reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy wydatki na pościel leczniczą mogą zostać odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Czy wydatki na pościel leczniczą mogą zostać odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Pościel lecznicza (najczęściej wełniana) jest dość często kupowana przez osoby niepełnosprawne, które traktują ją jako narzędzie ułatwiające im czynności życiowe. Ja również jako osoba niepełnosprawna kupiłam taką pościel. Czy mogę ten zakup odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Niestety NIE

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera bowiem zamknięty katalog wydatków, które mogą podlegać odliczeniu w ramach tej ulgi. Za tego rodzaju wydatki ustawodawca uznał m.in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Pościel zaś nie spełnia kryteriów zaliczenia jej do sprzętów, urządzeń, czy narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji, bądź ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.

Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015

Pomimo zatem posiadania orzeczenia o niepełnosprawności i poniesienia odpowiednio udokumentowanych wydatków na zakup pościeli, nie będą one mogły zostać odliczone jako wydatki na cele rehabilitacyjne.

Takie samo stanowisko w tej kwestii prezentują organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 lipca 2008 r. (nr ILPB2/415-272/08-2/ES), w której stwierdzono że:

„(…) podatnik w ramach ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzeń indywidualnego przeznaczenia, narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną i poniosła wydatki na zakup pościeli wełnianej. Niewątpliwie zakupiona pościel ułatwia życie Zainteresowanej, ale jej zakup nie został wymieniony w katalogu wydatków na cele rehabilitacyjne określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy zatem stwierdzić, iż wydatek poniesiony na zakup pościeli wełnianej nie będzie podlegał odliczeniu, gdyż wydatek ten nie znajduje się w dyspozycji przepisu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowa pościel nie jest sprzętem, urządzeniem, czy narzędziem technicznym niezbędnym w rehabilitacji, bądź ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych. Zaznaczyć bowiem należy, że katalog ulg rehabilitacyjnych jest katalogiem zamkniętym, tzn. odliczeniu podlegają wydatki enumeratywnie w nim wymienione, a rozszerzająca interpretacja tego przepisu jest niedozwolona.

Podstawa prawna

Ustawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

kancelaria welsyng.pl

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 24.10.2011

Autor:

Źródło:

INFOR
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama