżawy danej nieruchomości, liczonej na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju.

Przychodu w ten sposób nie określało się jedynie w ustawowo określonych przypadkach. Na przykład przychód nie występował:

  1. gdy nieruchomość była udostępniana pracownikowi podatnika, a wartość tego udostępnienia była opodatkowana przez pracownika jako nieodpłatne świadczenie;
  2. wówczas kiedy właściciel nieruchomości użytkował ją na własne potrzeby lub na potrzeby członków rodziny. W praktyce odbywało się to w ten sposób, że urzędy podatkowe dopuszczały w ramach tego przepisu, zawarcie umowy użyczenia z członkiem rodziny;
  3. kiedy właściciel nieruchomości przekazał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do używania na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym;
  4. kiedy właściciel nieruchomości pozwalał na bezpłatne użytkowanie nieruchomości gościom, na zasadzie gościnności.

W obu przedstawionych wyżej przez Pana przypadkach, od 1 stycznia 2009 r., przychodu już nie trzeba ustalać, bowiem stosowny przepis tj. art. 16 ustawy o PIT został uchylony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce oznacza to, że można bezpłatnie udostępniać nieruchomości w tym grunty i lokale, domy itd., każdemu również osobom obcym (np. sąsiadowi), na podstawie umowy użyczenia, czy też bez takiej umowy zawartej pisemnie, bez niekorzystnych skutków podatkowych dla właściciela nieruchomości

Jedynym skutkiem po stronie właściciela nieruchomości, będzie zmiana wysokości podatku od nieruchomości, jeżeli np. osoba biorąca nieruchomość w użytkowanie przeznaczy ją na działalność gospodarczą, bowiem wówczas podatek od nieruchomości nadal będzie płacił właściciel.

REKLAMA

Warto zauważyć, że nadal obowiązuje art. 11 ustawy o PIT i osoby nieodpłatnie używające nieruchomości osiągają z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu. Przychód ten ustala się na podstawie średnich stawek rynkowych czynszu najmu (lub dzierżawy), jaki trzeba by było płacić gdyby nie było to użyczenie.

Dotyczy to oczywiście również Pana sąsiada, który prowadzi działalność gospodarczą. Natomiast podatku nie będą nadal płacić Pana syn i synowa. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o PIT wolna od podatku jest wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Ci bliscy z I i II grupy powinni zapłacić podatek tylko wtedy, gdyby to bezpłatne użytkowanie było świadczeniem otrzymywanym na podstawie stosunku pracy, czy pracy nakładczej. Wtedy zaliczkę na podatek pobrać powinien płatnik (pracodawca).

Te zasady nie zostały zmienione po 1 stycznia 2009 r.

Trzeba też wiedzieć, że odpisy amortyzacyjne od nieruchomości nie są kosztem uzyskania przychodów za okres oddania tych nieruchomości do nieodpłatnego użytkowania.

Waldemar Żuchowski
ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA